A részvény- és kötvénypiacokon az elmúlt év során bekövetkezett jelentős esések először csökkentették a világ szuverén vagyonalapjainak és állami nyugdíjalapjainak együttes vagyonát.
Összesen 2,2 billió (ezermilliárd) dollárt buktak ezek az állami befektetők - becsüli a Global SWF nevű iparági szakértőcég tanulmánya a CNBC.com tudósítása szerint. Ők úgy kalkulálnak, hogy a vizsgált állami befektetési alapok által kezelt vagyon értéke 11,5 billió dollárról 10,6 billió dollárra, míg az állami nyugdíjalapoké 22,1 billió dollárról 20,8 billió dollárra esett.
A nemzetközi nyugdíjalapok befektetési stratégiáit egyébként az elmúlt időszakban több kritika is érte.
Egyszerre estek a kötvény-és részvénypiacok
Diego López, a cég szakértője szerint a fő ok a kötvény- és részvénypiacokon lezajlott egyidejű és jelentős korrekció volt, erre a kombinációra ötven éve nem volt példa.
Mint ismert, Oroszország Ukrajna elleni háborúja miatt jelentősen megugrottak a nyersanyagárak és ez 40 éves csúcsra sodorta globálisan a már amúgy is növekvő inflációt.
Erre válaszul az amerikai Fed és a többi nagy jegybank kamatemelésbe kezdtek, ami komoly eladási hullámot indított el szinte az összes befektetési eszköz piacán.
Lopez arra hívta fel a figyelmet, hogy ezek a veszteségek nagyrészt egyelőre csak nem realizált, papíron létező veszteségek. Az állami vagyon- és nyugdíjalapok egy jelentős része ezeket várhatóan nem is fogja egyelőre realizálni, hiszen ők jellemzően hosszútávú befektetőként viselkednek. Ugyanakkor a fenti számítás nagyon pontos képet arról, mi is történt a globális piacokon tavaly.
Az elemzés összesen 455 állami tulajdonú befektetési alapot, illetve valamilyen más formában működő befektetési céget elemzett. Ezek összesen 32 billió dollárnyi vagyont kezelnek. A vizsgáltak közül az abszolút vesztes a dán ATP nyugdíjalap volt, 45 százalékot bukott egy év leforgása alatt, összesen 34 milliárd dollárt veszített a dán nyugdíjasok pénzéből. Az alap már félévkor is rosszul állt, annyit lehet róla tudni, hogy 2021 év végén vagyona 47 százaléka volt részvényekben, de a kötvénypiaci mélyrepülés is jelentősen megviselte.
Többet költöttek, mint bármikor máskor
A piaci hullámvasút ellenére tavaly 12 százalékkal nőtt az az összeg, amit ezek a befektetők cégek, ingatlanok vagy infrastruktúra vásárlására költöttek. Rekordnagyságú vagyont összesen, 257,5 milliárd dollárt költöttek el összesen 743 ügylet során, ezeken belül is soha nem látott mennyiségű 1 milliárd dollárt meghaladó értékű ügyletet kötöttek.
A rangsor élén a szingapúri állam devizatartalékainak egy részét, 690 milliárd dollárt kezelő GIC-alap állt. Ez több, mint 39 milliárd dollárt költött el 72 tranzakció során, a pénz több mint felét ingatlanokra, ezen belül is a logisztikai ingatlanokon volt a fő hangsúly.
Az állami tulajdonú vagyonalapok és befektetési cégek valaha volt 10 legnagyobb befektetése közül öt tavaly valósult meg. A Global SWF szerint egyébként ezek a befektetők idén is várhatóan inkább a nagy, tőzsdén kívüli tranzakciókat keresik majd, hogy jobban meg tudjanak felelni tőkeallokációs követelményeiknek.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!