Az elmúlt héten összesen 12,4 milliárd dollárnyi tőkét vontak ki a befektetők az amerikai részvényekbe fektető alapokból. Ezzel az első két hétben mért tőkekivonás mértéke olyan szintre ugrott, amire 10 hónapja nem volt példa - írja az alapok tőkeáramlását figyelő EPFR Global adataira hivatkozva a Financial Times.
Ugyanakkor az amerikai dollárt biztonságos menedéknek tekintik a befektetők, a dollárban denominált pénzpiaci alapok ebben az időszakban 24 milliárd dollárnyi tőkebeáramlást regisztráltak. Az amerikai állampapírok iránt is megnőtt a kereslet, a múlt héten 1,9 milliárd dollár áramlott az ebbe fektető alapokba, ez október óta a legmagasabb érték.
A tőkekivonás valószínűleg erősítette az amúgy is nehéz időket átélő részvénypiacon az esés mértékét és a volatilitást, az S&P 500-as index az év első kereskedési napjaiban közel 10 százalékot esett.
A tőkekivonást egyértelműen a befektetői félelmek motiválták, a globális gazdaság kilátásaival, az amerikai cégek profittermelő képességével és a Fed kamatemeléseivel kapcsolatos aggodalmak voltak a meghatározóak ebben az időszakban - kommentálta az adatokat Cameron Brandt, az EPFR elemzési igazgatója.
A tőkekivonás nem korlátozódott kizárólag az amerikai részvényalapokra, az európai részvényekbe fektető konstrukciók is ezzel kellett szembesüljenek, első ízben tavaly október óta. Általában megfigyelhető a kockázatosabb eszközöktől való elfordulás, a héten mintegy 4,5 milliárd dollár távozott a magas hozamú amerikai kötvényekbe, banki hitelekbe fektető és abszolút hozamú alapokból.
A feltörekvő piaci alapok már 11. hete zsinórban tőkemenekítést tapasztaltak. Ugyanakkor a kínai belföldi tőzsdén jegyzett alapokba tapasztalt beáramlásnak köszönhetően a kínai részvényekbe fektető alapokban lévő tőke emelkedett. Ezt az FT a jüanban elszámoló intézményi befektetők vásárlásainak tudja be. Piaci szereplők szerint a kínai növekményt a kormányzati intervencióknak köszönhető.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!