Az MBH Befektetési Bank hétfőn elkészítette a Gránit Bank (GB) fundamentumainak, részvényárfolyamának és jövőbeli lehetőségeinek átfogó értékelését. Elemzésük szerint a bank részvényeinek egy éves várható célára, a mai napon ismert gazdasági, iparági és egyedi-vállalati faktorok alapján: 17063 forint – amelyet a versenytárselemzés is alátámaszt. 

Ennek alapján a kedden induló részvényjegyzés jó vételi lehetőséget kínál: a bank információs dokumentuma szerint a befektetők a 13172 és 15054 forint közötti ársávban nyújthatnak be vételi ajánlatokat. 

Hogy néz ki a Gránit Bank sztori?

A Gránit Bank Zrt. 2010. májusában jött létre jelenlegi formájában, amikor a Magyar Tőketársaság Demján Sándor vezetésével megvásárolta a WestLB magyarországi leánybankjának tulajdonjogait, és ezt követően ennek jogutódjaként, Gránit Bank néven folytatja működését. A társaság átalakulásának kezdetétől Hegedűs Éva látja el a vezérigazgatói posztot, aki egyben kisebbségi tulajdonosa is a társaságnak.A stratégia kezdettől fogva a hagyományos kereskedelmi bankok üzleti modelljének és a digitalizációnak a kombinációján alapul, ezzel létrehozva az első fiókhálózat mentes magyarországi pénzintézetet.  A Bank 2022-ben többségi tulajdonrészt szerzett az Equilor Befektetési Zrt.-ben, majd 2023-ban felvásárolta a Tarragona Holding Zrt.-t, amely a Diófa Alapkezelőt birtokolja, és amely utóbbi 2024-től Gránit Alapkezelő néven folytatja működését. Az Equilor Befektetési Zrt. eredménye, mint osztalékbevétel jelentkezik a Gránit Banknál (2023-ben ez 754 millió forint volt). 

A jelenlegi magyar iparágat 2-3 évvel előzi meg a Gránit Bank digitális üzleti stratégiája – véli Debreczeni Csaba az MBH Befektetési Bank elemzője. 

A Gránit Bank 2010 és 2023 között évente átlagosan 44,8 százalékkal tudta mérlegfőösszegét növelni, így 2023-ban Magyarország 8. legnagyobb bankja volt. 

A hitelintézet 2014-ben vált nyereségessé, amikor először működése során 156 millió forintos adózás utáni eredményt ért el. Az azóta eltelt 9 évben a nyereség 19,1 milliárd forintra nőtt (2023-ban), amely 70 százalékos éves átlagos növekedésnek felel meg. Nagy valószínűséggel ilyen mértékű organikus éves növekedés nem várható a jövőben.

A 2023-as év után a sajáttőke arányos megtérülés (ROE) 24,8 százalékn áll, amely a hazai versenytársakat figyelembe véve kiemelkedőnek számít (a hazai bankszektor átlaga 16-20 százalék).

A GB nettó kamatbevétele 2021-ben 8,7 milliárd, 2022-ben 24 milliárd, 2023-ban közel 37 milliárd forintot tett ki. 2014 és 2023 között a nettó kamatbevétel 42 százalékos átlagos éves növekedési ütemet ért el.

A drasztikus növekedés oka egyrészt a hitelportfólió felépülése, másrészt a szabad, likvid eszközökön elért hozam (kamat). A Gránit Bank hitelportfóliója 2023-ben elérte az 512 milliárd forintot.

A Gránit Bank saját tőkéje az utóbbi évek eredménybővülésének és tőkeemelésének köszönhetően 2023 év végén egyedi szinten már 75 milliárd forint fölé nőtt. Az elsődleges részvénykibocsátás során a társaság további tőkeemelést szeretne megvalósítani, aminek várható nagyságrendje 7 és 30 milliárd között várható. 

Kép: Economx

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!