Elképesztően pesszimistává váltak az amerikai befektetők az egyik megbízhatónak tekinthető felmérés adatai szerint. Ez arra utalhat, hogy legalábbis középtávon érdemes lehet amerikai részvényeket vásárolni, ha igaz a mondás, amely szerint akkor érdemes részvényt venni, amikor "már vér folyik az utcákon".
Az Investors Intelligence adatai szerint felmérésükben az úgynevezett bull/bear hányados értéke a héten 0,86-ra csökkent, ez olyan alacsony szám, amire 2016 eleje óta nem volt példa.
A felmérés készítői szerint az 1-es alatti értékek jellemzően olyan mértékű pesszimizmust tükröznek a piaci szereplők körében, amely a középtávú piaci mélypontok közelében szokott kialakulni. Ez általában olyan helyzetet jelent, amikor az előző időszak eladási hulláma során azok a befektetők, akik ki akartak szállni részvénybefektetéseikből már eladtak, s így nincsenek további eladók, akik tovább táplálnák az áresést.
A felmérést az 1970-es évek óta készíti az Investors Intelligence. Ennek során mintegy 200 tőkepiaci hírlevélíró által javasolt pozicionáltságot vizsgálnak abból a szempontból, hogy azok ügyfeleiknek a részvények eladását, vásárlását, illetve tartását javasolják-e.
A felmérésben az idő jelentős részében a részvényvásárlását javaslók vannak túlsúlyban, viszonylag ritka az olyan helyzet, mint a mostani is, amikor az eladást javaslók kerülnek többségbe. A rendszer fordítva is működik, amikor szélsőségesen optimista hangulat uralkodik el a befektetők körében, akkor általában egy középtávú piaci tető közelében járnak az árfolyamok. Ugyanakkor az elmúlt években nem egyszer volt arra példa, hogy a szélsőségesen optimista hangulat hosszú ideig kitartott a piacon komolyabb korrekció nélkül.
Az ilyen típusú hangulati felmérésekről jó tudni, hogy bár a kialakult szélsőséges értékek ugyan sokszor köthetők hosszabb távú piaci trendfordulókhoz, megbízhatóbban alkalmazhatók azok néhány hetes-hónapos mélypontok és csúcsok eltalálására. A mostanihoz hasonló szélsőségesen pesszimista hangulat az elmúlt két évtizedben nem csak a bikapiaci korrekciók mélypontját jelezte, de nagyobb, évekig tartó csökkenő trendekben bekövetkező átmeneti pozitív változásokat is időben előre mutatott.
Érdemes hozzátenni, hogy a felmérés alapján 2018 elején akkora eufória uralkodott az amerikai befektetők körében, amire utoljára az 1987-es tőzsdekrachot megelőzően mintegy fél évvel volt példa. Akkor fordult elő azt megelőzően utoljára, hogy a részvényvásárlást javaslók száma több, mint ötszörösen meghaladta az eladást tanácsolók számát. A hangulat drasztikus romlására egyébként már hónapokkal ezelőtt, más technikai mutatók alapján is számítani lehetett.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!