Az Nemzetközi Energiaügynökség, az IEA legfrissebb előrejelzése szerint a globális olajpiacra jövőre jelentős túlkínálat lesz majd jellemző. Napi több, mint 1 millió hordós többlet is elképzelhető a kínai kereslet bukdácsolása mellett, s ezt a közel-keleti konfliktusok sem tudják majd ellensúlyozni a szervezet szakértői szerint.
Az elmúlt 20 évben a globális olajfelhasználás növekedéséért nem kis részben felelős kínai olajfogyasztás szeptemberig hat egymást követő hónapban csökkent. Idén várhatóan a 2023-ban tapasztalt ütemnek mindössze 10 százalékával nő. A globális túlkínálatot erősítheti, ha az OPEC+ tagországok a jövő hónapban tartandó ülésükön továbbra is fenntartják a korábban leállított kapacitások újbóli beindítására vonatkozó terveiket.
A kínai kereslet gyengesége miatt október eleje óta 11 százalékkal csökkent a nyersolaj világpiaci ára. Mindezt annak ellenére, hogy Izrael és Irán között egyre feszültebb a viszony, márpedig ez hagyományosan az olajárak emelkedését folyamatos szokta eredményezni. Ennek legutóbbi hatása azonban elmaradt, erről bővebben itt írtunk.. A piaci szereplők e helyett azonban egyre inkább az egyre növekvő amerikai kitermelésre koncentráltak, s a szereplők úgy látják, a globális gazdaság 2025-ben igencsak jól el lesz látva az energiahordozóból. A szervezet szakértői szerint az olajpiacon a spekulációs célból nyitott vételi pozíciók nagysága történelmi mélypontok közelébe süllyedt.
A mindenütt jelenlévő ellátási kockázatok mellett a lazább egyensúly némi nagyon szükséges stabilitást biztosítana a Covid-járvány, Oroszország Ukrajna elleni támadása inváziója és legutóbb a közel-keleti zavargások fokozódása által felborult piacon – idézi a jelentést a Bloomberg.
A globális olajfogyasztás az idén napi 920 ezer hordóval - a 2023-as ütem kevesebb mint felével - napi 102,8 millió hordóra emelkedik átlagosan. Jövőre napi 990 ezer hordóval nő a kereslet. A napi 1 millió hordó alatti növekedési ütem mindkét évben kevesebb annál, mint amit a globális gazdaság növekedése indokolna. Azonban érzékelhető a hatás, hogy a járványos évek után a felhalmozott kereslet lecsengőben van, miközben a tisztább energiát hasznosító technológiák gyorsan terjednek, s ezek egyre inkább kiszorítják a fosszilis energiaforrásokat.
Az ügynökség az év elején azt jósolta, hogy a globális olajkereslet növekedése az évtized végére megszakad, miközben egyre erősebb lesz az elektromos járművek és a megújuló energiaforrások irányába történő elmozdulás.
Miközben a kereslet bővülése lassul, az Egyesült Államok, Brazília, Kanada és Guyana kínálata idén és jövőre napi 1,5 millió hordóval emelkedhet. Emiatt még akkor is túlkínálatos lesz a piac, ha az OPEC+ mégsem dönt a kitermelés növeléséről.
Emlékezetes, hogy az OPEC a 2022 óta leállított kitermelés újraindítására törekedtek, de kétszer is kénytelenek voltak elhalasztani a lépést a piac törékenysége miatt. Jelenleg azt tervezik, hogy januárban napi 180 ezer hordóval havi ütemben elkezdik a kitermelés visszaállítását.
Az OPEC az ügynökség szerint későn ismerte fel a kereslet lassulását, és négyszer vizsgálta felül idei előrejelzését, összesen 18 százalékkal. Még így is ragaszkodnak a kereslet idei napi 1,8 millió hordós növekedéséről szóló prognózisukhoz, ami mintegy kétszerese az IEA által várt adatnak. A két szervezet eltérő prognózisait korábban itt elemeztük.
Meglepetést is okozhat a helyzet
Ugyanakkor technikai elemzők szerint a – legalábbis az olajkitermelők szempontjából -pesszimista várakozások jórészt már beépültek az olaj árfolyamába. Erre utal a spekulatív pozíciókat felvevő befektetők korábban említett jelentős alulpozícionáltsága is. Az olaj árfolyamát eközben, bár megugrani nem nagyon akar, sikeresen tartotta eddig az a 70 dollár közelében húzódó támasz (Brent típusú nyersolajnál, a WTI kurzusában ez jó 5 dollárral alacsonyabb szinten található), amelyet még a 2020 és 2022 tavasza között lezajlott nagy emelkedés jelölt ki trend szempontjából meghatározó szintként.
Ha ez a támasz letörne, akkor további masszív áresés következhetne. Viszont bármely olyan új információ, amely az olajár emelkedésének irányában hat erről a szintről akár masszívabb emelkedést is elindíthatna, pont a szereplő alulpozícionáltsága miatt. Ilyenek lehetnének például a kínai gazdaság vártnál jobb növekedési adatai, vagy valamelyik nagyobb kitermelő kapacitásainak váratlan kiesése a kínálati oldalról. Jelenleg a kíni gazdaság kilátásaival kapcsolatban elég pesszimisták a szereplők, egyrészt Donald Trump választási győzelme, másrészt a kínai kormányzati ösztönzőcsomag egyelőre vártnál kisebb volta miatt.
Hamarosan megfeleződhet az olaj ára
Drasztikus esésnek indulhat az olajár abban az esetben, ha az olajszövetség, az OPEC+ feloldja a meglévő termeléscsökkentést.Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!