Az orosz invázió hírére csütörtökön hatalmasat zuhanó BUX index a pénteki kereskedését masszív emelkedéssel zárta. A mutató 2666 pontos, közel 6,2 százalékos emelkedést követően 45 769 ponton zárt a vezető szerepet az az előző napon óriásit eső OTP részvények vitték a maguk 13,3 százalékos emelkedésével. Egy ekkora emelkedés elvileg jóleső érzéssel kéne eltöltse a részvénytulajdonosokat, azonban ez ezúttal koránt sincs így, mivel a mostani helyzetre találták ki a Wall Street-en azt a mondást, amely szerint a döglött macska is nagyot ugrik, ha elég magasról dobják.
Márpedig akárcsak az OTP részvényeket, a BUX indexet is jó magasról ejtették le az elmúlt napokban. A vezető budapesti index novemberiben elért 56 233 pontos csúcsáról a csütörtöki kereskedés folyamán 41 595 pontig esett, ez a 26 százalékos zuhanás bőségesen kimeríti a Wall Street-en használatos medvepiac fogalom definícióját, amely a vezető index 20 százalékos eséséhez köti a medvepiac beköszöntét.
Kapcsolódó
Ugyanakkor technikailag a mostani esés és medvepiac annyiban furcsa, hogy az rendszerint az összes vezető részvény grafikonján masszív nyomot szokott hagyni, azonban a mostani helyzetben az Oroszország és Ukrajna felé nagy kitettséggel rendelkező papírokat büntették igazán a befektetők, így a Mol OTP páros mellett például a Richter és a Magyar Telekom viszonylag jól állták a megpróbáltatásokat.
Elintézett BUX index
Az a helyzet állt elő, hogy a vezető indexben az emelkedő trend megtört és így a technikai elemzés törvényszerűségei szerint arra is lehet számítani, hogy az átmeneti emelkedés után visszatér az esés és talán a csütörtökön látottnál is mélyebb mélypontok következnek. Ugyanakkor a négy, az indexkosárban nagy súllyal szereplő részvényből csak kettő esetében mondható el ugyanez.
A BUX indexben az esésben az 50 600 pontos támasz eleste jelentette a trendfordító eseményt, ez volt ugyanis az az utolsó mélypont, ahonnan 10 százalékot meghaladó mertékben tudott emelkedni az index új csúcsra. Az, hogy ez alá esett a mutató értéke azt jelenti, hogy az emelkedő mélypontok és csúcsok sorozata megtört, a 2020 tavasza óta tartó emelkedő trend semmivé lett. Ugyanakkor a zuhanás olyan meredek volt, ami miatt felfelé nem nagyon maradt kapaszkodó arra nézve, hol lehet ellenállásra számítani egy pozitív korrekció esetén, mindenesetre azok a korábbi mélypontok, amelyeken átesett az index 46 700 és 50 600 pont körül jó eséllyel pályáznak erre a címre.
Érdemes megjegyezni, hogy az index hosszabb távú RSI mutatója is a túladott tartományba került. Ez a tapasztalatok alapján két dolgot jelez, az egyik, hogy olyan szintű befektetői hangulatváltozás van, ami középtávú trendfordulót jelez, azonban ezzel a megállapítással most nem sokra megyünk tekintve a már bekövetkezett esés méreté. A másik az, hogy egy ilyen mélypontot az esetek többségében követ még egy eladási hullám, ami mélyebb mélypontra viszi majd az indexet.
Nagyot eső OTP
A nagy esés motorja természetesen az OTP részvényei voltak. Ami igazán érdekes, hogy a bankpapír árfolyamában a 2020 tavasza óta tartó emelkedő trend nem a múlt héten, hanem már tavaly novemberben a 17 400 forinton lévő támasz letörésével megtört. a részvény árfolyama ezután befejezte egy aszimmetrikus fej vállak alakzat, vagy egy csökkenő háromszög alakzat kiépítését, amelynek nyakvonala a héten letört.
Ami további aggodalomra adhat okot, hogy a trendfordító alakzat 4000 forint magasságú volt és a támasz törése óta ezt a célárat lefelé még nem teljesítette az árfolyam. Ha teljesülne, akkor további esést követően a 11 600 forintos szintet is meglátogathatná a papír. Egy esetleges emelkedésben felfelé a 15 600 forint körüli zóna jelentene erős ellenállást.
A Mol ki se került a medve fogságából
Míg az OTP-ben egy masszív emelkedő trend tört meg az elmúlt napokban, addig a Mol részvényeknél ez még nem történt meg.
Sőt az elmúlt időszakban sikerült az olajipari részvény árfolyamának áttörnie a koronavírus járvány okozta zuhanással előtti utolsó csúcsát, s ezzel a hosszabb távú trendje is emelkedőbe fordult (ha a 95 forintos időközben kifizetett osztalékkal korrigáljuk árfolyamát).
Telekom, Richter, vegyes kép
A Magyar Telekomnál szintén kitart a 2020-ban elindult emelkedő trend, azonban a távközlési papírnak nem sikerült az, ami a Molnak. Nem tudott árfolyama a koronavírus járvány előtti utolsó csúcsa fölé emelkedni, ha az osztalékokkal korrigáljuk a grafikont. Ugyanakkor a rövidtávú emelkedő trend nem törté még meg a grafikonon, itt a kulcsot a 391 forintos szint jelentheti.
A Richter viszont egyelőre minden szempontból megmaradt a pozitív tartományban. Mind a hosszabb távú, mind a középtávú trendje pozitív. Az utolsó fontos mélypontot tesztelte az árfolyam, amely eredetileg 7200 forintnál volt, azonban a tavaly nyári 225 forintos osztalékfizetést követően 6980 forint környékére húzódott vissza. A jegyzés innen fordult, mutatva, hogy az emelkedő trend még érvényben van.
Ugyanakkor korábban egy duplacsúcs szerű alakzatból tört lefelé az ár, aminek "völgye" 7800 forint körül volt és magassága pedig 1200-1400 forint. Ez az alakzat így 6600-6400 forintra mutat. Ha teljesülne, akkor viszont megtörne az emelkedő trend, így a következő napok nagy kérdése, hogy a két egymással ellentétes erő közül melyik lehet az erősebb.
Az Ukrajnával kapcsolatos fejleményeket ezen a linken követheti.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!