A japán állami nyugdíjalap - amely a kezelt vagyon alapján a világ legnagyobb ilyen típusú intézményi befektetőjének számít - arra készül, hogy keresztbe tesz a részvényeket fedezetlenül eladó szereplőknek. Úgy döntöttek ugyanis, hogy ezentúl nem hajlandóak részvényeket kölcsönözni ilyen célra globális, mintegy 722 milliárd dollár értékű részvény-portfóliójukból. Az Állami Nyugdíjbefektetési Alap (Government Pension Investment Fund - GPIF) elhatározása része annak a stratégiaváltásnak, amellyel az intézmény a környezet, a szociális problémák és a megfelelő vállalatirányítási elvekre hangsúlyt helyező befektetőként próbálja újradefiniálni magát - írja a Financial Times.
A döntés bejelentése hangos tetszésnyilvánításra ösztönözte szinte azonnal Elon Muskot, a Tesla alapító-vezetőjét, aki évek óta hangos csörtéket folytat a cégének részvényeit shortoló befektetőkkel. "Bravó, jól csináltátok! A shortolást be kellene tiltani!" -írta Twitter-üzenetében.
Kapcsolódó
Ennek ellenére a lap a GPIF-hez közelálló forrásokra hivatkozva azt állítja, hogy a lépést kezdeményező befektetési igazgató, Hiro Mizuno komoly ellenállásba ütközött a szervezeten belül, s a döntés meglehetősen megosztó maradt.
A szervezet bejelentése szerint attól tartanak, hogy a részvények kikölcsönzésével nem tudják teljes mértékben gyakorolni tulajdonosi jogaikat a birtokolt vállalatokban. Ráadásul van egy probléma: nem teljesen transzparens, hogy a kölcsönzött részvényeknél ki a végső kölcsönvevő és pontosan hogyan használják fel az alap részvényeit. Ha ezeket a problémákat kezelni tudják, akkor ismét fontolóra veszik majd a részvénykölcsönzés beindítását. A kötvények kikölcsönzésénél nincs ilyen gond, így azokat továbbra is rendelkezésre bocsátják ilyen célokra.
A részvénykölcsönzés befejezésének pénzügyi kihatásai is vannak az alapra. Tavaly a GPIF összesen 300 millió dollárnyi bevételt könyvelhetett el a hazai és külföldi részvények után felszámított kölcsönzési díjakból. Az alapban a befektetési politika változásának következtében a nemzetközi és japán részvények súlya 50 százalék közelébe emelkedett a lap szerint, az alap eszközértéke eléri az 1,6 ezermilliárd dollárt.
A japán szabályozás szerint az alap maga elvileg közvetlenül nem vehet részvényeket és szavazhat azokkal, ezeket a feladatokat külső, megbízott alapkezelők látják el. Sokan közülük azt állítják, az elmúlt időszakban Mizuno nyomást gyakorolt rájuk, hogy a vállalatok részéről komolyabban követeljék meg a felelős vállalatirányítási elvek betartását.
A tokiói brókerek attól tartanak, hogy a lépés nyomán a többi alapkezelő is úgy érzi majd, követnie kell a GPIF gyakorlatát, s ezzel a shortra való eladás ESG (Environmental, Social and Governance - környezeti, szociális és vállalatirányítás) szempontból nemkívánatossá válhat. Mások szerint viszont az alap hangzatos bejelentése ellenére sem várják azt, hogy annak azonnali hatása lenne a piacra.
Bár jelenleg a japán tőzsdén a legnagyobb intézményi befektetőnek számít a GPIF, a Bank of Japan monetáris politikájának köszönhetően ez nemsokára megváltozhat. A japán jegybank most futó programjában éves szinten 6 ezer milliárd jent költ el részvény ETF-ek (tőzsdén jegyzett alapok) vásárlására. Jelenleg mintegy 30 ezer milliárd jen (275 milliárd dollár) értékű ilyen ETF van a mérlegében, s egy októberi bejelentése szerint azt fontolgatja, hogy ebből hajlandó lenne brókercégeknek is kölcsönözni.
A részvénykölcsönzésnek számos olyan aspektusa van, amellyel egy felelős befektetőnek foglalkoznia "illik". Ilyen például az, hogy ha a részvényt kikölcsönzik, akkor a szavazati jog is vele megy, s így az alapkezelő nem tud azzal élni az adott cég közgyűlésén. Más befektetők amiatt aggódnak, hogy a kikölcsönzött részvényeket adóelkerülési célokra használhatják fel - sorolja a lap.
Ezeket azonban kezelni lehet - véli Andrew Dyson, az International Securities Lending Association igazgatója. A részvényt kikölcsönző kikötheti, hogy a papírokat kéri vissza a közgyűlésre, az adózási trükkök pedig minimalizálhatók, ha osztalékfizetés környékén nem kölcsönöz a tulajdonos. Ő ugyanakkor azt az álláspontot képviseli, amely szerint a hatékony tőkeallokáció és a likvid piacok elengedhetetlen kelléke a részvénykölcsönzés és a short selling. Szerinte egy részvény shortolása nem sokban különbözik attól, mint amikor egy alapkezelő alulsúlyoz egy-egy részvényt az általa kezelt portfólióban.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!