Csak másodlagos szerepe volt a lakáspiaci összeomlásnak abban, hogy a nagy gazdasági válság óta nem látott mértékű recesszióba süllyedt az amerikai gazdaság 2008-2009-ben, a fő ok a tőzsdei árfolyamok brutális zuhanása volt - állítja Ben Bernanke, a Fed akkori elnöke ma megjelenő tanulmányában a Financial Times tudósítása szerint.
A Fed elnöki megbízatásának lejárta óta a Brookings Institution partnereként és két nagy befektetési csoport tanácsadójaként tevékenykedő szakember úgy véli, hogy a tőkepiacon és az értékapírpiacon kialakult pánik okozta azt, hogy a recesszió ilyen mély lett, s jóval kisebb megrázkódtatást okozott volna, ha a korai fázisban sikerült volna megállítani a tőzsdei krachot.
Kapcsolódó
Mára kitisztult a kép
Bernanke álláspontja, amelyet tanulmányában ismertet természetesen érthető, hiszen a Fed folyamatosan komoly kritikákat kapott a 2007-2009-es időszakban. Ezek szerint túl sok adófizetői pénzt áldoztak a pénzügyi szektor megmentésére, miközben a válság korai fázisában nem törődtek eleget a kialakuló ingatlanpiaci problémákkal.
A volt jegybankelnök anyagában külön foglalkozik a Nagy Recessziónak elkeresztelt gazdasági visszaesés - amely során a munkanélküliség szintje átmenetileg 10 százalékosra nőtt - két fő mozgatórugójával. Az első a jelzáloghitel-kereslet növekedésének visszaesése, a lakáspiaci árak zuhanásával a fogyasztói kereslet visszaesésével és az intenzív hitelleépítéssel kombinálva. A másik vizsgált tényező a pénzügyi szektor törékenysége, ahol a jelzálog fedezetű értékpapírokon elszenvedett veszteségek hatalmas tőzsdei pánikhoz vezettek, amelyet a hirtelen tőkekivonás és a pozíciók kényszerlikvidálása csak súlyosbított.
A két problémakör más és más jegybanki beavatkozást igényelt - mutat rá Bernanke. Ha a lakáspiac lett volna a fő probléma, akkor a fednek az ingatlanpiacot kellett volna stabilizálnia és a bajba került adósok megmentésére kellett volna nagyobb energiákat fordítania, valamint a jelzáloghitelek feltételeinek módosításán kellett volna nagyobb erőkkel dolgoznia. A második problémakör kezelésének lényege a piaci pánik megszüntetése, az összeomló hitelkínálat újjáélesztése, s nem pedig a hitelkereslet fellendítése.
A pénzügyi szektor volt a hibás
Bernanke szerint az értékpapírpiaci pánik és a rövidtávú likviditás utáni hatalmas kereslet volt a legjobb előrejelzője a kedvezőtlen gazdasági folyamatoknak. Ugyanakkor elismeri, hogy mindkét tényező - a lakáspiac és a pénzügyi szektor problémái - egyaránt hozzájárultak a Nagy Recesszió kialakulásához, azonban az utóbbinak volt döntő szerepe. Ezzel a megállapítással egyben meg is védte a válság óta hozott intézkedéseket, amelyek jelentősen szigorítottak a bankszektor biztonsági tartalékainak nagyságán. Eközben azt is megjegyzi, hogy nem túl optimista a Fed jelenlegi, egy jövendő válság megelőzésére rendelkezésre álló eszköztárával kapcsolatban.
Úgy véli, hogy a Fed különböző hitelezési eszközeinek átláthatóságával kapcsolatban hozott intézkedések túlzóak, s oda vezetnek, hogy ezek az eszközök hatástalanná válnak, amikor szükség lenne rájuk. Érthető, hogy a válság során bevetett különböző eszközökkel kapcsolatban a politikai szereplők miért szeretnének nagyobb átláthatóságot, a mostani tanulmány viszont azt támasztja alá, hogy ezen eszközök bevetése szükséges volt - állítja.
Az emberek alapjában nem szeretik a bankokat, s a pénzügyi válságok idején még inkább utálják azokat. Azonban ha túl szigorúan bántunk volna velük a válság idején, akkor pont az embereknek okoztunk volna sokkal nagyobb fájdalmat - mondta Hank Paulson akkori pénzügyminiszter a Brookings rendezvényén, amelyen Bernanke is részt vett.
A fotó forrása: Win McNamee/Getty Images/AFP.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!