Jelentősen megemelte az OTP Bank részvények célárfolyamát a Raiffeisen Bank elemzője, a korábbi 18700 helyett már 21800 forint a várakozás, 12 hónapos időtávon. Az ajánlás továbbra is vétel.
A célárfolyam eléréséhez 15 százalékot kellene emelkednie a bankpapír árfolyamának a jelenlegi szintekről, ami messze nem lehetetlen:
az elmúlt egy évben 43 százalékkal nőtt az OTP Bank részvény árfolyama, idén pedig 19 százalékkal.
De mi az oka, hogy az osztrák pénzintézet elemzői optimisták a magyar szektortársukkal kapcsolatban?
A legkézenfekvőbb magyarázat a részvény alul-értékeltsége: a várható nyereséghez, valamint a közvetlen szektortársakhoz képest is diszkonton forognak az OTP részvények, ami nem indokolt, még akkor sem, hogy a (geo)politikai kockázatokat is figyelembe veszik a befektetők. A 2024-re várható 3512 forintos részvényenkénti nyereség (E) csupán 5,3-szeresét tükrözi a jelenlegi árfolyam (P). Az egyik banki ETF-ben (iShares EURO STOXX Banks) lévő 27 pénzintézet hasonló P/E mutatóinak átlaga: 7,46. Ha tehát a befektetők az OTP-t is hasonlóan értékelnék, mint az európai versenytársakat, 26 200 forinton lenne az OTP árfolyam, a jelenlegi 19 000 forint helyett.
A Raiffeisen elemzése szerint az alábbiak határozzák meg az OTP működési környezetét a közeljövőben:
- a magyar gazdasági növekedés gyorsulása és ezzel a hitelezési volumen emelkedése
- akvizíciók: a magas saját tőke lehetővé tesz további bankvásárlásokat, ugyanakkor nagy a verseny ilyen tekintetben, a bankszektorban bőséges az elkölteni-való tőke,
- a részvény továbbra is kitett Magyarország és az Európai Unió hűvös viszonyából fakadó kockázatoknak, bár ezt semlegesíti a magyar pénzintézet egyre fajsúlyosabb régiós jelenléte
Az osztrák bank a korábbi elemzéshez képest 9 százalékkal vár magasabb profitot az OTP csoporttól, amit lehetővé tesz a 2025-től várható gazdasági fellendülés, a csökkenő kamatkörnyezet az euróövezetben, és az OTP javuló kamatmarzsa.
Ezek alapján a magyar bankcsoport stabilan képes lehet magas jövedelmezőségre, idén 22, jövőre 19, majd 16 százalék körül alakulhat a tőkearányos megtérülés (ROE). Magas maradhat az osztalék is a következő években, várhatóan évekig a megtermelt nyereség 22-25 százaléka körül.
A csoportszintű adózott nyereség idén 1009 milliárd forint lehet, a következő két év ennél kicsivel alacsonyabb számokat eredményezhet. A csoporton belül a magyar anyabank is egyre kevesebb nyereséget érhet el, idénre 292 milliárd, majd 288 és 269 milliárd forint prognosztizálható.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!