A 2008 utáni válságidőszak nagy részében a palládium volt a bika a nemesfémek között, mivel mindig keresleti piacon kereskednek vele. Akkor a feltörekvő piacok (például Kína) növekvő fogyasztása, valamint az oroszországi, dél-afrikai szigorodó károsanyag-kibocsátási szabályozások hajtották fel - idézi Mike McGlone-t, a Kitco nemesfémekkel foglalkozó elemzőjét az Investing.com.
Ennek oka, hogy normál esetben a palládiumot (vagy a platinát) leginkább a robbanómotorok katalizátoraiban használják. A folyamat végén a szén-monoxidot és a szénhidrogéneket szén-dioxiddá és vízzé alakítja, szerepe fontos a levegőminőség javításában, és az autógyárak nem bírnak eleget vásárolni belőle a VW dízelbotránya után, hogy megfeleljenek a különböző környezetvédelmi kvótáknak. Bár kifejezetten ritka fém, ha söpört már városi port, mosott ablakot az elmúlt időszakban, akkor valójában palládiumban turkált. Ráadásul a két fém majdnem olyan koncentrációban fordul elő a városi szmogból lett porban, mint abban az ércben, amelyből bányásszák.
De a fémből készült ékszerek, befektetési öntvények is egyre népszerűbbek, ugyanis legalább olyan értékes, mint az arany a ritkasága miatt. Most a koronavírus-járvány és az általa kiváltott gazdasági válság bizonytalanságai közepette emiatt egyre vonzóbb a befektetőknek, és úgy fest, hogy nagyon nem is lehet vele mellényúlni.
Az arany is smafu
Miközben az arany rallyját szinte naponta énekelték meg, ahogy újabb és újabb rekordokat döntött - a 2000 dolláros szintet is megjárva, hétfőn a Comex arany értéke unciánként 1931 dollár volt -, addig a palládium szép csendben ugrott fel a 2300 dolláros szintre. Ennek egyik oka, hogy kevésbé figyelnek rá a befektetők, az átlagemberek pedig keveset tudnak róla. A másik oka az, hogy februárban - mielőtt a Covid-19 az egész világot megakasztotta volna - 2880 dolláros unciánkénti szint felett is járt, vagyis most még nincs is rekord magasságban.
Csak ezután a kínai, majd európai és amerikai gyárleállások miatt az árfolyam márciusra beszakadt, 1427 dollár is volt. Azóta viszont kisebb-nagyobb kihagyásokkal, de folyamatosan drágul. A trend pedig várhatóan egy második hullám alatt is folytatódni fog.
Az aranyár az elmúlt egy hónapban 6, a platina 12 százalékos esésbe került, viszont a palládium 1 százalékos emelkedést produkált.
Hiába nem használják, kell
"A következő logikus célár 2610 dollár. De figyelembe véve a piacon ezen a szinten jelentkező ingatag volatilitást, a nap végi szinteket 2100 körülre várjuk"- mondta Sunil Kumar, a Dixit nemesfém-piaci szakértője. Mint kifejtette, a februárig tartó erősödést az autóipar felpörgése okozta, kivált a SUV-ok a térnyerése, amelyek súlyuk miatt nagyobb fogyasztással működnek, ezért kardinális, hogy a károsanyag-kibocsátási szintjeik a lehető legalacsonyabbak legyenek. A járvány miatt a járműipar válságba került, ezért is tartott tovább a palládiumárfolyam rendeződése.
Mivel az autóipari termelés nem állt vissza a korábbi szintjére, várhatóan csak a válság végeztével fog, már látszik, hogy a biztonságos befektetéseket kereső pénzemberek is megjelentek a piacán. A palládium jó helyettesítője az aranynak, mert utóbbi leginkább a bizonytalan helyzetekben válik népszerűvé, addig a platina főcsoportba tartozó fém ára kifejezetten akkor indul meg felfelé, ha prosperáló a környezet.
A palládium most egyrészt értéktartó befektetés, köszönhetően annak is, hogy mindig keresleti piaca van. A Földön alig egy pár helyen lehet csak bányászni, ráadásul szigorú titok, hogy a kitermelő országok - mint Oroszország, Etiópia, a Dél-afrikai Köztársaság - pontosan mekkora készletekkel rendelkeznek. A világ palládiumkészleteinek piacra dobásáért egy magában a Norilsk orosz cég felel. Az érintett bányavállalatoknak most megéri kitárazni a készleteiket a jelenlegi magas árfolyamon, de céljuk lehet az is, hogy a válság közepette egy bizonyos szint alá ne vigyék az árakat, hogy a kisebb kitermelés mellett is megérje a bányászata.
Párhuzamosan ilyenkor a platina ára is emelkedésbe kezdhet, ugyanis a katalizátorokban a két fém helyettesíthető egymással. Igaz, a gyártó soroknak nagyjából 3 hónap kell az átállásra, de könnyen lehet, hogy megéri rámozdulni a jóval olcsóbb, unciánként 900 dolláros sávban mozgó platinára is, mert könnyen kitörhet, ahogy az a szerződésszámokból már látszik is - ahogy arra Seeking Alpha is rámutat.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Óriási a baj: Nagy Márton 2,5 százalékra rontotta a GDP-növekedést

Hatalmas gáz- és olajmezőre bukkantak a tengeren

Nem áprilisi tréfa, amit holnaptól látni fog a kutaknál

Kiderült, mennyit visz haza ma egy átlag magyar

Aggasztóan nőtt a betegszám: rengeteg fiatal élete van veszélyben

Kritikus lehet az idei nyár Európában, be kell húzni a féket

Nagy a baj: rendkívüli kormányülést hívtak össze a megállíthatatlanul terjedő vírus miatt

Szépen lassan elfogynak a magyarok, de legalább külföldiekből nincs hiány

Rémesen indul a hét: összeomlott a japán tőzsde
