Kétségtelenül emelkedő trend van az amerikai tőzsdéken, s az árak emelkedése jó eséllyel jövőre is kitarthat - vélik a Goldman Sachs elemzői a CNBC.com tudósítása szerint.
Az egyik legnagyobbnak számító befektetési bank stratégiái úgy vélik, az S&P 500-as részvényindex 2020-ban további 7 százalékkal emelkedhet, azonban a várt jó teljesítményt komoly lefelé mutató kockázatok kísérik. Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy a 10 éve tartó növekedés egyik motorja komolyan kifulladni látszik, ez pedig a tőzsdei cégek sajátrészvény-vásárlásai.
A Goldman becslései szerint hacsak valami előre nem látott hatalmas részvény-visszavásárlási akció közbe nem jön, akkor az amerikai tőzsdei cégek által idén saját részvényekre elköltött összeg 710 milliárd dollár körül alakul, ami 15 százalékkal alacsonyabb a 2018-as összegnél. Úgy vélik, ez az összeg jövőre további 5 százalékkal csökkenhet. Ez egyébként azt is jelenti, hogy az elmúlt két hónapban kicsit rákapcsoltak a cégek, október elején ugyanis még 18 százalékos volt a visszaesés a vételekben. Tavasszal egyébként még úgy tűnt, hogy idén újabb rekordot döntenek a cégek vételei, azonban nyáron a folyamat jelentősen lelassult, ahogy egyre többen kezdtek aggódni egy esetleges jövőre beköszöntő amerikai recesszió miatt.
Ha ennél is nagyobb mértékű lesz a visszaesés, akkor az a várt részvényenkénti eredmény növekedésének csökkenésével, illetve komoly volatilitással járhat. A Goldman számításai szerint a sajátrészvény-vásárlások szerepének fontosságát jól jelzi, hogy 2011 óta az ezáltal generált kereslet meghaladta a más forrásokból származó részvénykeresletet. A cégek például többet vettek saját papírjaikból, mint a befektetési alapok.
Egy jelentős visszaesés a sajátrészvény-vásárlásokban, drámaian tudja megváltoztatni az amerikai részvények kereslet-kínálati viszonyait. Jó példaként szolgálnak erre azok az időszakok, amikor a törvényi szabályozás szerint szüneteltetni kell a vételeket, ilyenek például a gyorsjelentések megjelenését megelőző napok. Ilyenkor az adott részvények volatilitása rendszerint megnő, s sokszor csökken árfolyamuk.
A bank számításai szerint az S&P 500-as indexben szereplő részvények esetében az egy részvényre jutó nyereség növekedése átlagosan 2,6 százalékkal haladta meg az elmúlt 15 évben a cégek tényleges nyereségnövekedését. Ez az eltérés azonban megszűnhet, ha visszaesnek a vásárlások.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!