A Tengizchevroil, Kazahsztán legnagyobb Tengiz olajmezőjének üzemeltetője azt mondta, hogy a CPC csővezetéken keresztül történő olajszállítás nem szakadt meg. Az üzemeltető konzorciumban az amerikai Chevron 50 százalékos részesedéssel rendelkezik, amely ezzel így az orosz-amerikai konfliktus középpontjába került – írja a Reuters.

A CPC, amely a globális kőolaj-szállítmányok mintegy 1 százalékát kezeli, azt mondta, hogy a működés felfüggesztésére vonatkozó döntés az olajszennyezéssel kapcsolatos papírmunkával kapcsolatos, és azt mondta, hogy a konzorciumnak, amelyhez a Chevron és az Exxon is tartozik, be kell tartania a keddi bírósági döntést.

A CPC bármilyen nagyobb fennakadása további feszültséget jelentene a globális olajpiacon, amely az 1970-es évekbeli arab olajembargó óta az egyik legsúlyosabb ellátási válságot éli meg. A konzorcium közölte, hogy fellebbezést nyújtott be az oroszországi Novorosszijszk fekete-tengeri kikötőjében lévő bírósághoz, kérve a határozat végrehajtásának felfüggesztését, hogy elkerüljék a leállást, amely visszavonhatatlan következményekkel járhat a vezetékberendezésekre nézve.

A CPC gázvezeték azóta került reflektorfénybe, amióta Oroszország katonai inváziót kezdett Ukrajnában, amit különleges katonai műveletnek nevez. Az emiatt bevezetett nyugati szankciók csökkentették az orosz exportot és felhajtották az olajárakat. Az olajárak szerdán több mint 1 százalékkal emelkedtek, hordónként 104 dollár körül voltak, amit a kínálattal kapcsolatos aggodalmak támogattak.

Oroszország már csökkentette a gázáramlást az Északi Áramlat-1 gázvezetéken keresztül, amely Németországba és más európai államokba szállít orosz gázt. Ez a vezeték 40%-os kapacitással működik a berendezések javításával kapcsolatos vita miatt.

Kazahsztán közölte, hogy a kormány tárgyalásokat folytat a CPC-n keresztül történő olajexportra vonatkozó korlátozások hatásainak kezelésére irányuló intézkedésekről. A csővezetéken keresztül tavaly Kazahsztán fő nyersolajfajtája, a könnyű savanyú CPC Blend , a Fekete-tenger felől 54 millió tonna, azaz mintegy 1,2 millió hordó kőolajat exportáltak naponta.

A csővezeték működését idén már megszakították a Fekete-tengeri terminál berendezéseit ért viharkárok.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!