A második félévtől indul a Magyar Nemzeti Bank (MNB) növekedési kötvényprogramja (nkp). A részletekről egyelőre keveset tudni, az MNB honlapján lévő tanulmányból annyi derül ki, hogy 300 milliárd forintot szán a jegybank vállalati kötvények vásárlására.
A programban hazai székhellyel rendelkező nem pénzügyi vállalatok hitelpapírjai vehetnek részt. Feltétel még, hogy az eredeti futamidőnek 3 és 10 év között kell lennie, a pénznem forint, a kibocsátás volumene minimum egymilliárd forint, és minimum B+-os hitelminősítés is kell a papírokra. A jegybank egy-egy sorozat legfeljebb 70 százalékát jegyezheti le vállalatcsoportonként maximum 20 milliárd forint értékben.
Kapcsolódó
Nincs piac
Az biztos, hogy a magyarországi vállalati kötvénypiac folyamatosan zsugorodik, a nem pénzügyi cégek hitelpapírjainak mennyisége a jegybank adatai szerint január végén mindössze 608,4 milliárd forint volt. Ezek sem mind forintkötvények, több kibocsátó devizakötvénnyel lépett ki a piacra. A Wingholding ingatlanos cég például több mint 60 millió eurónyi kötvényt dobott a piacra.
Szintén euróban bocsátott ki hitelpapírokat az Opus Press (még Opimus Press néven), a cég 20 millió eurónyi változó kamatozású kötvénnyel lépett a piacra három éve, ezek a papírok a Keler adatai szerint áprilisban járnak le. Az Opus Press a MediaWorks kiadó tulajdonosa, és korábban a Mészáros Lőrinc felcsúti vállalkozó érdekeltségébe tartozó Opus Nyrt. tulajdonában állt, de tavaly év végén irányítást szerzett benne a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány.
Alapítványi kötődések
A nagy vállalati kibocsátók között feltűnően sok az alapítványi kötődésű cég. A legnagyobb magyarországi nem pénzügyi kötvénykibocsátó cég a Keler adatai szerint az Optima Befektetési Zrt. több mint 140 milliárd forintnyi állománnyal. Az MNB-s alapítványok vagyonát kezelő Optima leánycégei is lelkes kötvénykibocsátók, csaknem 50 milliárd forintnyi állománnyal vannak jelen a piacon az értéktár adatai szerint.
A hitelpapírok az MNB-s alapítványokban lehetnek. A jegybank adatai szerint ugyanis az úgynevezett háztartásokat segítő nonprofit intézmények tulajdonában szinte fillérre pontosan ugyanennyi, 190,4 milliárd forintnyi vállalati kötvény volt az idén januárban. Az Optima-leányok első kibocsátásáig, 2016 májusáig, viszont nulla körül volt a nonprofit szféra vállalati kötvényállománya. Ez pedig azt jelentheti, hogy az alapítványok készpénzállománya gyakorlatilag átkerült a vagyonkezelőhöz kötvényekért cserébe.
Botrányok sorozata
A magyarországi vállalati kötvénypiac a botrányoktól is sokat szenvedett az elmúlt években. Számos felszámolás, kényszertörlés alatt lévő kibocsátó hitelpapírja is ott van még a Keler adatbázisában. A legnagyobb botrányt a Quaestor csődje robbantotta négy évvel ezelőtt, a brókercég leánya, a Quaestor Financial Hurida az egyik legnagyobb hazai vállalati kötvénykibocsátónak számított csaknem 58 milliárdos állományával. Ebben csak a valódi kötvények vannak benne, a fiktív értékpapírok nincsenek.
Szintén a brókerbotrány során kerültek a figyelem középpontjába a Hungária Értékpapír érdekeltségébe tartozó Hungária Ingatlanhasznosító és a Hungária Gold a kötvényeikkel, amelyet összesen 5,8 milliárd forint értékben bocsátottak ki.
Ott van a kötvénykibocsátók listáján a Diamond Bridge Custodian, amelynek amellett, hogy kényszertörlés alatt áll, az adóhatóság adatai szerint 180 napon túl lejárt 100 millió forint fölötti tartozása van.
A Milton Global, a Hunnia Ingatlanbefektetési Zrt., a tőzsdén is jegyzett Business Telecom, és a tőzsdén szintén nem túl sok dicsőséget begyűjtő, a befektetőket gyémántkitermeléssel és Sierra Leone-i kapcsolatokkal kábító TWD Investment kötvényei is ott vannak még az adatbázisokban. Voltak még kötvényei a tőzsdei cégek közül az Est Mediának és az Enefinek is, ezek tulajdonosai a pénzük töredékét kapták vissza a csődeljárások után.
A befektetők óvakodnak
Ilyen előzmények után nem csoda, ha a vállalati kibocsátásoktól mind a kisbefektetők, mind az intézmények óvakodnak. Nagyon sok céges kötvénykibocsátás valójában munkavállalói részvényprogram, a sikeres piaci forrásbevonás ritka. Az Alteo az egyik kivétel, a másik a Tündérszikla, amelynek a papírjait a tőzsdére is bevezették.
Az biztos, hogy nem a kis cégek lesznek a nkp fő célcsoportja.
Jelenleg valóban nincs jelentős vállalati kötvénykibocsátás, de az a cél, hogy legyen. Ezért ez egy jó kezdeményezés. Nem a legkisebb vállalatoknak, hanem inkább az érettebb cégeknek kínálhat a jelenleginél vonzóbb forrásbevonási lehetőség a program
- mondta Forián-Szabó Gergely, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója. A szakértők szerint például az ingatlanfejlesztő cégek lehetnek a 300 milliárdos MNB-s program egyik célcsoportja.
A jegybankon kívül más befektetők is kellenek persze.
Magyarországon viszont nincs meg az az erős intézményi szektor, amely vállalati kötvényeket vásárolna
- figyelmeztet Szalma Csaba, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója. Az is fontos az intézményeknek, hogy ezekből a papírokból megfelelően diverzifikált portfóliót lehessen létrehozni - teszi hozzá.
100 ezer dollárért minősítik
A minimum 1 milliárd forintos kibocsátás egyébként nem nagy összeg, a hitelminősítés megszerzése azonban ilyen kis mennyiségnél drága lehet. Az S&P honlapján elérhető díjlista alapján például egy vállalati kötvény esetében 6,95 bázispont, de minimum 100 ezer dollár az a díj, amiért kiadják a minősítést. Egy hároméves kötvénynél, ha csak egymilliárd forintnyit bocsátanak ki, a hitelminősítés megszerzése eleve csaknem 1 százalékkal emelheti meg a kamatot.
Nagyobb volumen és hosszabb futamidő esetében persze fajlagosan olcsóbb a hitelminősítés megszerzése. A B+ fokozat, amit minimálisan előír a jegybank, pedig eléggé lent van, az úgynevezett magasan spekulatív kategóriába tartozik.
A B+-os minősítés annyira alacsony, hogy akár 8-10 százalékos kamatfelárat is elvárhatnak az intézmények az állampapírokhoz képest
- mondja Szalma Csaba. Magyarországon befektetésre ajánlott kategóriába kevés cég tartozik. A Mol például ilyen, a hitelminősítők megadták a legalsó, már nem bóvlinak számító besorolást a kötvényeire.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!