A Napi Gazdaság hétfői számának cikke

A pénzügyi válság után a lengyel és a török tőzsde vált a befektetők kedvenc régiós célpontjává, ám Lengyelországban lassul a gazdasági növekedés, Törökországban pedig megbillent a politikai stabilitás, így új célpontot keres a tőke, amit Romániában találhat meg − írja elemzésében Peter Lelam Hakansson, az East Capital vagyonkezelő cég alapító-partnere. A balkáni ország mellett szól viszonylag jó gazdasági teljesítménye − az IMF 2,0, illetve 2,2 százalékos GDP-növekedést jósol 2013-ra és 2014-re −, az alacsony, a GDP 38 százalékán álló államadósság és a három százalék alatti költségvetési deficit, illetve hogy a kormány négymilliárd eurós új készenléti hitelről állapodott meg az IMF−EU−Világbank hármassal.

A második érv Románia mellett az, hogy határozottan fellép a korrupció ellen − vezető politikusok kerültek emiatt bíróság elé −, a harmadik pedig az, hogy számos nagy cég papírjai jó teljesítményt nyújtanak a bukaresti börzén. Az OMV kezében lévő Petrom például élvezi a magas olajárakból és a hazai gázpiac liberalizációjából fakadó előnyöket is. A legfontosabb szempont, amit a befektetők értékelhetnek, a kormány meggyőző privatizációs akcióterve. A magánosítást az IMF is szorgalmazza és igen hasznosnak tűnik, hogy a számos állami vállalatban résztulajdonnal rendelkező Fondul Proprietatea állami alap jól átláthatóvá teszi a cégeket. Erre a legjobb módszer az első tőzsdei kibocsátás (IPO), amivel él az alap.

Már lezajlott néhány másodlagos részvényértékesítés, például az ország belső gázhálózatát üzemeltető Transgazé. A napokban megkaphatja a zöld jelzést a román atomenergia-cég, a Nuclearelectrica IPO-ja, amit néhány hónap múlva a legnagyobb gázkitermelő, a Romgaz, illetve az ország vízenergia-ellátásának felét produkáló Hirdoelectrica tőzsdére vitele követhet. Az IPO-k sok külföldi befektetőt vonzhatnak Bukarestbe, amelynek tőzsdéjét egy ideje szívesen választja a befektetési lehetőségek határát feszegető tőke.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!