Az olajárak kedden stabilan 74 dollár közelében mozogtak hordónként. Ennek hátterében az áll, hogy az Egyesült Államok vezető diplomatája megújította a közel-keleti tűzszünetre irányuló erőfeszítéseit, és a világ legnagyobb olajimportőrének számító Kínában a keresletnövekedés lelassult – írja a Reuters.

A decemberi szállítású Brent nyersolaj határidős jegyzései 20 centtel, azaz 0,27 százalékkal 74,09 dolláron álltak meg. Az amerikai West Texas Intermediate nyersolaj novemberi szállításra szóló határidős jegyzése szintén 20 centtel alacsonyabb, 70,36 dolláron állt hordónként a szerződés utolsó napján a tárgyhónapban.

Az aktívabban, decemberi szállításra szóló WTI határidős jegyzése, amely hamarosan tárgyhónap lesz, 22 centtel, azaz 0,3 százalékkal, hordónként 69,82 dollárra csökkent.

Mind a Brent, mind a WTI közel 2 százalékos emelkedéssel zárta a hétfői napot, visszanyerve a múlt heti több mint 7 százalékos csökkenés egy részét, mivel a közel-keleti harcok nem csillapodtak, és a piac továbbra is ideges az Izrael, Irán ellen várható megtorlása miatt, ami akár az olajellátás megszakadásához is vezethet.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter kedden érkezett Izraelbe, közel-keleti körútjának első állomására, amellyel megpróbálja felélénkíteni a gázai háborút lezáró és a libanoni konfliktus tovább terjedését enyhítő tárgyalásokat.

A nyersolaj ára a Közel-Keletről érkező vegyes hírekre reagálva ingadozott, mivel a helyzet jelenleg az eszkaláció és a de-eszkaláció között váltakozik

 – mondta Satoru Yoshida, a Rakuten Securities árupiaci elemzője.

A piac továbbra is mérlegeli a pekingi ösztönző intézkedések és a javuló amerikai gazdasági aktivitás hatását, de a nyereséget valószínűleg korlátozza az általános világgazdasági kilátásokkal kapcsolatos tartós bizonytalanság – tette hozzá.

A pénteki adatok azt mutatták, hogy a kínai gazdaság 2023 eleje óta a leglassabb ütemben nőtt a harmadik negyedévben, amely csak tovább fokozta az olajkereslettel kapcsolatos növekvő aggodalmakat.

Kína olajkeresletének növekedése várhatóan gyengébb marad 2025-ben a Peking által a közelmúltban hozott ösztönző intézkedések ellenére is – mondta a Nemzetközi Energiaügynökség vezetője hétfőn.

Lehet, hogy korai volt az öröm: kilőttek az olajárak

Nyolc százalékos árfolyamesés után korrigálnak az olajpiacok.
Bővebben>>>

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!