Több magyar vállalkozás is gőzerővel készül már a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési Kötvényprogramjára (NKP) - hangzott el az Equilor Befektetési Zrt. sajtóbeszélgetésén. Az Equilor szerint Magyarországon nagyjából száz olyan nagyvállalat lehet, amelyik elég jól működik ahhoz, hogy részt vegyen a programban - mondta Gereben András, a befektetési vállalkozás elnöke. Matolcsy György, az MNB elnöke néhány napja maga is ismertette cégvezetőknek a program előnyeit.
Szigorú feltételek
Az NKP július 1-jén indul 300 milliárd forintos keretösszeggel. Az MNB hazai székhelyű nem pénzügyi vállalatok kötvényeit támogatja ennek során. A hitelpapírokat forintban kell kibocsátani, megengedett a fix, a változó kamatozás és a zéró kuponú kötvény is, az MNB azonban főleg a fix kamatozású konstrukciókat támogatná, az alacsony kamatkörnyezet miatt is célszerű ilyenekben gondolkozni a cégeknek.
A futamidő 3-10 év lehet, a minimális kibocsátási volumen pedig 1 milliárd forint, de az Equilor szakértői szerint a cégek 10 milliárd forint fölötti kibocsátásban gondolkoznak, az átlag 15 milliárd forint körül lehet. A jegybank a kötvények 70 százalékát, cégcsoportonként maximum 20 milliárd forintnyi hitelpapírt vásárolhat meg.
Hitelminősítés kell
Ekkora átlagos kibocsátásokkal számolva 20-30 cég vehet részt a program elő fázisában. Az érdeklődő társaságok a beszámolóik szerint nagyrészt beruházásokra, határon túli terjeszkedésre kívánják fordítani a pénzt. Az utóbbira bankhitelt például nehezebben kapnának.
Az MNB programjában való részvétel feltétele a hitelminősítés, legalább B+ kategóriát kell elérniük a cégeknek. Öt hitelminősítőnél van lehetőség a minősítés megszerzésére, a három nagy - S&P, Moody's és Fitch - mellett a Scope Ratings és az Euler Hermes besorolását is elfogadja az MNB, az utóbbi két cégnél ráadásul a jegybank kifizeti a minősítés és a későbbi felülvizsgálatok díját is. A hitelminősítés körülbelül 15 millió forintba kerül, a felülvizsgálatok ára 6-7 millió évente.
Mit néznek a minősítők?
A hitelminősítők minden céget egyenként néznek meg, figyelembe veszik az iparágat, a piaci versenyt, a működési eredményeket is. Fontos szempont, mennyi cash-flowt termel a cég, milyenek az üzleti kilátásai, elbírja-e a kibocsátandó kötvénymennyiséget a társaság mérlege.
Ha túl van egy cég a hitelminősítésen, a bankok vagy a brókercégek egyengetik az útját a kötvénykibocsátás további fázisában. El kell készíteni a szükséges dokumentumokat, és fel kell kutatni a befektetőket, amelyek főleg intézmények lehetnek. A kibocsátásokat zárt körben és nyilvánosan is le lehet bonyolítani, eleinte várhatóan az előbbi módszer lesz a gyakoribb, mivel zárt körben gyorsabban és olcsóbban lehet kötvényeket kibocsátani.
A kibocsátás szervezésének a költsége egy átlagos 10-15 milliárdos tranzakciónál 20-30 bázispont körül van az Equilor számítása szerint. Később további költséget jelent majd a tőzsdei bevezetés, valamint a folyamatos árjegyzés biztosítása is.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!