Nem túl vidám mérföldkőhöz érkezett a héten a kínai részvénypiac. A kínai tőzsde vezető indexe, a Shanghai Composite 2016 eleje óta nem látott mélységbe süllyedt, s ezzel letörölte a 2015-ös összeomlás után nagy nehezen elért összes nyereségét.
Emlékezetes, hogy a kínai részvénypiac 2015 második felében hatalmasat zuhant. A mutató júniusban elért 5200 pont feletti csúcsáról 2016 januárjáig 2651 pontra süllyedt. A hatóságok akkor összehangolt intézkedésekkel próbáltak megálljt parancsolni a folyamatos áreséseknek, ebben a különböző részvények kereskedésének felfüggesztésétől kezdve az állami tulajdonú cégek részvényvásárlásai egyaránt helyet kaptak - írja összefoglalójában a Bloomberg.
Kapcsolódó
Ez most más
A mostani lejtmenet sokban különbözik az akkoritól, a részvényárfolyamok lemorzsolódása január vége óta tart, most 3500 pont magasságából indult el a folyamat. A hírügynökség szerint ezúttal a forgalom sokkal alacsonyabb, mint a 2015-ös zuhanás idején, eközben azonban az is látszik, hogy a befektetők nagyon bizalmatlanok a kínai cégekkel szemben, egyre több vállalat kényszerül ugyanis arra, hogy részvénykibocsátás helyett hitelből finanszírozza működését és beruházásait.
A Shanghai Composite index a mostanival már a negyedik negyedévét zárja majd zsinórban veszteséggel. Ilyen hosszú negatív szériát utoljára a 2008-as válság idején mutatott be az index. A kínai részvényárfolyamok esése ráadásul jócskán elüt a világ többi részében tapasztaltaktól, az MSCI All Country World Index 3 százalékot esett január vége óta, míg a kínai index veszteségei elérik a 25 százalékot (ezzel egyébként teljesítette a medvepiac definícióját is).
Nehéz jó szívvel kínai részvényeket venni
A rossz szereplés mögött egyértelműen az Egyesült Államokkal kirobbant kereskedelmi háború áll. Nehéz jó szívvel kínai részvényeket vásárolni, még akkor is, ha a piac komoly eladási hullámon van túl. Bár az árazások alapján a piac olcsóbb lett, ennek megvan az oka. Ráadásul nehéz lenne olyan tényezőt mondani, ami alapján erős pozitív fordulatot lehetne várni - mondta a hírügynökségnek Toshihiko Takamoto, a szingapúri székhelyű Asset Management One szakértője.
Ráadásul eközben a jüan is esett. A kínai deviza március vége óta 7 százalékkal gyengült a dollárhoz képest, s a hatóságok ezúttal nem is nagyon igyekeztek fékezni a leértékelődést. Sokak szerint ez egyfajta válasz volt az amerikai kereskedelmi tarifákra.
A nagy félelem most az, hogy a részvénypiac gyengélkedése lassan de biztosan hatással lesz a kínai gazdaság többi szektorára is, főleg az ingatlanpiacra is. A legnagyobb gond viszont az, hogy a piac mélyrepülése komolyan aláássa a kínai kormány erőfeszítéseit, amellyel a kínai cégek számára stabil tőkebevonási lehetőséget kívántak teremteni egy jól működő tőzsdével.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!