Kínában négy napon belül kétszer kellett felfüggeszteni a tőzsdei kereskedést, miután a részvényárfolyamok átlépték a hétszázalékos zuhanási korlátot, ám az elemzők egyelőre csak találgatják az okát a durva évkezdésnek - írja a CNBC. A hírportálnak nyilatkozó szakértők teljesen ellentétes véleményen vannak a dologról.
Jackson Wong, a Huarong International Securities tőketársaság igazgatója a jüan leértékelése körül keresi a pánik okát. A pekingi jegybank augusztus óta nem látott tempóban gyengítette a nemzeti valutát - csütörtökre 6,5646 jüan/dolláros szintet állapított meg, ami fél százalékkal alacsonyabb a szerdainál.
Mit akarnak?
Tavaly két százalékkal értékelték le a jüant, ami már akkor is nagy piaci felfordulást okozott - emlékeztet a szakértő. Ezt követően aztán egy csomó intézkedést kellett hozniuk, hogy helyreállítsák a befektetők bizalmát. Az új év elején máris 2,7 százalékos gyengülésben van a kínai deviza, ami óriási változás. A kereskedők, a befektetők nem értik, mit akar ezzel a pekingi vezetés.
Wong szerint hibás az a szabály, amely öt-, illetve hétszázalékos részvényáreséshez köti a kereskedés negyedórás ideiglenes, illetve egy napra szóló végleges felfüggesztését. Az utóbbi túl alacsony a piac hullámverésének megtöréséhez. A szakértő szerint vagy növelni kellene limitet, vagy teljesen el kellene hagyni azt, és tízszázalékos kereskedési korlátot kellene elfogadni minden egyes részvényre.
Bénáznak ezek
Daniel So, a CMB International Securities befektetési cég stratégája osztja Wong véleményét, miszerint a kínai hatóságok hozzá nem értésről tesznek tanúbizonyságot. A jegybank az elmúlt napokban többször gyengítette a jüan hivatalos árfolyamát, amivel azt üzente, hogy belátható ideig nem óhajtja védeni a valuta árfolyamát.
Ezzel minden bizonnyal az export jövedelmezőségét javítanák, ami lendületet adhat a gazdaságnak, ám a leértékelődés folytatódása nyomán végül mégis csak be kellene avatkozniuk a jüan értékének védelme érdekében.
A szakértőt aggasztotta az is, hogy nem függesztették fel a nagy részvénytulajdonosokra vonatkozó eladási korlátozást a pénteki határidőre, ám a hatóságok végül mégiscsak léptek. Azok a cégek, amelyek legalább ötszázalékos pakettel rendelkeznek egy tőzsdei vállalatban csak papírjaik egy százalékától válhatnak meg a következő három hónapban és ezt is jó előre be kell jelenteniük.
Tudják, mit csinálnak
Mitul Kotecha, a Barclays bank ázsiai devizakereskedője úgy véli, hogy a pekingi hatóságok szándékosan adnak vegyes jelzéseket a piacnak. Az a céljuk ezzel, hogy elriasszák a kínai tőzsdéről a spekulánsokat. Kotecha nem találja meglepőnek a jüan gyors gyengülését, hiszen az már a múlt év végén elindult.
Nem ért egyet So véleményével, miszerint a központi bank feladta vagy elvesztette ellenőrzését a piaci folyamatok felett. Szerinte inkább azt akarják, hogy a piaci szereplők találgassanak a szándékaikat illetően.
Ez nem egyirányú utca: most gyengítik a hivatalos árfolyamot, de bármikor fordíthatnak ezen, ami a Kínán belüli és kívüli jüanárfolyamra is hathat. Kotecha úgy látja, hogy a kereskedők tovább fogják találgatni, mit akarnak a hatóságok, amit az utóbbiak elégedetten nyugtáznak.
Egyfelé kéne mutogatni!
Stephen Davies, a Javelin Wealth Management vagyonkezelő társaság vezérigazgatója azok közé tartozik, akik kifogásolják a jegybank cikkcakkjait. A múlt év végén, amikor a jüan bekerült az IMF valutakosarába, mindenki arra számított ez stabilizálja a piacokat és közelebb hozza egymáshoz a kínai valuta kétféle árfolyamát.
Ehelyett az év elején nőtt a különbség - a jüan külföldi árfolyama szerdán ötéves mélypontra esett a dollárral szemben. Mit gondoljanak erről annak tükrében, hogy számos kínai illetékes többször arról beszélt, hogy zsugorítani akarják a különbséget? Davies szerint nem ártana, ha egyértelműbbé válnának a pekingi döntéshozóktól érkező üzenetek.
Ugyan már, tudják ezek!
Richard Yetsenga, az ANZ pénzügyi szolgáltató piackutatási részlegének vezetője úgy látja, hogy a jegybank világos üzeneteket küld. Akárcsak az augusztusi leértékelés idején, most is egyértelmű monetáris politikáról árulkodnak a bank lépései. Az elmúlt napokat megelőzően is volt két jüanleértékelés, egy kicsit nagyobb, mint egy hónappal korábban.
Egy szóval a szakértő szerint egyértelmű az irány, csak annak vagyunk tanúi, hogy erősödnek a folyamatok. Yetsenga ösztönei azt súgták az elmúlt napokban, hogy folytatódik a leértékelődés, igaz, halványabbra számított, mint ami végül bekövetkezett. A folyamatos gyengítés mellett szól, hogy egy egyszeri nagy leértékelés haszontalan lenne, mert az mellékhatásként a belső likviditás zsugorodásával járna.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!