Úgy tűnik, a UBS-nek kárt okozó bróker minapi esete nem egyedi, szinte már rendszeresnek tűnik. A Stern című német lap összeállításában szereplő összegek szerint csak a tíz legnagyobb kárt okozó bróker már eddig is összesen 15 milliárd euróval rövidítette meg munkaadóját - az UBS-üggyel együtt ez már 16,7 milliárdra rúg.

Az abszolút csúcstartó (4,9 milliárd euró)

A legnagyobb veszteséget, melyet valaha is egy bank egy munkatársa miatt elszenvedett, a francia Jérôme Kerviel számlájára írják. Spekulációs üzletei 2008 elején Franciaország második legnagyobb bankja, a Société Générale számára majdnem ötmilliárd eurónyi leírást hoztak. Kerviel-t emiatt 2010 őszén három év börtönre ítélték, és egykori munkaadója számára meg kell(ene) térítenie ezt az elképesztő összeget.

A gázos (4,74 milliárd euró)


Az Amaranth Advisors LLC nevű hedge fund 2006 tavaszán Brian Hunter vezetése alatt nem kevesebb, mint 6,4 milliárd dollár (4,74 milliárd euró) veszteséget könyvelhetett el a földgázra kötött üzletei miatt. Az alap nem sokkal később csődbe is ment.

Mr. Öt Százalék (1,93 milliárd euró)

Még 1996-ban a japán Sumitomo Corp. kereskedőház 2,6 milliárd dollár (1,93 milliárd euró) veszteséget szenvedett el több éven keresztül folytatott, engedély nélküli rézügyletek miatt. Az ezért felelős kereskedő, Yasuo Hamanaka nyolc évre vonult börtönbe. Gúnyneve egyébként "Mr. Öt Százalék" volt, mert csapata a csúcson a világ rézkereskedelmének öt százalékát uralta.

Legenda vagyok (1,5 milliárd euró)

Minden bizonnyal a leghíresebb eset az volt, amikor a brit Barings kereskedelmi bank 1995-ben azért ment tönkre, mert Nick Leeson részvénykereskedő kockázatos derivatív üzletekkel 1,3 milliárd font (mai árfolyamon mintegy 1,5 milliárd euró) kárt okozott neki. Hat és fél év börtönre ítélték, amiből azonban csak négy évet kellett ténylegesen leülnie. Tetteiről bestsellernek bizonyult könyvet írt, amelyet meg is filmesítettek (Rogue Trader, magyarul Csődtömeg címen jelent meg), saját honlapja is van, úgy tűnik, azóta a saját hírnevéből él boldogan valahol Írországban. Bocsánatot a Stern szerint csak ez év augusztusában kért tetteiért.

A kötvénybetyár (815 millió euró)

Akira Fujita, a japán Daiwa Bank elnöke 1,1 milliárd dolláros (815 millió eurós) veszteséget jelentett be 1995-ben, amit az USA-ban tevékenykedő Toshihide Iguchi nevű kereskedőjük okozott kötvényügyletekkel. A veszteségsorozat 1984-től kezdve 11 éven keresztül maradt felderítetlen és halmozódott tovább. A bűnöst végül 1997-ben négy év letöltendő börtönre ítélték.

A bónuszember (513 millió euró)

Az Allied Irish Bank azzal vádolta John Rusnak devizakereskedőt, hogy az Allfirst nevű amerikai leányvállalatnál 2002 februárjában 691 millió dollár (513 millió euró) veszteséget okozott. Az illető ráadásul 1997 és 2001 között mintegy 850 ezer dollár fizetést és jutalmat (bónuszt) kapott cégétől. Rusnak 7,5 év börtönnel jutalmazták.

A devizaakrobata (338 millió euró)

A Der Merrill Lynch devizakereskedője, Alexis Stenfors devizakereskedőjét öt évre tiltották el a foglalkozásától, amiért tudatosan hamis értékelést készített devizapozícióiról, hogy a veszteségeket elkendőzze. Az amerikai bankház emiatt 2009-ben 456 millió dolláros (338 millió eurós) leírásokra kényszerült.

A mohó duó (139 millió euró)

A National Australia Bank 2006 júliusában két kereskedője miatt 187 millió dollár (139 millió euró) veszteséget szenvedett el. David Bullen és Vince Ficarra nevű kereskedői könyvelési csalásokkal igyekeztek elkendőzni a veszteséget és megmenteni év végi bónuszukat. Több éves börtönt kaptak érte.

A búzakirály (105 millió euró)

Viszonylag kispályás versenyző volt Evan Dooley, az MF Global kereskedője, aki 141 millió dollárt (mintegy 105 millió eurót) játszott el a búzapiacon. Az illegális ügyletekre 2009 decemberében derült fény, amikor az USA felügyeleti hatóságai ráadásul még tízmillió dollár büntetést is kiszabtak a cégre a hiányos kockázatkezelési mechanizmus miatt.

A részeg olajherceg (7,4 millió euró)

Steve Perkins, a londoni PVM Oil Futures brókerház alkalmazottja sokat tett 2009 júniusában az emelkedő olajárért, engedély nélküli vásárlásaival majdnem tízmillió dollár (7,4 millió euró) kárt okozott. A brit The Daily Telegraph szerint az történt, hogy éjszaka tök részegen állt neki kereskedni, és mámorában hétmillió hordó olajat vásárolt fel ész nélkül. Miután Britanniában kitiltották a szakmából, a mai hír szerint Svájcban készül újra munkába állni.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!