A nyilvános részvények globális kínálata legalább 25 éve a leggyorsabb ütemben zsugorodik, mivel a gazdasági és geopolitikai bizonytalanság nehezíti az új részvényeladásokat, miközben a vállalatok továbbra is nagy mennyiségben vásárolnak vissza a saját részvényeikből – írja a JPMorgan elemzőinek adataira hivatkozva a Financial Times.
Pedig a rendületlenül emelkedő tőzsdei árfolyamoknak és a gazdaságok viszonylag erős teljesítményének elméletileg arra kellene ösztönözniük a vállalatokat, hogy új részvények magas áron történő eladásával gyűjtsenek forrásokat, ahelyett, hogy készpénzt költenének azok visszavásárlására.
Az adatok azonban azt mutatják, hogy a nyilvánosan elérhető részvények állománya idén már 120 milliárd dollárral csökkent, ez már most meghaladja a tavaly tapasztalt 40 milliárd dollárnyi visszaesést. Ezzel már a harmadik egymást követő évben csökken az elérhető részvények állománya, ilyen jelenségre a befektetési bank az adatok 1999-ben megkezdett gyűjtése óta nem talált példát.
A sajátrészvény-vásárlások idén körülbelül ugyanolyan ütemben folytatódnak, mint az elmúlt három évben, így decemberre várhatóan elérik az 1,2 billió (ezermilliárd) dollárt. A tőzsdei bevezetések és egyéb nyilvános részvényeladások üteme azonban elmaradt az előrejelzésektől. A befektetési bank elemzői szerint a tendencia arra utalhat, hogy a vállalatvezetők úgy érzik: az erős gazdasági adatok és az infláció átmeneti csökkenése ellenére továbbra is bizonytalanok a kilátások.
A Wilshire indexszolgáltató szerint 2000 óta több mint hétezerről kevesebb mint négyezerre csökkent a tőzsdén jegyzett vállalatok száma az Egyesült Államokban. Hasonló tendencia bontakozott ki Európában és az Egyesült Királyságban is.
Stratégák állítják, a kisebb cégek, amelyek tőkebevonásban reménykednek, de óvakodnak a tőzsdei megjelenéssel járó pénzügyi és szabályozási terhektől, továbbra is inkább a kockázati tőkebefektetőkhöz és a privát tőketársaságokhoz fordulnak finanszírozási igényeikkel. Ezek aránya az alacsony kamatok időszakában elképesztően megnőtt, valamint a kialakult infrastruktúra nem épül le egyik napról a másikra.
Eközben nagyon sok cég számára nehéz az árbevételt és a nyereséget tovább növelni. A nyereségességi mutatókat viszont könnyen lehet javítani a közkézen forgó részvények számának csökkentésével, vagyis a sajátrészvény-visszavásárlásokkal.
Bár a magasabb kamatok miatt most már nem olyan egyszerű a saját tőkét adóssággal helyettesíteni. De az adósságköltségek még mindig alacsonyabbak, mint az 1990-es években, amikor a cégek tömegesen építették le hitelállományukat és bocsátottak ki helyette részvényeket – mondta Robert Buckland, a Citigroup korábbi vezető globális részvénystratégája.
A kevesebb forgalomban lévő részvény miatt a vezető részvényindexek a piac egy nagyobb hányadát fedik le.
A Bank of America legutóbbi, márciusi alapkezelői felmérése szerint egyébként a cégek részvény visszavásárlásai találkoznak a befektetők igényeivel. A megkérdezett 226 felelős szakértő körében már 25 százalékponttal vezet azoknak az aránya, akik szerint a cégeknek sajátrészvény-vásárlásokkal, illetve osztalékfizetésekkel az eddigieknél több pénzt kellene visszajuttatnia a részvényeseknek. Mindezt azokkal szemben, akik szerint a megtermelt készpénzt inkább beruházásokra kellene fordítani.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Business Talks 2024
Az Economx következő konferenciájára, a Business Talks 2024-re még itt vásárolhat jegyet, a programról pedig itt tájékozódhat.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!