A bázist jelentő 2010 első félévi adatokat a társaság a gyorsjelentésben nem tette közzé. A szöveges tájékoztatóból annyi derül ki, hogy a pénzügyi műveletek bevétele az előző év első félévéhez képest 10 százalékkal 9,43 milliárd forintra nőtt 2011 első hat hónapjában. Az adósságállománnyal kapcsolatos kamat- és kamatjellegű ráfordítások az első félévben 6 százalékkal 6,36 milliárd forintra növekedett.
A hallgatói hitelrendszert működtető Diákhitel Központ Zrt. speciális hitelezési tevékenységet végez, alapítói szándék szerint nyereségcél nélkül működik - hangsúlyozza a gyorsjelentés. A társaság az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank portfoliójába tartozik.
A társaság mérlegfőösszege 2011. június 30-án elérte a 242,1 milliárd forintot, s két százalékkal haladta meg a 2010. év végit. Az év végéhez képest nőtt a céltartalék is, mégpedig diákhitel kockázat miatt 17,73 milliárd forintról 19,24 milliárdra.
A Diákhitel Központ teljes mértékben piaci finanszírozású, bár működésének célját kormányrendelet határozza meg. A társaság adósság-portfoliója nettó 4,55 milliárd forinttal nőtt, s finanszírozási igényét döntően saját bevételeiből fedezi, azaz lényegében önfinanszírozó - állapítja meg a gyorsjelentés.
Az év első felében a Diákhitel Központ négy alkalommal összesen 15,5 milliárd forint névértéken hozott forgalomba állami kezességgel kibocsátott 2014-ben lejáró kötvényeket. Az időszak végén, 2011. június 30-án összesen mintegy 73,5 milliárd forint névértéken négy kötvénysorozattal volt jelen a Diákhitel Központ a Budapesti Értéktőzsdén.
Az első félévben a Diákhitel Központ 11,1 milliárd forint összegű hitelt folyósított, míg a 2010/2011-es tanulmányi évben összesen 21,6 milliárdot.
A Diákhitel Központ Zrt. a 2001. évi indulástól 2011 júniusának végéig 308 ezer 284 hallgatónak adott hitelt összesen 220 milliárd forintot meghaladó összegben. Eddig 86 ezren fizették vissza a teljes tartozásukat. Az időszak végén a diákhitel állomány összege - a folyósítások, a tőketörlesztések és a kamattőkésítések eredményeként - meghaladta a 231 milliárd forintot.
A hallgatói hitel kamata az első félévben nem változott, 8,5 százalék volt. A társaság közlése szerint a kamatelemek alakulása az első félév végén 50 bázispontos vágást tettek lehetővé, így a második félévben a kamat 8 százalék. (A jegybanki alapkamat 2011. január 25-től 6 százalék. )
A gyorsjelentés megjegyzi, hogy a készülő új felsőoktatási törvény hozhat olyan változásokat, amelyek hatással lesznek a Diákhitel Központ tevékenységére.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Nem tudta tovább titkolni a kormány: kiderült volna az igazság Nagy Mártonékról

Óriási a baj: Nagy Márton 2,5 százalékra rontotta a GDP-növekedést

Helyzet van Szlovákiában: Robert Fico bárkit megkínál fertőzött tejjel, a katonák már a határokon

Nem áprilisi tréfa, amit holnaptól látni fog a kutaknál

Váratlanul távozik pozíciójából Magyar Péter utódja

Sorra kapnak észbe a légitársaságok, újabb fapados tuningolná a hűségprogramját

Döbbenet: ráesett egy autószerelőre idős ügyfele, csonttörés lett belőle

Ekkora a baj? Őrült mennyiségű embert soroznak be megint az orosz seregbe

Kapaszkodjon: kiderült, mekkora béremelésre lehet idén számítani
