Nagy fába vágta a fejszéjét a Richter Gedeon vezetősége, összerakták, merre menjen tovább a gyógyszergyártó cégcsoport a következő 10 éves időszakban. A lépés időszerű volt, egyrészt a jelenleg folyó, a 2018-2028-as időszakot lefedő stratégia lassan kifut. Másrészt a részvényeseknek is itt volt az alkalom bemutatni, hogyan képzeli el a menedzsment azt az időszakot, amikor a vezető originális készítmény amerikai szabadalma lejár és emiatt 2030-tól annak a tengerentúli forgalmazása után kapott jogdíj (ami lényegében tiszta profit) erősen vissza fog esni.
A menedzsment az ezt követő időszakra egyébként már jóideje készül, az elképzeléseket szerdán mutatták be, a sarokszámokkal meg is lepték pozitív értelemben a külföldi befektetőket, akik ritkán látnak egy több lábon álló cégcsoporttól konkrét vállalásokat tartalmazó, 10 évre előremutató prognózist.
Kapcsolódó
Miért kell a 2030 után időszakkal már most foglalkozni?
Az elmúlt 6 év a cégnél a termékportfólió fejlesztéséről szólt, véglegesítették az üzletágakat, volt egy csomó szervezeti átalakítás, akvizíció, illetve fut több kutatás-fejlesztési program. A bevétel dinamikusan nőtt, tavaly 857 milliárd forintra, 261 milliárd forint üzemi eredmény mellett.
A jövedelmezőség nagy részét hozó cariprazine sztori azonban nem véges, 2029-30-ban lejár Amerikában az ott Vraylar néven ismert szer kizárólagossága. A konkurensek már készülnek, hiszen népszerű, jól tolerálható és mellékhatásoktól lényegében mentes anti-pszichotikumról van szó, tehát garantálni lehet, hogy jönnek a generikus változatok.
Most még csak a Richter partner amerikai AbbVie végzi a marketinget, az értékesítést és a gyártást is, utóbbihoz Kőbányáról a hatóanyagot szállítják. Az AbbVie idénre 3,5 milliárd dollár forgalmat célzott meg erre a gyógyszerre, aminek közel 20 százaléka lesz a Richteré, ez az úgynevezett royalty, vagy szabadalmi jogdíj. Ha teljesülnek a tervek, akkor a Richtert megillető pénz a mai árfolyamon 240 milliárd forintra tehető. Majdnem annyi, mint a tavalyi üzemi eredmény (EBIT), egyébként makroszinten is látható nagyságrend a folyó fizetési mérlegben.
Még 4-5 évig garantált a pénzeső
A teljes jogdíj nem fog eltűnni 2030 után, hiszen a termék a konkurensek érkezésével is a piacon marad, de sokkal kevesebbért lehet eladni, így 2029-30-ban összesen közel 1 milliárd dollár fog hiányozni a Richter cash-flowjából.
Egyébként az a tény, hogy ez a rendkívül jövedelmező termék évek óta ontja a pénzt, annak meg is lett az eredménye, rendszeres osztalékfizetés mellett 2018-hoz képest kétszeresére nőtt a Richter-papírok árfolyama, a befektetők viszont egy ideje már aggódva tekintettek a 2030 utáni évekre.
A jelek szerint azonban nem kell félteni a Richtert. A társaság összesített árbevétele 2029-ig biztosan növekedni fog, utána azonban elkerülhetetlen a megtorpanás, de a ciklus végére, 2035-re már magasabb árbevétellel számolnak mint 2029-re.

