Miután hatalmas áremelkedés zajlott le a biztonságosnak tekintett eszközök piacán, mostanra már gyakorlatilag az összes német államkötvény negatív hozamok mellett cserél gazdát a piacon. A kérdés így még aktuálisabb, hogy ki hajlandó egyáltalán úgy államkötvényt vásárolni, hogy garantált, annak lejáratakor kevesebb pénzt kap vissza, mint amennyit a kötvényekért eredetileg fizetett. A Financial Times szerint egyre inkább csak azok, akiknek muszáj ezt tenniük, valamilyen szabályozói előírás miatt. Azokból a befektetőkből, akik a kötvények további áremelkedésére játszanak, például különböző befektetési alapok kezelői, egyre kevesebb van.
A frankfurti Union Investment elemzése szerint a külső kézben lévő német államkötvények állománya 2014 óta folyamatosan esik, köszönhetően annak, hogy az unió legnagyobb gazdaságával rendelkező országának költségvetése szufficites. Azonban a szabadon kereskedő német államkötvények állománya ennél jóval nagyobb ütemben zuhant. A becslések szerint ez az állomány 2024-re 70 milliárd euró alá csökken az egy évtizeddel korábbi 600 milliárd euróról.
Kapcsolódó
A jelentős zuhanás olyan kötvénytulajdonosok vásárlásainak köszönhető, akiket jellemzően hidegen hagy az adott kötvények által fizetett hozam. Ilyenek például a jegybankok, amelyek devizatartalékait sokszor az adott ország államkötvényeiben kell tárolniuk, pénzügyi intézmények, amelyeket törvényi előírások köteleznek arra, hogy tőkéjük egy részét ilyen biztonságosnak tartott állampapírokban tartsák és maga a német Bundesbank is. Ez utóbbi egyébként az Európai Központi Bank (ECB) kötvényvásárlási programjának következtében több, mint 350 milliárd eurónyit tart a német államkötvényekből.
A likviden kereskedhető német államkötvények hiánya jelentős torzulásokat okoz azok árfolyamában és hozamában, márpedig ezek mérceként szolgálnak az összes államkötvény és más befektetési eszközök számára EU-szerte. Ha a német kormány a következő években is kiegyensúlyozott költségvetési politikát folytat, akkor a szabadon hozzáférhető német állampapírok állománya tovább csökken. Emiatt kevésbé lesz majd jelentősége annak, hogy milyen hozam mellett kereskednek a német bundokkal - hívta fel a Figyelmet Jörg Zeuner, a Union Investment vezető közgazdásza.
Ha az ECB, ahogy az elemzők többsége jelenleg várja, újraindítaná kvantitatív lazítási programját, az tovább fokozná a hiányt a német államkötvényekből. Sőt, valószínűleg az ECB-nek újra kellene írnia arra vonatkozó szabályozását, hogy egy adott kötvény összes piacon lévő állományából mekkora hányadot vásárolhat meg.
A problémára megoldást jelentene, ha Németország hajlandó lenne az eddigieknél lazább költségvetési politikát folytatni, s növelné az állami kiadásokat. Azonban erre Berlin nem igazán hajlandó. A gazdaságot fenyegető recessziós veszélyre reagálva ugyan Olaf Scholz pénzügyminiszter bejelentett egy 50 milliárd euró értékű élénkítő csomagot, annyi azonban aligha lesz elegendő az elérhető német állampapírok állománycsökkenésének megállításához.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!