A forint a hetet az euróval szemben a 385-ös szint alatt kezdte. Hétfőn egy viszonylag szűk sávban mozgott, majd kedden kezdett el erősödni. A hét elején még intenzív forinterősödést láthattunk, az euró-forint jegyzése kedden átmenetileg 383 alatt is járt, ahol utoljára január végén-február elején láttuk a jegyzést. Ezt követően rendkívül intenzív fordulat következett, szerdán 388 fölé lépett a jegyzés, majd pénteken megérintette a 390-es szintet, ahol kisebb korrekció indult – világított rá az Indexnek Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője.
Euró-dollár fordulatok
A szintén a portálnak nyilatkozó Molnár Dániel, a Makronóm Intézet szenior elemzője szerint ebben elsősorban az euró-dollár kurzus játszott szerepet: az euró erősödött a dollárral szemben az inflációs várakozások nyomán, amely a forintot is január óta nem látott szintre erősítette. Ugyanakkor a magyar fizetőeszköz gyengülése mögött az állhatott, hogy péntek délelőtt a vártnál magasabb májusi inflációt közölt az Eurostat: az áprilisi 2,4 százalék után 2,6 százalékra gyorsult az áremelkedési ütem az eurózónában, illetve eközben a maginfláció is a várt 2,7 százalék helyett 2,9 százalékon alakult.
Kapcsolódó
A vártnál magasabb áremelkedési ütem elbizonytalaníthatta a befektetőket a jövő hétre várt EKB kamatcsökkentéssel kapcsolatban, amely euróerősödést váltott ki a dollárral szemben és a forintot is visszaerősítette a 389-es szint alá az euró ellenében.
A péntek délutáni USA inflációs adat ellenben nem okozott meglepetést: áprilisban a Fed által kiemelten figyelt PCE árindex 2,7 százalékon stagnált az elemzői várakozásoknak megfelelően – tette hozzá a szakértő. Az euró ennek nyomán tovább erősödött a dollár ellenében, amely a forintot is stabilizálta 389 alatt. Ugyanakkor, ahogy kedden, most sem bizonyult tartósnak az euró erősödése a dollár ellenében, amely a forintot is visszagyengítette, péntek délután átmenetileg 390 felett is járt a jegyzés, azonban a támasz nem esett el.
Negyedéves GDP
A szakértők rámutattak, hogy a jövő héten több esemény is mozgathatja a forint árfolyamát:
- A jövő heti események közül kiemelkedik a hazai második negyedéves, végleges GDP adatközlés, melyre kedd reggel kerül sor.
- Szerda reggel az áprilisi külkereskedelmi mérleg előzetes adatait teszi közzé a KSH, majd csütörtökön reggel az áprilisi kiskereskedelmi forgalmat.
- A nemzetközi adatok, események közül a csütörtök délutáni EKB-kamatdöntésre érdemes figyelni, amikor megkezdődhet a kamatvágási ciklus az eurózónában, 25 bázispontos vágásra számíthatunk.
Az EKB döntése közvetlenül az euró-dollár árfolyamot befolyásolja, így a vártnál lazább kamatpolitika gyengítheti a jegyzést, amely a forintárfolyamra is negatívan hathat – erre már Molnár Dániel világított rá az Indexnek, hozzáfűzve, hogy pénteken közli az amerikai munkaügyi hivatal a nem mezőgazdasági foglalkoztatottak számát, amely a Fed várható kamatpolitikája szempontjából fontos.
Április után egy újabb, a vártnál kedvezőtlenebb adat tovább erősítené a kamatvágás közeledtét, amely a dollár gyengítésén keresztül erősíthetné a forint árfolyamát.
Ezen felül a nemzetközi befektetői hangulat és az európai választások befolyásolhatják a magyar deviza árfolyamát. Molnár szerint a forint az euróval szemben a 385-390-es sávban mozoghat az euróval szemben, míg Varga inkább a 385-395-ös sávot látja bejárhatónak.
A fokozódó háborús helyzet ellenére töretlen a bizalom Magyarország iránt
Változatlanul befektetésre ajánlja hazánkat a Moody’s.Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!