Tavaly 2,14 milliárd euró volt a Richter csoport bevétele, amelyből 610 millió eurót tett ki a neuropszichiátria (CNS) üzletág, lényegében a cariprazine után kapott jogdíj. 2035-re eltolódnak az arányok: a nem-CNS bevételek 3,2-3,5 milliárd euróra nőhetnek, vagyis addig átlagosan évi 7-8 százalékos növekedésre lesz képes a vállalat, a neuropszichiátria szegmens nélkül. Utóbbi erős vállalás, a gyógyszeriparban az átlagos évesített növekedés (CAGR) ennél kisebb, 6,5 százalék.
De így is minden olyan üzletágban, ami nem a neuropszichiátria, a bevétel megduplázása a cél 2025-ről 2035-re.
Az is fontos célkitűzés, hogy a CNS bevételek nélkül 2030-ra vagy 2031-re képes legyen a Richter a 20 százalékos üzemi árrés elérésére. Egyébként ahogy Orbán Gábor vezérigazgató a szerdai capital dayt követő háttérbeszélgetésen fogalmazott,
az egész tízéves sztorinak lényegében ez a kulcsa, hogy a jogdíjbevételek nélküli üzletágak jövedelmezősége (EBIT-marzs) hogyan zárkózik fel a jelenlegi 10 százalékról az iparági sztenderdnek tekinthető 20 százalékra.
Hogyan járulhat hozzá mindehhez a négy üzletág?
- A nőgyógyászat lesz majd 2030 után a fő bevétel- és eredménytermelő szegmens. Itthon ezen a területen 35 százalék a Richter részesedése, ami növelhető, bár egyes területeken csak limitáltan. 10 év múlva kétszer annyi bevételt hoz a szegmens mint most, egy sor európai országban piacvezetők lesznek a nőgyógyászati termékek forgalma alapján, de már most is azok Spanyolországban és Portugáliában. 2024 óta saját originális kutatási projektjük is van a nőgyógyászatban.
- CNS: ha minden jól megy, a cariprazine szabadalom lejárta után egy új áttöréssel jelenhet meg az amerikai piacon a Richter. A molekulát az AbbVievel közösen fejlesztik, jelenleg a második fázisú klinikai vizsgálatok zajlanak (bipoláris depresszió indikációban), jövőre átkerülhet a következő szakaszba a klinikai vizsgálat. A terméket akár már 2030-ban piacra dobhatják Amerikában; igény sajnos van rá, az Egyesült Államokban minden 8. embert érint valamilyen szintű mentális megbetegedés. A referenciák erősek: cariprazinnal eddig 1,4 millió amerikait kezeltek a 2015-ös bevezetés óta és további 300 ezret Európában (itt később vált elérhetővé).
- A 2010-es években a Richter az originális termékfejlesztésre helyezte a hangsúlyt, így a generikus gyógyszerek forgalma inkább stagnált, a 20-as évek viszont már növekedést hoztak. Sok lejáró szabadalomra készülnek, próbálnak elsők lenni, a fő területek a neuropszichiátria, a véralvadás-gátlás, a diabétesz és az obezitás.
- A bioszimiláris gyógyszeripar globálisan 400 milliárd dolláros piac, ahol egyre több a szabadalmi lejárat. Ez a legkisebb üzletág a Richternél, amely 2027-től lesz stabilan nyereséges. 2035-re már 600 millió eurós bevétellel járulnának hozzá a csoportszintű teljesítményhez.
Bemutatta 2030 utáni terveit a Richter
Nagy terveket sző a Richter, már a 2030-as évtizedre készülnek. Érkezhet egy új, áttörést hozó molekula a neuropszichiátriai kutatásuknak köszönhetően, nyereségessé válik 2 év múlva a biotech üzletág, és az osztalékra sem lesz panasza a részvényeseknek.Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Macronomx Meetup – A gazdasági semlegesség modellje – Magyarország megcsinálja?
Macronomx Meetup 2025 március 6-án a Müpában – Nemzetközi konferencia a gazdasági semlegesség modelljéről. Vajon le tudja-e váltani a Nyugat vagy Kelet hamis kérdésfelvetését az új magyar gazdaságpolitika? Egyáltalán mennyire új a politikai döntéshozó törekvése, hogy Magyarország szuverenitását gazdasági értelemben is biztosítsák? Innováció, pragmatikus gazdaságirányítás, politikai semlegesség gazdasági kérdésekben, diverzifikált nemzetközi kapcsolatok – a gazdasági semlegesség egy olyan koncepció, amely arra törekszik, hogy az ország ne váljon túlzottan függővé egyetlen gazdasági hatalomtól, régiótól vagy befektetői körtől sem, hanem kiegyensúlyozott kapcsolatokra törekedjen a globális szereplőkkel. Részletek és jegyvásárlás az alábbi linken.
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Az Audi legkelendőbb SUV-ja eladhatatlanná vált, Győrből szállítottak hozzá motort

Holnap öt forintba kerül egy sütemény a Balatonnál és Budapesten is

Trump berobbantotta a vámháborút: ilyen következményekkel szembesülne Magyarország

Járhatatlan lesz a főváros hétvégén

Csudálatos ajándékkal kecsegtet a Yettel: hagyja a csudába!

Folytatódik a kriptoeszközök térnyerése a pénzpiacon

Kiáll Gulyás a kamerák elé, de nem ehhez szoktunk, ami ma jön

Hatalmas támadás érte az OTP-t, felmondta a szolgálatot a netbankot

Megérkezett Orbán Viktor bejelentése
