Közel duplájára növelte árbevételét a folyó üzleti év harmadik negyedévében az Nvidia, mint az a szerdai tőzsdezárás után közzétett beszámolóból kiderül, a társaság 35,1 milliárd dollár bevételt könyvelt el az október 27-én lezárt háromhónapos időszakban.

Ez a bődületes szám 94 százalékkal magasabb a 2023-as év azonos időszakáénál, az idei második negyedévi értékesítési adatokhoz képest pedig 17 százalékos előrelépést takar. Az LSEG konszenzusa a bevétel sorra 33,16 milliárd dollár volt.

A 94 százalékos növekedés egyébként csak a számokat nézve csökkenő trendet jelez, az előző 3 negyedévben az eladások 122, 262, valamint 265 százalékkal nőttek éves összevetésben. A bevételek tekintélyes részét adó adatközpont üzletág (MI-processzorok és alkatrész értékesítés) 30,8 milliárd dollár bevételt termelt, szemben a 28,8 milliárdos várakozással. 

Profitsoron még nagyobbat sikerült durrantani, az egy részvényre jutó nettó eredmény (EPS) 81 cent lett. Ez 19 százalékkal magasabb az előző negyedévinél és 103 százalékkal a tavalyi bázisnál. Az elemzői várakozásokat is sikerült felülmúlni, a konszenzus 74 centes EPS-t várt a tavalyi 40 cent után, azaz nem számítottak a duplázást is felülmúló profitugrásra. 

Miért volt nagyon fontos a jelentés? Az Nvidia az elmúlt hét negyedévben rendre pozitív meglepetést produkált profitsoron, amelyek közül a legnagyobb 31 százalék volt, míg a legkisebb 5,4 százalék. Igaz 2023 harmadik negyedévében (azaz 2022 novemberében) viszont 17 százalékkal alulmúlta a cég a várakozásokat. A konszenzusnál rosszabb eredményre az elmúlt 10 évben (cirka negyven gyorsjelentés) csupán háromszor volt példa – írta előzetesében az Erste.

Dübörög az AI sztori

Az Nvidia közleménye idézi Jensen Huang alapító-vezérigazgatót, aki szerint a mesterséges intelligencia üzlet teljes gőzzel zakatol, ami miatt világszerte robbanásszerűen nő az Nvidia eszközeire a kereslet. A Hopper chipekre az igény már most hihetetlenül magas, a vadonatúj, Blackwell AI gyorsító processzorokra pedig a várakozás felfokozott (mint ahogy néhány nappal ezelőtt kiderült, maguk a Blackwell processzorok is hajlamosak a túlmelegedésre).

A CNBC arról írt, hogy az Nvidia legfontosabb vevői (Microsoft, Oracle, OpenAI) már a jelenleg zajló negyedévben megkapják meg az első Blackwelleket, amelyeket egyébként teljes kapacitással gyártanak. Ami nem is elég, a következő üzleti évben a kereslet magasabb lesz, mint amennyit az Nvidia képes leszállítani. 

Huang szerint a mesterséges intelligencia minden iparágat, vállalatot és országot átalakít. Jön a munkafolyamatok forradalmasítása, az ipari robotikai beruházások pedig – kéz a kézben járva az MI terén elért áttörésekkel – ugrássszerű növekedést mutatnak. 

Semmi nem elég a részvényeseknek?

A szerdai árfolyam alapján 3578 milliárd dolláros piaci kapitalizációjú cég részvényei a zárás utáni kereskedésben lefordultak: a jelek szerint ha az Nvidiáról van szó, a lécet állandóan túl magasra tevő befektetők első reakciója a profitrealizálás volt, ami 2 százalékos mínuszt eredményezett. Kevésbé tetszhetett a részvényeseknek, hogy a bruttó profitmarzs 75,7 százalékról 75-re süllyedt vissza. Jó hír viszont, hogy a 94 százalékos bevételnövekedés mellé mindössze 50 százalékos működési költségemelkedés párosult, így a

35 milliárd dollár bevételből 20 milliárd megmaradt az adózott profitsoron. 

A jelentéssel együtt megérkezett a menedzsment várakozása is a negyedik negyedévre, a következő időszak 37,5 milliárd dollár bevétellel zárulhat, plusz-mínusz 2 százalék ráhagyással. A bruttó profitmarzs várhatóan tovább csökken, 73-73,5 százalék közé. A következő negyedévre kiadott prognózis egyébként magasabb számokat takar, mint amire a piac számított.

Négyszerezés a tőzsdén

Az Nvidia részvények árfolyama 20 százalékkal nőtt az elmúlt két hónapban és közel négyszerezett, aki az év elején Nvidia részvénybe fektetett. A Reutersen megjelent értékelés szerint az Nvidia chipek iránt a kereslet olyannyira szárnyal, hogy simán képesek lettek volna a magasabb bevételt is elérni, de  partnerük, a tajvani TSMC korlátozott gyártási kapacitása ezt nem tette lehetővé.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!