Szokatlanul későn fizet osztalékot a Mol, így akad egy szervezet, amely biztosan jól jár: még április elején jelentette be a Mol Nyrt. és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt., hogy új, közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványt hoz létre, amely fontos társadalmi ügyeket karol majd fel. Az alapításhoz szükség volt arra, hogy a parlament április 27-én döntsön az új szervezeti forma létrehozásáról, valamint az alaptörvény is módosult, amely ezt a működési formát, annak szabályozását kétharmados törvényhez köti.
A magyar állam és a Mol ennek érdekében egyenlő arányban 42 977 996 darab “A” sorozatú, a Mol által kibocsátott törzsrészvényt ruháznak át az alapítvány vagyonaként, a működéséhez elsődlegesen a Mol-részvények hozamát használja fel. Végül ez a részvényátruházás július 28-án a magyar állam nevében eljáró Miniszterelnökséget vezető miniszter, Gulyás Gergely és a részvénytársaság vezetése is eleget tett ennek a kitételnek. A tranzakciók eredményeképpen az államot a Molban megillető szavazati jogok száma 8 szavazatra, szavazati jogainak aránya pedig 5,24 százalékról 0,000001 százalékra csökkent, míg a Mol-Új Európa Alapítványt az olajcégben megillető szavazati jogok aránya pedig 0 százalékról 10,49 százalékra nőtt.
Mint az alapítói szándék is mutatja, az "A" sorozatú részvények esetében osztalékot is fizet a társaság, az augusztus 2-án közzétett tájékoztató szerint az egy részvényre jutó bruttó összeg pedig az idén 95,02 forint. Ezzel azok élhetnek akik legkésőbb augusztus 9-ig vásárolnak a papírból a Budapesti, valamint augusztus 10-ig a Varsói Értéktőzsdén. Az idén ez bruttó 10,96 milliárd forintos kifizetést jelent az alapítványnak.
Tavaly a koronavírus-járvány miatt a cég nem fizetett osztalékot. Akkor ezt a koronavírus-járvány kezdeti sokkjával indokolták: a Mol-csoport működési területén, a közép-kelet-európai országokban, a kormányok számos korlátozó intézkedést vezettek be, amik a gazdaságok működésének jelentős lelassulását eredményezték. A tőzsdei cég ezért visszaszorította a kiadásait, átgondolta a fejlesztéseit, beruházásait.
Az előtte levő években viszont rendre az év korábbi szakaszaiban fizetett a részvényeseknek a társaság: 2018-ban az osztalékfizetés kezdő napja május 16. volt, május 3-ig lehetett még erre jogosító papírt vásárolni, tavalyelőtt pedig június 27-én kezdődött az osztalékok utalása. Szintén májusra esett az osztalékfizetés 2017-ben is. Vagyis most kifejezetten jól jött ki a lépés az új alapítványnak, és így már a megalakulásakor is részesülhet a kifizetésekből.
Sok dologra fordíthatják
Az alapítvány csak részben új szereplő, mivel az indoklás szerint átveszi a Mol társadalmi felelősségvállalási tevékenységeinek egy részét, közérdekű feladatokat lát el a sportélet, a kultúra, az egészségügy, a gazdaságfejlesztés és a környezetvédelem területén, és széleskörű, átfogó támogatási rendszert hoz létre. Az alapítvány - a Mol-csoport stratégiájával összhangban - célzottabb támogatást nyújt a gazdaságfejlesztés és a környezetvédelem területén, valamint a körkörös gazdaság előmozdítása érdekében.
A kuratórium elnöke Miklósa Erika operaénekes lett, a felügyelőbizottság vezetésével pedig Kemény Dénes háromszoros olimpiai bajnok szövetségi kapitányt bízták meg. Az előbbi testületben tag még Világi Oszkár, a Slovnaft vezetője, Molnár-Bánffy Kata, a Salt Communications tulajdonos-ügyvezetője, a Képmás Kiadó ügyvezetője, Bacsa György, Mol-csoport Stratégiai operáció és üzletfejlesztés ügyvezető igazgatója, továbbá Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója.
A bejelentéskor jelezték, hogy a cégcsoport éves szinten több milliárd forintot költ sport, szociális, kulturális és környezetvédelmi célok támogatására. Csak Magyarországon mintegy 2,2 milliárd forintot adományozott, többek között a jelenleg is működő Mol Alapítványon keresztül; a gyermekegészségügy, tehetségtámogatás, és pedagógusok támogatása mellett a helyi közösségeket is segíti és az önkéntességet is népszerűsíti. A korábbi célok mellett kiterjednek a körforgásos gazdaságot, a fenntarthatóságot és az újrafeldolgozást fejlesztő és elősegítő tevékenységekre; az innovatív megoldásokra és a K+F támogatásokra, valamint az oktatási, tudományos, művészeti és fejlesztési programokra.
AzMol-Új Európa Alapítványt a bíróság július 23-án jegyezte be, a szervezet határozott időre, 45 évre jött létre.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!