A jelek szerint nem áll földbe az amerikai gazdaság a magas kamatok ellenére sem. Az amerikai Kereskedelmi Minisztérium közlése szerint az Egyesült Államok GDP-je a második negyedévben 2,8 százalékkal bővült évesítve, ami jelentős növekedés az első negyedév 1,4 százalékához képest, ugyanakkor elmarad a tavalyi utolsó negyedévben tapasztalt 4 százalékot meghaladó ütemtől.
A bővülés mértéke meghaladja a piaci várakozásokat, a Reuters elemzői körképe alapján ez 2 százalék körül volt. Ugyanakkor például az atlantai Fed előrejelzésében 2,6 százalék szerepelt. A Fed saját maga egyébként az 1,8 százalékos bővülési ütemet látja annak, amely hosszabb távon semleges az infláció szempontjából.
Némi üröm az örömben, hogy eközben a vártnál nagyobb mértékben, 2,9 százalékkal emelkedett a fogyasztói kiadások magindexe, a piac 2,6 százalékot várt. Igaz, ez is jelentős lassulás az első negyedévben mért 3,7 százalékos mértékhez képest.
Jól látszik, hogy a fogyasztói kiadások tartják lendületben az amerikai gazdaságot, ezek 2,3 százalékkal emelkedtek a negyedév során a várt 2 százalék helyett. Ennek ellenére szembetűnő, hogy a fogyasztói kiadások és a szélesebb értelemben vett gazdasági tevékenység a magas kamatlábak súlya alatt fékeződött tavalyhoz képest, és ez az infláció fokozatos megfékezéséhez is hozzájárul.
Ez jó előjel a Federal Reserve számára, amely megpróbálja elérni a gazdaság puha landolását, és valószínűleg már szeptemberben megkezdi a kamatcsökkentést. A lazítás megkezdése már csak azért is valószínű, mert a június adatok azt mutatták, hogy a bérek növekedése lelassult, az amerikai gazdaság egyre kevésbé képes új munkahelyeket teremteni, miközben a munkanélküliségi ráta 4,1 százalékra, 3 éves csúcsra emelkedett.
A jegybak szerepét betöltő intézmény döntéshozói a jövő héten üléseznek, itt az elemzők szerint még változatlanul hagyják az irányadó kamatot. Emlékezetes, hogy az év elején még az volt a várakozás, hogy akár már júniusban megkezdődhet a kamatok lefaragása, azonban a vártnál tartósabbnak bizonyuló infláció miatt ez az időpont kitolódott. A Reuters felmérése szerint az elemzők idén a szeptemberi után még egy vágást feltételeznek, de erre csak decemberben kerülne sor.
A második félévet ugyanakkor többen is kockázatosabbnak tartják a közelgő amerikai elnökválasztás miatt. A cégek egy része kivárhat, nem mindegy ugyanis, hogy az amerikai kormányzat adópolitikája és kereskedelmi politikája milyen irányban fog változni egy új elnök és kongresszus alatt.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!