A magyar lakosság már a saját pénztárcáján is érezheti, hogy egyre nagyobb a drágulás a termékeken, amikhez a boltokban hozzáfér. Idén februárban a fogyasztói árak átlagosan 3,1 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál, több termékkategória ára is megugrott. Ráadásul nem várható, hogy olcsóbb lenni a tankolás vagy, az élelmiszervásárlás.
A hazai gazdaság szerkezete miatt ez most nem pusztán az élelmiszerárak, fogyasztási cikkek piacán érződik, hanem a termelővállalatoknál is, aminek két fontos oka van: a forint gyenge a főbb devizákkal szemben, valamint jelentősen megdrágultak az árupiaci cikkek. A magyar autósok például észlelhették, hogy folyamatosan emelkednek az üzemanyagárak, aminek fő oka, hogy az olaj ára november eleje óta 75 százalékkal emelkedett. Ennek legfontosabb kiváltója épp az, hogy a gazdasági élet kezd visszatérni a normalitásba. A nagy gazdaságok folyamatosan oltják be a lakosságukat, újból megnyílnak a gyárak, valamint beindulhat lassan a légiközlekedés is.
Viszont eközben minden más is drágul, ami az ipar szempontjából fontos: az autóktól kezdve a mosógépeken át a szélturbinákig mindenütt használt réz olyan szinten kereskedik, amelyet utoljára egy évtizede láttak.
Jön a megosztottság
A világot ez két pólusra bontja - ahogy arra a Bloomberg is felhívja a figyelmet elemzésében -, egyrészről vannak a nyersanyagexportőr országok, amelyekhez most áramlik a pénz. Ilyen például a két energetikai mamut: Oroszország és Szaúd-Arábia. A másik oldal viszont a Magyarországhoz hasonló importőröké, akiknek erősen betesz, hogy drágultak a beszerzési áraik. Így kényszerült arra India - a világ harmadik legnagyobb nyersolaj-felvásárlója -, hogy kérje az OPEC+ országokat, hogy növeljék a kitermelt mennyiséget, ezzel lejjebb szorítva az árakat, Törökország pedig gyártóbázisként 15 százalék feletti inflációt kapott a nyakába az egészségügyi válság mellé, ami a líra árfolyamát is kikezdte.
A helyzeten nem segít, hogy az árupiaci termékek lettek az új szuperciklus legjobb befektetései - ahogy arról korábban írtunk -, ami tovább vonzza a tőkét a nyersanyagokhoz, ez pedig még inkább fűti a drágulási ralit.
Az olyan nagyobb gazdaságok is politikai és gazdasági dilemmákkal találják szemben magukat emiatt, mint az Egyesült Királyság, melynek kormánya visszalépett a benzinadó emelésétől, hogy ne haragítsa magára az amúgy is szenvedő sofőröket.
A nyertesek csak rendezgetik a trezort
A tavalyi lezárások és az árucikkpiac visszaesése nehéz helyzetbe hozta Ausztráliát, amely csaknem három évtized után tapasztalta első recesszióját. A világ gyárleállásai miatt a vasérc értékesítése, az ország egyik fő exportcikkére megszűnt a kereslet, majd decemberben rekordot döntött, míg a búza értékesítése azonos szint felé halad, és a szarvasmarha-gazdálkodók küzdenek a marhahús iránti kereslet fenntartásával. Az ausztrál dollár november vége óta jobban teljesített, mint bármely más fő valuta, 5 százalékkal erősödve az amerikai dollárral szemben.
Ausztrália számára ez azért is jó hír exportőrként, mert legfontosabb kereskedelmi partnerével, Kínával jelentősen megromlott a viszonya. Az egész alapja, hogy Canberra rendes vizsgálatot követelt, hogy mi volt a kínai állam szerepe a koronavírus-járvány világméretűvé válásában, amit Peking nehezményezett, így aztán kölcsönös szankcionálások indultak. Ausztráliának így új vevőket kellett találnia a vasérctől kezdve a feldolgozott rézen át a borig mindenre. A kereskedelmi harc tavaly csak Ausztráliának körülbelül 3 milliárd dollárjába került, ez egy kis összeg egy nemzet számára, mivel a vasércet Kína elkezdte tovább vásárolni, így 120 milliárd dollár körül maradt a két ország forgalma.
De jól járt eddig a világ legnagyobb réztermelőjeként Chile is: a peso az egyetlen jelentősebb latin-amerikai pénznem, amely az elmúlt három hónapban felértékelődött a dollárral szemben, és Chile tőzsdéje a világ legélénkebbjei közé tartozott. A legfontosabb felvásárló itt is Kína.
Vesztes Kína is
Lehet, hogy az olajtól és a cinktől kezdve az élelmiszerekig minden termék egyik legnagyobb termelője, de Kína az áruk legfontosabb vevője is, és szinte egyedül volt felelős az utolsó, nagyjából egy évtizeddel ezelőtt véget ért "szuperciklusért". A világ második legnagyobb gazdaságának gyors kilábalása az egyik fő oka annak most is, hogy az energiahordozók, a fémek és a mezőgazdasági termékek árai emelkednek. A felfelé tartó trend viszont nem maradhat sokáig, ha Kína változtat: Hszi Csinping elnök és a Kommunista Párt az élelmezésbiztonság - főként a sertéshús árának emelkedése miatt - olyan ötéves tervet hirdetett, amely a növénytermesztés és állattenyésztés fellendítését célozza, hogy kevésbé szoruljanak az importra. Ugyanis egyre költségesebb Kína számára a termelés fenntartása.
A világ legnagyobb búzavásárlójaként és nettó olajimportőrként Egyiptom súlyos károkat szenved, valahányszor megemelkednek az alapanyagok árai. Ez politikailag is érzékeny, mert emberek milliói függnek a támogatott kenyértől. Az egy évtizeddel ezelőtti arab tavaszi felkeléseket részben az élelmiszerköltségek növekedése váltotta ki, és elsodorta Hoszni Mubarakot a hatalomtól.
Idáig elér a pofon
Magyarország is hasonló helyzetben van: Nemzetközi Valutaalap (IMF) egy 2019-es jelentése szerint Magyarország rendkívül mélyen integrálódott a globális értékláncokba. A hazai export nagyjából 55 százaléka, az import mintegy 60 százaléka nemzetközi termelési láncokon keresztül folyik. Ráadásul az elmúlt évek erős visszaiparosítása miatt az importköltség, a termelékenység fenntartása lesz most egy drágább az árupiaci szuperciklus miatt. Sem az autóipar, sem a feldolgozóipar más szereplői nem boldogulnak a fémek behozatala nélkül.
A nyersanyagok ár változása ráadásul nem is közvetlenül jelentkezik: a járműipar jelentős mennyiségben már feldolgozott termékeket (például integrált áramköröket, motoralkatrészeket stb.) importál, amelyek ára, szállítási költsége is nő. Ez egészül ki azzal, hogy a forint gyenge a dollárhoz képest, amelyben a legtöbb árupiaci cikk árát denominálják. Vagyis a mostani drágulási hullám növeli a gyártási költségeket, ez pedig lassíthatja a kapacitásbővítéseket, vagy gyárleállásokhoz vezethet.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!