Tovább veszített népszerűségéből a forint a pénzügyi szakértők körében - derül ki a német ZEW intézet és az Erste Bank közös felméréséből, amelyben 72 régióval foglalkozó elemzőt, alapkezelőt kérdeztek meg. A magyar devizáról nettó 32,4 százalékuk gondolta úgy, hogy leértékelődhet hat hónapos távlatban az euróval szemben, ez 4,4 százalékos romlás az augusztusi helyzethez képest.
Amint az a mellékelt ábrából is látszik, a felmérés hétéves történetében mindössze két olyan hónap volt, amikor ennél kedvezőtlenebb volt a szakértők véleménye a forint kilátásait illetően, tavaly novemberben és decemberben, azt akkor egy jelentősebb forintleértékelődési hullám követte.
A BUX index várható teljesítményéről viszont jobb lett a felmérésben résztvevők véleménye. Míg augusztusban a hat hónapos időtávon emelkedést, illetve csökkenést várók egymáshoz viszonyított aránya mindössze 1,57 volt, addig ez az érték szeptember közepére 2,67-re emelkedett. Az augusztusi felmérés eredményeinek közlésekor azt írtuk, hogy tekintve, a BUX akkor régóta megszokott kereskedési sávjának aljához jár közelebb, s a hangulat elég pesszimista, ezért valószínűbb, hogy az index a következő időszakban emelkedni fog. Ez bejött, az index azóta közel 1300 ponttal került feljebb.
A mostani felmérés eredménye még nem tükröz szélsőségesen optimista hangulatot, így erről az oldalról nem fenyegeti veszély az indexet, hogy tovább emelkedjen a sáv tetejéig, a 19 500 és 20 000 pont közötti ellenállási zónáig.
A magyar gazdaság jelenlegi helyzetének a megítélése is javult egy hónap leforgása alatt, a megkérdezettek nettó 6 százaléka szerint az jónak nevezhető. Figyelembe kell azonban venni, hogy a többség, 68,8 százalék a kérdésre azt válaszolta, "elfogadható". A régióban nálunk kevesebb pontszámot Törökország és meglepő módon Ausztria kapott, s az eurózóna megítélése eközben sokat romlott egy hónap alatt.
Ahogy az elmúlt években lenni szokott, ha a szakértők azt mondják, a jelenlegi helyzet rossz, akkor rendszerint a kilátások tekintetében rontanak véleményükön és fordítva. Most ez utóbbi forgatókönyv valósult meg, a magyar gazdaság kilátásait most gyengébbnek ítélik meg, mint egy hónappal korábban. Nettó 2,9 százalékuk szerint féléves időtávon romolhat a hazai gazdaság állapota, ez 10 bázispontos csökkenést jelez augusztushoz képest. A részletekbe is belemenve ez azért inkább semleges állapotot tükröz, nagyjából ugyanannyian várnak javulást, stagnálást és romlást. Ebből a szempontból egyébként nálunk rosszabb minősítést Lengyelország és Törökország kapott.
Nagyot ugrottak az inflációs várakozások, már nettó 46,8 százalék számít arra, hogy a jelenlegi szintről féléves távlatban lendületet vehet a pénzromlás üteme Magyarországon. Ez 16 százalékpontos emelkedés augusztushoz képest. A kamatok tekintetében a piac a hosszabb kamatok emelkedésére számít (nettó 28 százalék volt ezen a véleményen), míg a rövidebb kamatok esetében halványan a csökkenést váróké a többség, nettó 3,4 százalék várja azok további lemorzsolódását.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
XTB ősz 2014.09.17
Mik lesznek a slágerek a tőzsdén? Fektessen be dr. Alexander Elderrel 1 évig! Profitáljon a piacok gyakorlati elemzéseiből,sajátítsa el a guru trükkjeit, váljon sikeres befektetővé. Csatlakozzon ingyen.