Az Északnyugat-Európába szállított termikus szén ára a májusi legalacsonyabb szintről 50 százalékkal emelkedve, tonnánként 57,77 dollárra drágult - derül ki az árupiaci árakat nyomon követő Argus Media jelentéséből. Az erőművek által használt fosszilis energiahordozóval 2019 októbere óta nem kereskedtek ilyen magas árakon Európában.
Szokatlan módon a szén most drágább Európában, mint Ausztráliában, ahol az árakat olyan hírek befolyásolták, hogy Kína a Canberrával folytatott diplomáciai viszály közepette jelentősen lecsökkenti az importot. Ausztrália kormánya a helyzet gyors rendezésén dolgozik, mert a helyi gazdaság nagyban függ a kínai megrendelésektől. A Statista adatai szerint 2018-ban még közvetlenül is 36 ezer embernek adott munkát a szénbányászat, de a közvetett területek (szállítmányozás, raktározás, bányagépek karbantartása) további 100 ezer fő megélhetését biztosítják.
Pillanatnyi felpattanás
Az európai árak felfelé mozdulása hirtelen izgalmassá tette a szénpiacot: az árak idén tavasszal globálisan zuhantak, miután a koronavírus-járvány okán bevezetett korlátozások miatt leálltak a gyárak és nagyobb irodaházak, ezért kisebb lett az áramigény. Hasonló trend látszott az ázsiai-csendes-óceáni térségben is. Most pedig az okozott változást Európában, hogy az európai erőművek több szenet kezdtek égetni a nyár és kora ősz folyamán, mivel a földgáz folyamatosan drágult. Az északnyugat-európai gázárak több mint négyszeresükre emelkedtek a májusi mélyponthoz képest, részben az USA-ból származó cseppfolyósított földgáz-ellátás visszaesése miatt.
Ázsiában most inkább az acélipar visszaesése okozza, hogy továbbra sem pattant fel teljesen a nyersanyag piaca. Figyelembe véve az acélgyártáshoz használt kokszszenet, a globális fogyasztás 2020-ban 7 százalékot zsugorodhat - közölte a Nemzetközi Energiaügynökség a héten.
De Európában is átmeneti lehet a trend a WSJ elemzése szerint: az uniós tagállamok gyorsabban haladnak a dekarbonizációval az energiaszektorban, mint más régiók. Egyes szakértők szerint akár el is nyúlhat a mostani drágulás, vagy stagnálás marad a kurzusban, akkor is, ha felgyorsul a megújuló energiára való átállás.
"Még mindig szükség lesz szénre" - mondta Jake Horslen, az Argus Coal Daily International szerkesztője az amerikai lapnak, rámutatva a rugalmasságra, amelyet a szén ad a hőerőműveknek, különösen télen, amikor sok gázt égetnek el fűtés céljából. Ilyenkor az áramigényeket nehezebb kiegyensúlyozni földgázzal, mert arra nagyobb a kereslet, ezért így drágább lehet pótolni a nap- és szélerőművek termeléséből hiányzó áramot, mint bekapcsolni egy szénerőművet.
"Németországban és néhány más piacon valóban látható, hogy a szénerőművek visszatértek a piacra, de csak azért, mert olcsóbb volt" - mondta Matthew Boyle, az S&P Global Platts vezető szénelemzője. Felhívta a figyelmet arra, hogy a gázárak gyorsabban emelkedtek, mint a szén-dioxid-kibocsátási engedélyek (kvóták) árai, amelyet a közüzemi szolgáltatók és a fosszilis üzemanyagok más felhasználói vásárolnak az Európai Unió kibocsátáskereskedelmi tőzsdéjén. Ez pénzügyi ösztönzőként hatott a gázfogyasztás visszaszorítására, több szén elégetésére és a szén-dioxid-engedélyek vásárlására, amivel fedezni lehet a többletkibocsátást.
"Ez tulajdonképpen meglehetősen vonzóvá teszi a szénégetést" - mondta Georgi Slavov, a Marex Spectron árutőzsde alapkutatásának vezetője a WSJ-nek. Az európai széntüzelésű erőművek fele ezen a héten használatban volt, júniusban alig 10 százalékuk termelt.
Épp a drágulás hozhatja helyzetbe a gázt
A szén ellátásbiztonsága egyelőre kérdéses: Ausztrália hosszútávon abban érdekelt, hogy Kínával dűlőre jusson és biztosítsa a felvevőpiacot a kibányászott mennyiségre. Miközben most Európa kifejezetten keresi a szenet a piacon, de egyelőre - a bonyolult és lassú szállítás miatt - nem ugrott az ausztrál feleslegre. Viszont hamarosan erre szorulhat: a kolumbiai bányákban augusztusban komoly sztrájkok kezdődtek, ezzel is támogatva a keresleti piacot.
"Jelenleg óriási aggodalmak vannak a kolumbiai szén rendelkezésre állása miatt" - mondta Horslen, aki szerint ez momentumot biztosít az amerikai bányáknak. Az Egyesült Államok Európába irányuló exportja - amely az utóbbi években folyamatosan csökkent -, most új erőre kaphat, ha az árak a 65 dolláros tonnánkénti szint közelébe érnek. Ekkor már megéri az Egyesült Államoknak fokozni a kitermelést.
Viszont nagyon nagy tér már nincs a szén drágulására: ha túl magasra jut a kurzus, ismét jobban megéri a gázerőműveket bevonni a hálózati egyensúly megteremtésébe. Főleg, ha találnak majd új forrásokat az amerikai lng helyett.
Nagyon nem éri meg befektetni
Hosszú távon a hőszén-szállítók kilátásai Európában továbbra is kifejezetten rosszak. Az IEA szerint a szénfogyasztás 2019 és 2030 között közel 60 százalékkal csökken az EU-ban, gyorsabban, mint bármely más régióban. Az erőműviszén-termelők számára ez halálos ítéletet jelent, hiszen a kereslet legalább ennyivel esni is fog.
Portugália valószínűleg 2021-re bezárja az összes széntüzelésű erőművét, majd a következő években Franciaország, az Egyesült Királyság, Írország és Szlovákia következik - közölte a kőolaj-exportáló országok szervezete ebben a hónapban.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!