Rejtvénnyel kezdi a Konzum Nyrt.-ről, Mészáros Lőrinc nagyvállalkozóról és az Orbán Viktor miniszterelnökhöz kötődő rezsimről szóló cikkét a Bloomberg. A cég forgalma tavaly 99 százalékkal esett, rövid távú hitelei hétszeresükre ugrottak és elbocsátotta alkalmazottai 86 százalékát. Idén azonban ez a világ leggyorsabban növekvő tőzsdei vállalata, részvényárfolyama az év eleje óta az ötvenszeresére ugrott.
A rally azzal kezdődött, hogy Mészáros Lőrinc korábbi gázszerelő februárban 20 százalékos részesedést vásárolt a vállalatban - tájékoztatja olvasóit az amerikai hírügynökség. Megtudjuk az üzletemberről, hogy a Napi.hu kiadásában megjelenő A 100 leggazdagabb 2017 kiadványban 120 milliárd forintos vagyonnal az ötödik helyen szerepel, amit úgy ért el, hogy 2014 óta megtizenötszörözte javait.
Kapcsolódó
A barát
Az olvasó megtudhatja azt is, mi kell ahhoz, hogy valaki Magyarországon világszinten is jegyzett teljesítményt - lásd a Konzum Nyrt. szárnyalását - produkáljon. A cikk bemutatja Orbán és Mészáros régi barátságát és nem sokkal ezt követően megjegyzi, hogy a nagyvállalkozó - hogy, hogy nem - kiválóan szerepel a kormány közbeszerzésein. Az ellenzék szerint a befektető a miniszterelnök strómanja, amit az utóbbi parlamenti felszólalásban tagadott.
Magyarország megváltozott, amióta Orbán 2010-ben visszatért a hatalomba: kétharmados többségére támaszkodva átszabta az alkotmányt, központosította a hatalmat és szövetségeit ültette a kulcsfontosságú intézményekbe. Bár a külföldi megfigyelők értékelik, hogy stabilizálta az állam pénzügyeit, mások azzal vádolják, hogy leépítette a demokratikus súlyok és ellensúlyok rendszerét, utat nyitott a korrupció és barátai meggazdagodása előtt.
Látható és homályos
A cikk ezután ismerteti a Konzum, illetve Mészáros viharos terjeszkedését az elmúlt hónapokban. A cég, a nagyvállalkozó vagy bármelyik vezető beosztású munkatársuk nem nyilatkozott a Bloombergnek, így a hírügynökség Jászai Gellért, a Konzum vezérigazgatója korábbi nyilatkozatát idézi, amely a Világgazdaságban jelent meg. Eszerint a cég átláthatóan működik és szívesen látna külföldi intézményi befektetőket részvényesei között.
A legtöbb brókercég azonban úgy döntött, nem ad közre rendszeres elemzéseket, jelentéseket a vállalatról. Három elemző utasította vissza a Bloomberg kérését, hogy csevegjen a Konzumról, mondván: a cég átláthatatlan és nem látják semmilyen indokát részvényára szárnyalásának.
Magyar matek
A cikk egy szimpla összehasonlítással végződik. Mészáros emelkedése 2014-ben indult, miután Orbán összeveszett egy másik régi szövetségesével (Simicska Lajossal, aki A 100 leggazdagabb 2017 listáján 80 milliárd forintos vagyonnal a 11. - a szerk.). Az utóbbi cégeinek egy része az ezt megelőző évben elvitte az állami közbeszerzéseken megszerezhető összegek 11 százalékát. Ennek az oligarchának a részesedése 2016-ra 0,1 százalékra esett - idézi a Bloomberg a Korrupciókutató Központ adatát.
Kifizetődő Orbán barátjának vagy családtagjának lenni - mondta a hírügynökségnek Tóth István János, a központ vezetője. Csak arra kell vigyáznia annak, aki részesedik a jóból, hogy ez a barátság ne keseredjen meg.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!