Hiába emelkedtek idén rekordmagasságba a tőzsdeindexek az Egyesült Államokban, a befektetők ennek ellenére a jelek szerint egyre kevésbé bíznak az amerikai részvényekben. A befektetők idén eddig több pénzt vontak ki az amerikai részvényekbe fektető befektetési alapokból és tőzsdén jegyzett alapokból, mint a történelem során bármikor - írja a Financial Times.
A befektetési alapok tőkeáramlását vizsgáló Refinitiv Lipper adatai szerint a két, amerikai részvényekbe fektető alapfajtából idén eddig összesen 156 milliárd dollár távozott - ez az adatok gyűjtésének 1992-es megkezdése óta a legmagasabb érték. A hagyományos, amerikai részvényekbe fektető alapokból összesen 248 milliárd dollár távozott, ezt csak részben tudta ellensúlyozni az amerikai papírokba fektető tőzsdén jegyzett alapokba érkező 92 milliárd dollár.
Eközben a kötvényalapok és pénzpiaci alapok tőkebeáramlást regisztráltak, ami a nagyobb bizonytalansággal jellemzett periódusok jellegzetessége. Kasper Elmgreen, az Amundi vagyonkezelő cég részvénypiaci vezetője szerint a befektetők magatartása rendkívül óvatos és nagyon erős kockázat-leépítés jellemezte ebben az időszakban.
Az Amerikára koncentráló részvényalapok utoljára 2016-ban tapasztaltak pénzkivonást, akkor az amerikai választások körüli bizonytalanság hatására összesen nettó 112 milliárd dollárt vettek ki ezekből a konstrukciókból. Idén egyértelműen az amerikai-kínai kereskedelmi háború okozta bizonytalanság, illetve az amerikai recessziós félelmek lehettek a meghatározó mozgatórugói a kockázatkerülésnek.
Ez azt is jelenti egyes elemzők szerint, hogy ha enyhülnek a gazdasági teljesítőképességével kapcsolatos aggodalmak, akkor tovább is folytatódhat az árfolyam-emelkedés az amerikai tőzsdéken. Az amerikai-kínai kereskedelmi háború pozitív lezárása például jelentős változást hozhat a befektetői hangulatban. Nagyon sok befektető találhatja magát abban a helyzetben, hogy kimaradt az emelkedésből, s azt a kellemetlen döntést kell ekkor meghoznia, hogy visszaszálljon-e magasabb árakon - mondta Gerrit Smit, a londoni Stonehage Fleming részvényosztályának vezetője.
A Bnk of America Merrill Lynch elemzői eközben már októberben arra hívták fel a figyelmet, hogy a befektetők egyre inkább előnyben kezdik részesíteni az európai részvényekbe fektető alapokat, s ezek a konstrukciók rendre pozitív tőkebeáramlást tudtak regisztrálni.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!