Ryan Cohen, a mém részvényekbe történő sikeres befektetéseiről elhíresült részesedést szerzett az Alibaba Groupban és arra ösztönzi az e-kereskedelemmel foglalkozó kínai cég vezetőit, hogy vásároljanak vissza több részvényt a piacon - írja a Wall Street Journal értesüléseire hivatkozva a Bloomberg. Az, hogy egy befektető bevásárolja magát egy nagy kínai cégbe és beleszóljon annak működésébe, eddig ritka jelenség volt a kínai piacon, hacsak nem maga a kínai állam tett ilyet.
Cohen annak idején egy sor kisbefektetővel karöltve hajtotta fel a Gamestop részvények árfolyamát, s olyan halódó részvényekbe is életet lehelt, mint a Bed Bath & Beyond. Magukat megnevezni nem kívánó források szerint a tavalyi év második felében vásárolt az aktivista invesztor több százmillió dollár értékű részesedést a kínai cégben. Állítólag már augusztusban felvette a kapcsolatot az Alibaba igazgatóságával, s figyelmeztette őket, hogy a cég részvényei túlságosan is alulértékeltek. Ő állítólag azzal számol,t hogy a cég a árbevétele becslései szerint két számjegyű ütemben nőhet a következő öt év során, miközben szabad cash-flowja 20 százalékkal bővülhet.
Ehhez azonban a cégnek vissza kellene térni ahhoz a masszív növekedési ütemhez, amelyet egykor rutinszerűen hozott a cég, még mielőtt Peking fellépett volna a technológiai óriásokkal szemben. Emlékezetes, a kínai kormány 2021-ben arra kényszerítette az Alibabát és társait, például a Tencent Holdingsot, hogy működési modelljét alakítsa át, mindezt abban az időszakban, amikor a zéró Covid politika amúgy is komolyan fékezte a gazdaságot. Az Alibaba az utolsó negyedévben meglepő módon veszteséges volt, s bevételei alig nőttek.
Cohen részesdése egyébként nem túl nagy az Alibaba 300 milliárd dolláros piaci értékéhez viszonyítva, s kérdés, milyen súllyal bírhat egy olyan cégnél most már ügyel arra, hogy igazodjon a kínai kormányzat politikájához. Nemrég a kínai állam aranyrészvényeket vett egy Alibaba leányvállalatban, jelezvén, számára nem közömbös mi történik a céggel. Ugyanakkor Cohen akciója jelképes is, pont oda vásárolt be, ahol a világ tőzsdéin a legérdekesebb változások zajlanak.
A Goldman Sachstől kezdve a Morgan Stanleyig egyre befektetési bank stratégái tesznek optimista ajánlásokat a kínai eszközökkel kapcsolatban, miután Hszi Csinping elnök bejelentette a zéró Covid politika végét, valamit ígéretet tett arra, hogy a tech-szektort támogatni fogja.
Ennek meg is volt az eredménye, a Hang Seng Tech Index nagyjából 60 százalékot emelkedett, igaz az még mindig elmarad 2021. februári csúcsától.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!