A hivatalos elemzői konszenzusa szerint az OTP csoport 290 milliárd forint adózott eredménnyel zárhatta a harmadik negyedévet. Ha beigazolódnak a várakozások, az előző negyedévet 8 százalékkal sikerülne felülmúlni, míg a tavalyi bázisidőszakhoz képest 1 százalékkal lenne az elmaradás.

A szakértők prognózisa szokatlanul nagy eltéréseket mutat, a várakozások 253 és 315 milliárd forint közt szóródnak.

A nettó kamatbevételek várható alakulása jól mutatja a hazai lakossági hitelpiac felfutását, ezen a soron 14 százalékkal magasabb számokra van kilátás, mint egy éve. A működési költségeket sikerülhetett kordában tartani, itt 10 százalékos növekedést várnak az elemzők. 

Összességében a K&H Értékpapír elemzője is erős eredményt vár a bankcsoporttól, az előző negyedévekhez hasonlóan 20 százalék felett alakulhatott a sajáttőke arányos megtérülés (ROE). 

Románia nélkül is magas profit várható

Az Erste elemzője kiemelte, az éves összevetés most kicsit torzít, hiszen az OTP kivonult Romániából júliusban, így a harmadik negyedévben már nem járult hozzá a nyereséghez. Egy pozitív utóhatás azonban marad: mint a magyar központú hitelintézet jelezte, a román leánybank eladásához egy egyszeri pozitív korrekciót hajtanak végre a devizaárfolyam mozgások értékkorrekciója miatt, amit a mostani jelentésben mutatnak majd ki, a nem kamatjellegű bevételek között. Egyébként a román leány eladása a tőkehelyzetre is pozitívan hat, emellett a kamatjövedelmek, illetve a díj- és jutalékbevételek növekedése kompenzálta azt, hogy az OTP kivonult a szomszéd országból. Három piacon – Bulgária, Horvátország és Üzbegisztán – lehetett a legerősebb a hitelezés felfutása. 

Ez lesz az első olyan negyedév, amikor a pénzügyi tranzakciós illeték megemelése már érinti a díj- és jutalékbevételeket, ez az a tétel, amit még nem lehet a lakossági ügyfelekre hárítani. 

Fél év a nagy bejelentést várják a befektetők

Nagy kérdés, hogy a beszámolóban, vagy a sajtótájékoztatón elhangzik-e bármilyen információ a bank csőben lévő akvizíciójáról. Még tavasszal jelentette be Csányi Sándor elnök-vezérigazgató, hogy a bank a története legnagyobb felvásárlására készül. Elemzői vélekedések, illetve a bankvezér által elhintett részinformációk szerint a Baltikumban lehet versenyben az OTP, a Luminor Bank megszerzése mintegy 2 milliárd eurót emésztene fel. Ha nem a magyar bank lesz a befutó, akkor viszont egy nagyösszegű osztalék kifizetésében reménykedhetnek a részvényesek. 

Megdőlhet a történelmi rekord

A piac is optimista, szerdán világszerte jó a hangulat a tőzsdéken, az OTP részvények magas, 16 milliárdos forgalommal hasítanak. Idén 23 százalékkal emelkedett az árfolyam, a legutóbbi gyorsjelentés óta pedig közel 13 százalékkal érnek többet a bankpapírok. A jelenlegi árfolyam már a történelmi rekord közelében jár, amit 2021. novemberében láthattak a befektetők, akkor 19 590 forintos ár villogott a kijelzőkön.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!