Történelmi csúcson járnak az amerikai tőzsdeindexek nem egészen fél évvel azután, hogy a koronavírus-járvány első hulláma letarolta világszerte a piacokat. Az S&P 500 index hétfőn 3431,28 pontos rekordon zárt, a Nasdaq pedig 11 379,72 pontos új csúcson fejezte be a napot. Az amerikai piacokkal együtt emelkedik az egész világ: kedden az európai és az ázsiai tőzsdéken is jó volt a hangulat, amit csak fokozott, hogy kedvező irányba mutató fejleményekről számoltak be az Egyesült Államok és Kína egyébként romló viszonyával kapcsolatban - mondják az Erste Befektetési Zrt. szakértői.
A hírek szerint konstruktív egyeztetés zajlott le a két nagyhatalom között a kereskedelmi megállapodásról telefonon. Amerikai részről a kereskedelmi főtárgyaló, Robert Lighthizer és a pénzügyminiszter, Steven Mnuchin vett részt a megbeszélésen, míg kínai részről a tárgyalásokat vezető miniszterelnök-helyettes, Liu He. A felek megvitatták Kína eddigi erőfeszítéseit az egyezmény betartására, és további elköteleződésükről biztosították egymást.
Kapcsolódó
Lendületet adott a piacoknak, hogy az amerikai Élelmiszer és Gyógyszerfelügyelet (FDA) rendkívüli felhatalmazást adott a koronavírusos betegek vérplazma kezelésére, emellett az amerikai kormány az AstraZeneca fejlesztés alatt álló ígéretes vakcinájának gyors engedélyezését fontolgatja - teszik ehhez hozzá a Takarékbank elemzői. Nagyot emelkedtek az autóipari, vegyipari és bankrészvények is, a rallyt csak az fogta vissza némiképp, hogy egyes európai országokban a járvány gyorsulása miatt estek az utazási részvények.
Gruppenszex a tőzsdén
A részvénypiaci rally ennek ellenére még a szakembereket is meglepte. "Nem gondoltam volna, hogy a tőzsdék új csúcsra mennek" - mondja Czachesz Gábor, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója. A New York-i tőzsde fő indexe, az S&P 500 még éppen csak megdöntötte a korábbi csúcsokat, de a Nasdaq már jócskán a februári rekordok fölött jár az úgynevezett mega-tech részvények szárnyalása miatt. Ezek az olyan nagy technológiai cégek, mint a Facebook, az Amazon, az Apple, a Netflix, a Google, más néven a "FAANG"-papírok, de jól teljesített még a Microsoft és a Tesla is az utóbbi időben.
Ezek a technológiai részvények azonban a szakértők szerint már korábban is drágák voltak, a mostani árfolyam-emelkedéssel pedig még inkább túlárazottakká váltak. Bár a piacon jóformán mindenki egyetért abban, hogy a mostani áremelkedés egyfajta spekulációs buborék, mégis vásárolják a részvényeket. "Úgy vannak ezzel a befektetők, mint a gruppenszexszel, arra vigyáz mindenki, hogy ki ne maradjon belőle" - magyarázta a jelenséget egy szakértő.
A buborékot a jegybanki monetáris politikák, a likviditásbőség fújja, minden felértékelődik, amiről azt gondolják, meg fogja őrizni a pénz az értékét. Ilyen eszköz az arany, amelynek az unciánkénti ára 2 ezer dollár fölé emelkedett a nyáron, és a koronavírus-járványban felértékelődő digitalizáció miatt ilyenek a megatechcégek is. A második negyedéves gyorsjelentések is azt igazolták, hogy a digitalizációs folyamatok fel fognak gyorsulni.
Az Amazonnak jól jött, hogy a kiskereskedelem az internetes vásárlások irányába mozdult el a fertőzéstől való félelem miatt. A bevételei is jócskán meghaladták az elemzők várakozásait, az egy részvényre jutó eredmény pedig csaknem a tízszerese lett a várakozásoknak, hiába jelentett a cégnek 4 milliárd dollárnyi extra költséget a koronavírus elleni védekezés.
Kockázatok a láthatáron
Az európai tőzsdék még nincsenek a csúcson, de tovább emelkedhetnek. A DAX index például egyelőre lemaradóban van. "A szállodákat működtető vállalatok és a légicégek jövője, amíg nincs ellenszere a vírusnak, bizonytalan, de a európai bankszektorban például lehetne bízni" - mondja Czachesz.
A kiskereskedelem is jól áll, idehaza Masterplast, Németországban a Praktiker számai azt mutatják, hogy bár volt néhány gyenge hónap, a forgalom kezd helyreállni. Az emberek a karanténban elkezdték az otthonukat csinosítani, a fogyasztás az ilyen termékek irányára rendeződött át. Kérdés persze, mennyire marad tartós a trend, a most felújított lakásokra a következő hónapokban már nem valószínű, hogy sokat költenek majd.
A részvénypiacon további kockázatot jelent az amerikai elnökválasztás. A demokraták jól állnak, és ha megnyerik a választást, előtérbe kerülhetnek a párt baloldali, tröszt- és monopólium-ellenes intézkedései, amelyek az adókerülő, ügyeskedő, nagy árbevételt generáló cégeket, mint például az Amazon vagy a Facebook igen nehéz helyzetbe hozhatják.
A Facebook például jelenleg egyfajta szabályozási arbitrázsként próbál működni. Nem akarja vállalni, hogy médiacég lenne, és komoly költségek árán szabályozni a tartalmát, amivel rengeteget spórol, miközben a reklámokból gigantikus bevételre tesz szert. Az Amazon üzleti modellje abból a szempontból lehet támadható, hogy bár a forgalma vetekszik a Wallmartéval, az Egyesült Államokban töredék annyi adót fizet be, mint a hipermarketlánc. Ezt a demokraták megtorpedózhatják.
A részvénypiac szempontjából a másik kockázatot az infláció jelenti. Ha az elkezd emelkedni, akkor a Fed szigorításra kényszerülhet. "Az élelmiszereknél pedig lesz infláció, ez már biztos a globális felmelegedés miatt" - prognosztizálja Czachesz.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!