Ismét történelmi csúcsra ugrott az irányadó amerikai részvényindex, az S&P 500 a héten, miután az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve jelentős, 50 bázispontos kamatcsökkentéssel elindította monetáris lazítási ciklusát. Az index eddig 0,8 százalékkal emelkedett szeptemberben, a hónapban, amely historikusan a tőzsde leggyengébbje szokott lenni. Bár az index idén már 19 százalékot erősödött, azonban a november 5-i amerikai elnökválasztásokig elég hektikus időszak következet a Reutersnek nyilatkozó stratégák szerint.

-Beléptünk abba az időszakba, amikor a szezonalitás egy kicsit kevésbé kedvező. Az új kamatcsökkentési ciklus kezdete miatt a hangulat elég jó, azonban ennek ellenére még mindig elég rázós út állhat előttünk - mondta Angelo Kourkafas, az Edward Jones vezető befektetési stratégája. 

Szeptember második fele történelmileg az év leggyengébb kéthetes időszaka az S&P 500 számára a Ned Davis Research 1950-ig visszanyúló adatai szerint. A CFRA szerint pedig az elnökválasztási években októberben átlagosan 0,45 százalékkal szokott csökkenni az index. A volatilitás is hajlamos októberben felerősödni a választási években, a Cboe  VIX indexe (az úgynevezett „félelem index”) a hónap elején átlagosan 25-re emelkedik, szemben a hosszú távú 19,2-es átlaggal – írták az Edward Jones elemzői az elmúlt nyolc elnökválasztási évről készített anyagukban.

Az S&P 500-as index alakulása
Kép: Economx, stooq.com

A piac különösen érzékenyen reagálhat az idei választásra. Ráadásul a republikánus Donald Trump és a demokrata Kamala Harris a legutóbbi közvélemény-kutatások szerint gyakorlatilag fej-fej mellett állnak, így a következő elnök kiléte még nyitott kérdés. A  UBS szakértői szerint ezért, ha a makroadatok nem mutatnak majd jelentős romlást, akkor a befektetők egyre inkább elkezdenek majd a választásokra koncentrálni.

Persze a makroadatok fontosak maradnak. A fő kérdés ugyanis változatlanul az, hogy az amerikai gazdaság a mérséklődő infláció mellett képes lesz-e csak mérsékelten lassulni, vagy recesszióba zuhan. Nem meglepő módon a tőzsde jobban szokott teljesíteni, ha az előbbi forgatókönyv valósul meg a kamatcsökkentések megkezdése után.

A héten a feldolgozóiparról, a fogyasztói bizalomról és a tartós fogyasztási cikkekről, valamint a személyes fogyasztási kiadások árindexéről, az infláció egyik legfontosabb mérőszámáról is érkeznek majd adatok az Egyesült Államokból. Persze a legfontosabb adat a foglalkoztatás alakulásáról szóló lesz, ez azonban csak október 4-én lesz aktuális.

A részvények eközben mindennek nevezhetők, csak nem olcsónak. A következő 12 hónapra vonatkozó elemzői előrejelzések alapján az S&P 500-as index átlagos árfolyam/nyereség hányadosa jelenleg 21,4, míg a hosszútávú átlag alig 15,7. Pont emiatt a vállalati nyereségeknek elég fontos szerepük lehet abban, hogy támaszt adjanak az árfolyamoknak, hiszen a magas értékeltséget valamivel indokolni illik.

A harmadik negyedéves jelentési szezon a jövő hónapban kezdődik, az LSEG IBES elemzői konszenzusa szerint a vállalatok nyeresége 5,4 százalékkal emelkedhetett az előző évhez képest, a negyedik negyedévben közel pedig 13 százalékos javulást várnak.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!