Ha az árfolyamra nem is lehet panasza a Kulcs-Soft részvényeseinek, a részvények tőzsdei forgalmára annál is inkább. A szoftvercég részvényeire az elmúlt 20 kereskedési napból 10-ben kötés sem született a Budapesti Értéktőzsdén, s az ajánlati könyv annyira üres, hogy egy vevő vagy egy eladó önmagában is képes 4-5 százalékos elmozdulást okozni a papír árfolyamában.
Ezen a helyzeten is szeretne változtatni a társaság idén februárban felállt új menedzsmentje, amelynek meglehetősen határozott víziója van a szoftvercég jövőjével kapcsolatban, s ebben komoly szerepet szánnak az eddig meglehetősen elhanyagolt tőzsdei szereplésnek.
Nem csak a tőzsdei jelenlét jelentette ismertséget szeretnénk növelni, de célunk, hogy nőjön a közkézhányad, s a tőzsdét aktívan használnák a közeljövőben tervezett akvizícióink során - mondta Szabó Ervin vezérigazgató a Napi.hu-nak. Elmondása szerint a Kulcs-Soft jelenleg is tárgyalásokat folytat különböző akvizíciókról, s ezek során a tervek között szerepel az is, hogy a cég részvényeivel fizessenek. Ennek Szabó szerint több pozitív hatása is lehetne. Egyrészt a cég mostani meglehetősen koncentrál tulajdoni szerkezete lazulna - jelenleg a 6 millió részvény több, mint 90 százaléka az alapító tulajdonos kezében van - de hosszabb távú elkötelezettséget is biztosíthatna a felvásárolandó cégek részéről.
Mi nem egyszerűen forgalmat és ügyfeleket kívánunk venni, szeretnénk, ha az esetlegesen felvásárolandó cég tulajdonosai és vezetése is velünk jönne a következő évek folyamán. Erre lehet megoldás az, ha ők is tulajdonossá válnának a Kulcs-Softban - mondta a vezérigazgató. Szerinte egyébként az ügyviteli szolgáltatásokat nyújtó hazai informatikai vállalkozások piacán most jó lehetőség kínálkozik a terjeszkedésre. Nagyon sok cég esetében megérett az idő a generációváltásra, az alapító és a cégek menedzsmentjében aktívan szerepet vállaló tulajdonosok közül sokan lassan kiszállnának, de nem tudják kire hagyni a céget. Ez lehetőséget jelentene a Kulcs-Soft számára is - tette hozzá.
A Kulcs-Soft most elsősorban olyan cégeket vizsgál, amelyek ugyan nagy létszámú ügyfélkört szolgálnak ki, azonban már nem képesek a komolyabb megújulásra. Ezek megvásárlásával esetleg lehetőség nyílna arra, hogy a nagyobb ügyfélbázisnak a szolgáltatások szélesebb körét kínálják.
Szabó szerint azonban nem csak az akvizíciókkal, hanem a szerves növekedéssel is képesek lesznek eredményeket elérni. A cég ígéretes terméke, a BizXpert a jelek szerint sikeresen vetette meg a lábát a nemzetközi piacon. Az ingyenes fázisban már mintegy 115 ezer felhasználó töltötte le a számlázó és készletgazdálkodási szoftvert, amelyet mobiltelefonra és tabletekre is optimalizáltak. A vezérigazgató úgy véli, hogy a termék a magyar piacon is sikeres lehet, ő reális célnak tartja, hogy nemzetközi szinten 10 ezer fizetős felhasználója legyen végül a BizXpert-nek.
A Kulcs-Soft részvények árfolyama nagyjából 800 és 900 forint között ingadozott az elmúlt időszakban a Budapesti Értéktőzsdén. A cég 6 millió részvényével számolva ez 4,8-5,4 milliárd forint körüli cégértéket jelent, ami a tavalyi éves árbevétel 3,5-4-szeresének felel meg. A társaság tavaly 310 millió forintos adózás előtti eredményt ért el, így az említett árfolyammal számolva P/E hányadosa 15 és 18 között ingadozik, ami nem nevezhető kifejezetten alacsonynak. Még akkor sem, ha Szabó várakozásai szerint idén a tavalyinál nagyobb nyereséget lesznek képesek elérni.
Az első félévben a társaság nyeresége ugyan nőtt a tavalyi év hasonló időszakához képest, azonban ez csak annak volt köszönhető, hogy egy peres eljárással kapcsolatban korábban képzett, valamivel 60 millió forintot meghaladó céltartalékot feloldhatott a cég. Ugyanakkor vezérigazgató elmondása szerint az első félévben komoly átalakításokat hajtottak végre a cég szerkezetében - pont az említett akvizíciókra és az aktívabb tőzsdei jelenlétre való felkészülés jegyében - s ennek költségei az első hat hónapot terhelték. A második hat hónapban pedig ilyen költségek nem várhatóak.
Szabó szerint reális cél lenne az, hogy a cég árbevételét középtávon 3 milliárd forint fölé növeljék.
Nem akarunk örült tempóban bővülni, de stabil növekedést szeretnénk a következő években, a cél, hogy egy komoly méretű magyar informatikai vállalatot építsünk ki, aktív tőzsdei jelenlét mellett - mondta.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

OTP-sek, figyelem: rövidesen megszűnik a mobilos belépés a netbankba

Ezt benézhették Trumpék? A Gazprom ukrajnai gázvezetékét követelik maguknak

„Így szórjuk a milliókat!”: Matolcsy Ádám felesége onnan posztolgat, ahol nincs kiadatási egyezmény

Pintér Sándor szerint el lehet innen menni

NATO-főtitkár: kaotikus helyzet lesz, ha az oroszok atombombát telepítenek a világűrbe

Kiderült, mennyi idős kap olyan kevés nyugdíjat, amiből egy hétig is nehéz megélni

Elszabadult a forint: reggel óta a lélektani határon billeg

Nem elég baj a száj- és körömfájás, újabb súlyos járvány fenyeget

Ezt hazudják a vásárlóknak a legnagyobb cégek szemrebbenés nélkül
