A decemberi részvénypiac áremelkedést nevezik a tőzsdei szlengben rendszerint Mikulás-rallynak, azonban ez a Stock Trader’s Almanac szerzői szerint igazából a karácsony és szilveszter közötti néhány kereskedési napon bekövetkezett emelkedést jelenti. A félreértésre természetesen részben magyarázat lehet az is, hogy míg a kontinentális Európában a Mikulás december elején érkezik, addig Santa Claus az Egyesült Államokban kifejezetten a karácsonyhoz köthető személyiség.

A lényeg, hogy az év utolsó kereskedési napjai a két ünnep között rendszerint pozitív hozammal dicsekedhetnek az amerikai tőzsdéken. Az év utolsó kereskedési napja és a következő év első két kereskedési napjának az átlaga 1969 óta 1,3 százalékos erősödés, amit több okkal is magyaráznak a szakértők:

  • Az egyik népszerű teória miatt a befektetők adóoptimalizációs tranzakciói okozzák a szezonálisan kiugró teljesítményt.
  • Egy másik teória szerint a nagy intézményi befektetők „kirakatrendezései” (window dressing) támogatják a piacot. Ez utóbbi egyrészt azt jelenti, hogy igyekeznek felfelé eltéríteni az árfolyamokat, hogy a kezelt portfóliók éves hozama jól mutasson a prospektusokban, másrészt igyekeznek az év során jól teljesítő papírokból még többet vásárolni hasonló okokból.

Most azonban vannak arra utaló jelek, hogy mégsem lesz ennyire felhőtlen ez az időszak – írja összefoglaló elemzésében a Reuters. Az S&P 500 szerdán augusztus óta a legnagyobb egynapos esését szenvedte el, miután a Federal Reserve váratlanul bejelentette, az eddig reméltnél kevesebb kamatcsökkentést hatjhat végre 2025-ben.

Ráadásul a részvénypiac szerkezete is kevésbé tűnik egészségesnek. Az S&P 500-as indexben szereplő 11 szektorból 8 mínuszban van eddig decemberben. Ráadásul az egyenlő súlyozású S&P 500-as index – amelynek teljesítményét nem torzítják a nagy súlyú részvények – 7 százalékkal esett a hó eleje óta.

Az S&P 500 Equal Wiight (egynelő súlyozású) index határidős árfolyama
Az S&P 500 Equal Weight (egyenlő súlyozású) index határidős árfolyama
Kép: Economx, stooq.com

Sokakat aggaszt eközben az amerikai államkötvénypiacon megindult hozamemelkedés is. A 10 éves amerikai referenciahozamok csütörtökön, a  Fed ülését követően 4,55 százalékig emelkedtek, ami több mint hat hónapja a legmagasabb szint.

Mindezt akkor, amikor az amerikai részvények fundamentálisan drágának tekinthetők. Az S&P 500-as index várt eredményekkel számolt árfolyam/nyereség hányadosa az LSEG adatai szerint átlagosan 21,6, ez jóval a 15,8-as történelmi átlag feletti érték. Egy ilyen környezetben a hozamok megugrása a szokásosnál nagyobb nyomást gyakorolhat a tőzsdére.

Van azonban, aki szerint a héten lezajlott esés kifejezetten pozitívumként is értékelhető.

Az esés kieresztett egy kis gőzt az amúgy túlfűtött piacból. Ez elő is készítheti az emelkedés következő szakaszát. Azonban, ha innen tovább megyünk lefelé, az már veszélyes lehet

– mondta Chuck Carlson, a Horizon Investment Services vezérigazgatója a hírügynökségnek.

Ha viszont a következő időszak jól sül el, akkor az 2025 egészére nézve is pozitív jelzés lehet. A Stock Trader’s Alamanch szerint egy pozitív decemberi teljesítményt követő pozitív januárt, különösen, ha az ünnepi időszak is emelkedést hozott, az esetek 90 százalékában követett emelkedés a következő évben.

Korán jött a Mikulás

De ez a szezonális erő idén talán korán érkezett, hiszen az S&P 500 novemberben elképesztő, 5,7 százalékos emelkedést produkált Donald Trump november 5-i elnökválasztási győzelmének köszönhetően. Ez egy erős év volt a piac számára, és lehet érvelni amellett, hogy az év végi rallyt novemberben kaptuk, nem pedig decemberben – mondta Carlson.

Aggasztó jel lehet, hogy az emelkedés egyre szűkebbé vált. Számos nagy piaci értékű részvény jól teljesített decemberben, köztük a Tesla és a Google anyavállalat Alphabet. Ezek ebben a hónapban eddig 26 százalékkal, illetve több mint 12 százalékkal erősödtek. A Broadcom részvényei 35 százalékkal emelkedtek decemberben, miután a vállalat ebben a hónapban hatalmas keresletet jósolt az egyedi mesterséges intelligencia chipjei iránt. Ezzel a cég csatlakozott az 1 billió (ezermilliárd) dollárnál is többet érő cégek klubjához.

De az ilyen nagy rallyk egyre ritkábbak. Az S&P 500 csökkenő indextagok száma szerdai állás szerint 13 egymást követő alkalommal haladta meg azokét, amelyek nőttek. Ez a leghosszabb ilyen negatív széria az elmúlt évtizedben.

Adam Turnquist, az LPL Financial vezető technikai stratégája szerint egy másik aggasztó jel, hogy az S&P 500 részvények aránya, amelyek a 200 napos mozgóátlaguk felett kereskednek, szerdán 56 százalék volt, ez idén eddig a legalacsonyabb szint.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!