Már tavaly ősszel elkezdték felülteljesíteni a várakozásokat a közép-európai piacok, ezért az idén ez lehet az egyik legjobb részvénypiaci befektetési környezet. Ebben szerepe van annak, hogy az amerikai S&P 500 index alulteljesít - tavaly december és idén május között csak 3 százalékot emelkedett. Köszönhetően a Donald Trump elnök okozta visszafogásnak.
A kelet-európai piacok a válság óta normalizálódtak, sőt, az amerikai piac teljesítménye jóval meghaladta a 2008-09-es szintet. A globális fejlett piacok mind emelkedtek, azonban az, hogy a közép-európai piacok nem érték el a válság előtti szintjüket azt mutatja, hogy még jelentős potenciál van a növekedésükre.
Kapcsolódó
A Pioneer elemzője szerint nem lufi, hogy a BUX index az elmúlt időszakban folyamatosan emelkedett, már 6 százalékos az YTD hozama. Azt is biztatónak tartja, hogy a vállalati bevételek is elérték a válság előtti szintjüket. A régiós nemzeti indexek közül a BUX kifejezetten jól teljesít, és mivel még sok az alul értékelt papír, valamint a részvényekre jutó eredmény (EPS) is kifejezetten kedvező. A BUX 11,8-as P/E értéken áll, vagyis egységnyi nyereségért olcsó árat is hajlandók fizetni a szereplők.
A magyar kiskereskedelmi forgalom 2008-ban visszaesett, de 2013 óta folyamatosan növekszik. Várhatóan ez a trend folytatódni fog a fogyasztás növekedésének köszönhetően. Kényelmessé teszi a piaci környezetet, hogy a monetáris kondíciók is a befektetéseknek kedveznek. A Napi.hu kérdésére Kocsi János elmondta, úgy véli, akár 2020-ig is tarthatja az alacsony alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank. Ebben kedvezhet az, hogy az ország hatékonyan hívja le az uniós forrásokat - nem ragadnak bent a fejlesztési támogatások. A nagy mennyiségű beáramló deviza miatt forint kereslet lesz, a magas árfolyam pedig rövid távon kedvezhet a kamattartásnak
A kockázatok csökkentéséhez viszont úgy látja, elengedhetetlen a szociális ellátórendszerek és az oktatás fejlesztése. Valamint mindenképpen csökkenteni kell a hazai korrupciós kockázatokat, hogy ne maradjunk le a fejlettebb gazdaságoktól. Nem tartja kizártnak a tartós 3-4 százalékos GDP növekedést sem.
A kedvező kamatkörnyezet annyira kedvezhet a részvénypiacnak, hogy a BUX index például elbírhatja, ha a részvényeket jobban túlárazzák. A cégek is arra számítanak, hogy nőni fog az egy részvényre jutó eredmény a blue chip csomagoknál. Az OTP-ben is lehet még potenciál, mivel a hitelezés csak az elkövetkezendő időszakban indul majd be. A régiós szinteken diszkontnak számít a pakk.
Olajozzák a gépezetet
Az olajár alacsony szintje kedvez a fejlett gazdaságoknak: a háztartásoknál több pénz marad, amely fogyasztás növekedést eredményezhet. Míg a fejlődő piacokon az exportra való termelés szintje emelkedhet. A kényelmes növekedési szint pozitív hatása, hogy a likviditásbőséget folyamatosan lehet kivonni. Ehhez fontos, hogy 60 dollárnál ne legyen drágább az olaj hordónkénti ára - ahogy arra az Equilor is kitért korábbi elemzésében.
A folyamatok kedveznek a negyedik ipari forradalomnak is. Várhatóan beérnek a fejlesztések, például egyre többen vehetnek önvezető autókat a közeli jövőben. Ugyanígy a robotizáció, a gyártókapacitásból kivont humán erőforrás is növekedést eredményezhet a piacokon.
Az innováció elsősorban az USA-ból indul ki, jelenleg relatív nagy a reál GDP növekedés. Ez felhúzhatja Európát a 2-1,4 százalék közötti bővülésből. Japánra is pozitív hatással lehet. Az eurózónára korábban 1,5 százalékos növekedést jósolt a Pioneer, most azonban arra számítanak, hogy ezt meghaladja a blokk.
Miért Kelet-Európa?
Nagyon fontos, hogy politikai kockázat szempontjából a régió nagyon stabil. Az Eurasia Global Political Risk Indicies szerint Csehország 80 ponton, Magyarország 75 pont felett áll. A térség reál GDP növekedése is stabil: szinte minden ország tartja a 4 százalékos bővülést. A cseheknél a legalacsonyabban 2,5 százalékon áll ez a mutató, de ez is az európai átlag felett van. Ebben nagyon fontos tényező, hogy az GDP arányos államadósság - Románia kivételével - 3-4 százalékos csökkenést mutat. Még mindig messze vagyunk a válság előtti szintektől, ezért nem túlhevült a piac, és az alacsony hitelállomány megágyazhat a további növekedésnek - mondta el a Pioneer szakértője.
Az államadósság Magyarországon 76 százalék, ez a régióban a legmagasabb szint. A többi ország 30-40 százalékos, amely nem jelent túl nagy kockázatot. Magyarországon is pozitív, hogy ha lassan is, de folyamatosan csökken az eladósodottság.
Jelentős tartalékokon ülünk
Bár 2008-ban Magyarországot komolyan sújtotta a lakossági eladósodottság nagy - 60 százalék - körüli aránya. Ez mostanra 34-35 százalékra esett. Tehát a hitelezésben a gazdaságnak még egy komoly tartaléka van.
A P/E ráta a közép-kelet-európai régióban 12,4 százalék, vagyis olcsóbb a fejlett piacok 17,4 százalékos arányánál. A régió még mindig kifejezetten olcsónak számít, a lejjebb lévő piacok - orosz és török - jóval rizikósabbak, kevésbé stabilabb politikai rendszerekben alakultak ki. Biztonságosabb itt befektetni.
A régióban szinte mindenhol bővül a kiskereskedelem. Az azonban kérdés, hogy például a lengyel 10 százalékos kkv növekedés mennyire folyik vissza a befektetésekbe.
A lengyel piac is viszonylag olcsón forog: nem érte el az elmúlt 3 évben a P/E (árfolyam/nyereség) mutató hosszú távú átlagához képesti 1 pontos kilengést. Ez ahhoz vezet, hogy az EPS (egy részvényre jutó eredmény) még csak most kezd el emelkedni. Így a Pioneer szerint rövid és középtávon érdemes lehet a lengyel részvénypiacba fektetni, mivel csökken a politikai kockázat és az EU-s pénzek a vártnál gyorsabb növekedést eredményezhetnek.
A kedvező környezet pedig alkalmas a strukturális reformokra és átalakításokra - pozitív előjel, hogy egyre kevésbé piacellenes a lengyel kormány. Viszont néhány részvény túlárazottnak tűnik, főként a PKN Orlen olajipari vállalat.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!