A 30 vezető iparvállalat DJIA-indexe és az S&P 500-as mutató egyaránt 0,14 százalékos pluszban indította a kereskedést, míg a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója enyhe, 0,08 százalékos mínuszban nyitott.
A vállalati hírek közül kiemelkedik az a bejelentés, hogy az Apple részvényfelaprózása miatt megváltoztatják a Dow Jones ipari átlagot alkotó kosarat. A 30 vállalat közül kikerül az Exxon Mobil, a Pfizer és a Raytheon Technologies, a helyükre pedig a Salesforce.com, az Amgen és a Honeywell International kerül be. Az indexbe 1928-ban még Standard Oil néven bekerült Exxon Mobil távozásával a Chevron maradt az egyetlen energetikai vállalat a kosárban.
A hangulatot a covid-19 betegség hatásos kezelésével kapcsolatos pozitív hírek mellett jelentősen javította az a bejelentés, hogy Robert Lighthizer amerikai kereskedelmi főképviselő, Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter és Liu Ho kínai miniszterelnök-helyettes megbeszélést tartott, május eleje óta először hivatalosan. A kínai fél konstruktívnak nevezte az egyeztetést, Washingtonban pedig előrelépésről beszéltek, és mindkét fél azt ígérte, hogy megteszik a szükséges lépéseket a megállapodás sikerének biztosítására.
Eredetileg augusztus 15-re harangozták be a főtárgyalók egyeztetését, de előtte egy-két nappal váratlanul elnapolták a megbeszélést. Ez növelte azokat a félelmeket, hogy a megállapodás összeomlóban van az amerikai-kínai feszültségek éleződése miatt.
Emelkedés Nyugat-Európában
London kivételével a nagy nyugat-európai tőzsdéken is emelkednek a mutatók. Kedd délután fél négykor a londoni FTSE-100 index 0,27 százalékos mínuszban, míg a frankfurti DAX-30 index 0,54 százalékos, a párizsi CAC-40 0,90 százalékos, az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül pedig az EuroStoxx50 0,75 százalékos pluszban állt - írja az MTI.
A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,1838 dollárt adtak, 0,41 százalékkal gyengült az amerikai fizetőeszköz. A jenhez képest azonban 0,33 százalékkal erősödött a dollár, 106,31 jenen forgott.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára emelkedik.
A novemberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 1,49 százalékos pluszban, 46,32 dolláron, a WTI pedig 1,78 százalékos nyereségben, 43,38 dolláron forgott fél négy körül.
Az azonnali jegyzésekben az arany unciánkénti ára 0,51 százalékkal, 1922,75 dollárra, a decemberi szállítású aranyé pedig 0,27 százalékkal, 1933,80 dollárra süllyedt a New York-i árupiacon.
Hétfőn emelkedéssel zártak a New York-i tőzsdeindexek: a Dow Jones ipari átlag 1,35 százalékkal, 28 308,46 pontra, hathavi csúcsra, az S&P 500-as index 1,00 százalékkal, 3431,28 pontra, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 0,60 százalékkal, 11 379,72 pontra kúszott fel. Utóbbi két index történelmi csúcson zárt.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!