Nem volt véletlen az elmúlt hetek szárnyalása a tőzsdén és a 20 ezer forintos árfolyam elérése: ezúttal is bőven verte a várakozásokat az OTP csoport, amely 318,5 milliárd forintos nettó nyereséggel zárta a harmadik negyedévet. A legoptimistább elemzői várakozás 315 milliárd volt, a konszenzus pedig 290 milliárd.

Az OTP csoporthoz tartozó hitelintézetek 13 százalékkal termeltek több profitot, mint egy éve és 19 százalékkal többet, mint a második negyedévben. Az éves kilátások több mint erősek, tavaly 990 milliárd forint volt a teljes évi nyereség adózás után, 2024-ben kilenc hónap alatt összejött már 826 milliárd, szóval borítékolhatóan ezermilliárd felett alakulhat az idei év, holott elemzők korábban a tavalyi teljesítmény megismétlését is jónak tartották volna.

A hitelezés láthatóan pörög, a nettó kamatbevételek ugyan negyedéves szinten stagnáltak, de 15 százalékkal felülmúlták a tavalyi számokat, ezáltal 444 milliárd forintra nőttek. A működési költségeket pedig sikerült kontroll alatt tartani, itt éves szinten csak 9 százalékos volt az emelkedés. 

A negyedév végére a bankcsoport teljesítő hitelállománya meghaladta a 22 ezermilliárd forintot, a betétek pedig a 30 ezer milliárdot. A bank saját tőkéje nagyon erősen gyarapszik, húsz százalékkal több már mint egy éve, közelíti a 4800 milliárd forintot. Erre vetítve a bankcsoport idén az első 9 hónapban közel 25 százalékos megtérülést (ROE) ért el, amire alig van példa Európa bankjai között. 

Kiemelendő, hogy az év eddig eltelt részében minden piacán nyereséges volt az OTP, a külföldi profit hozzájárulása már 69 százalék. A legújabb szerzemény, az üzbég Ipoteka Bank például 42 milliárdos nettó profitnál tart idén. Ismert, hogy júliusban kivonult Romániából az OTP, ezzel kapcsolatban pedig elszámoltak egy egyszeri, 10 és fél milliárd forintos eredményjavító tételt. 

Itthonról is inkább jó hírek érkeztek, a mélypontot jelentő tavalyi első negyedév után az OTP Core kamatmarzs visszarendeződött a háború előtti sávba

Számos országban magasabb társasági adófizetési kötelezettsége keletkezett az OTP leányoknak, így Szlovéniában, Ukrajnában és Bulgáriában. Csoportszinten az effektív adókulcs 22,8 százalékra nőtt. 

A harmadik negyedévben elért 318,5 milliárd forintos profit fő mozgatója az egyéb bevételek 21 milliárd forintos növekedése, valamint a kockázati költségek 19 milliárdos mérséklődése állt. 

A 318,5 milliárdos nyereséghez az alábbiaknak volt a legnagyobb a hozzájárulása:

  • OTP Core (Magyarország): 96,6 milliárd forint
  • DSK (Bulgária): 49,2 milliárd
  • OTP Bank Oroszország: 34 milliárd

Az eredmények láttán a menedzsment megerősítette az éves várakozásokat:

  • a nettó kamatmarzs a tavalyi 3,93 százalék felett lesz
  • az organikus hitelállomány több mint hat százalékkal nő
  • a költségek a bevételek maximum 45 százalékát teszik ki
  • az éves ROE a tavalyi 27,2 százalék alatt lesz

A bank vezetői pénteken 9 órakor sajtótájékoztatót tartanak, amelyről az Economx tudósít.


 

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!