A legtöbb bank nem ad tanácsot a kriptodevizák kérdésében, mivel igen kicsi a tapasztalatuk a témával kapcsolatban, csak azt tudják, hogy a legtöbb ilyen eszköznek nincs fundamentális értéke, ezért érthető módon kockázatosabb eszközökről van szó.
Kerüljük a kriptós hirdetéseket
A szakember első tanácsa: ha a TikTok-on kriptodeviza üzleteket, befektetéseket ajánlanak, ezek kerüljük nagy ívben. Ez persze más portálokra, hirdetési felületekre is vonatkozik: egy ilyen kevéssé ismert eszközosztályban rengeteg a visszaélés lehetősége, vagy egyszerűen olyanok ajánlanak befektetéseket, akiknek teljesen mindegy, nyer, vagy veszít rajta a befektető, lényeg hogy ők biztos nyernek rajta jutalékok által, vagy egyéb formában.
Kapcsolódó
Kriptók aránya a befektetési tortán belül
Érdemes mindenekelőtt megnézni, ahogy erről korábban már írtunk, hogy melyik eszközosztálynak mekkora a piaci kapitalizációja. A világ részvénypiaca 100 ezermilliárd dollár körüli, az összes kriptodeviza 2600 milliárd dollárt és most, aminek bő felét a bitcoin adja. A részvények mögött ugyanakkor lényegében a világ teljes ipari termelése, kereskedelme és más gazdasági ágak, lényegében a világgazdaság színe-java áll, addig a kriptodevizák lényegében csak egy technológiát jelentenek.
Ennek következtében a kriptók érthetően jóval kisebb tőkét vonzanak összességében, az pedig egyre kevesebb ilyen eszközben koncentrálódik, ami megint csak logikus, hisz bárki, bárhány újabb kriptodevizát létrehozhat, így az ilyen eszközök túlnyomó része értéktelen marad, a többi ugyanakkor sokszor meglehetősen volatilis, mozgékony, amit a spekulánsok, a rövid távon kereskedők számára vonzó.
Szép teljesítmény, de nem elég hosszú időtáv
A messze legnagyobb kritodeviza, a bitcoin hosszú távon emelkedő trendet mutatott a 2021-ig, most azonban egyelőre nem tudja meghaladni korábbi csúcsát, igaz, nem is esik érdemben vissza. Egy nagy probléma az eszközzel, hogy a bányászat rendkívül energiaigényes: Magyarország áramfogyasztásának négyszerese megy el erre. Így az környezettudatossággal ellentétes az ebbe való befektetés, ami az erre érzékeny alapokat, befektetőket visszatántorítja a befektetéstől.
A bitcoin értékelésénél a befektetési szakember sem tud másra hagyatkozni, mint a múltbeli viselkedésre, vagyis a technikai elemzés eszközeihez nyúlni, miután fundamentumok nincsenek. A helyzetet nehezíti, hogy viszonylag fiatal eszközosztályról van szó, így nem lehet hosszabb távú trendeket tanulmányozni: az elmúlt 15 év felívelése nem lehet mérvadó, hisz nulláról indult, így gigantikus lett azóta a hozam, ugyanakkor a jövőbeni növekedést limitálja, hogy máris mennyi pénz van benne.
A bitcoin korlátai
Ha azt a kérdést tesszük fel, hogy megszázszorozódhat-e a bitcoin árfolyama, akkor a válasz nyilvánvalóan nem, hisz többet érne, mint a világ összes részvénytársasága együtt: ehhez a befektetőknek, szinte összes részvényét és kötvényét, köztük állampapírjait el kellene adni, ami képtelenség. Ebből következően a tízszerezés sem képzelhető el, de még a duplázás is azt jelentené, hogy az érték a világ legnagyobb jelenlegi cégeit közelítené, mint az Apple, a Microsoft vagy az Nvidia.
Így érthető módon a növekedés limitált, meggazdagodni a mostani vétel mellett már biztosan nem lehet a bitcoinból, lehetőséget legfeljebb az adhat, ha egy másik ilyen eszközt, melynek kicsi a kapitalizációja, hirtelen felkap a piac. A bankok, alapkezelők ennek megfelelően érthető módon tanácstalanok, hogy mit kezdjenek mindezzel, ajánlják-e befektetésre ezeket az eszközöket. Kétségtelen, hogy vannak már bitcoin ETF-ek, melyek megvételével kvázi bitcoin lehet tulajdonolni, annak egyéb kockázatai (elvesztés, lopás) nélkül.
Hasznos technológia
Egy dologban biztos a szakember: maga a blokklánc technológia hasznos, sokoldalú felhasználása várható, többek között a digitális jegybanki pénzek esetében. Ez azonban elvileg fundamentálisan nem hat a kriptodevizákra, a lélektani hatás viszont megjelenhet a befektetőknél. A Fidelity mindenesetre már foglalkozik ezekkel az eszközökkel, és tervezik, hogy a befektetői igényeknek megfelelően már a közeljövőben termékeket vagy szolgáltatásokat fognak kínálni, legyen az tanácsadás, vagy esetleg alapok indítása.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!