Nagyon optimistának tűnnek a profi befektetési szakemberek a globális gazdaság kilátásait illetően - derül ki a Bank of America új alapkezelői felméréséből. A többség úgy látja, hogy a jegybankok szigorításai ellenére jól teljesíthetnek majd a kockázatosabb befektetési eszközök idén, mivel a gazdaságok újranyitásának nagyobb lesz a növekedésre gyakorolt pozitív hatása, mint a jegybankok, elsősorban a Fed várható kamatemeléseinek fékezőereje.
Ennek megfelelően elég sok részvényt tartanak még mindig portfólióikban, azonban a közhiedelemmel ellentétben már nem a technológiai szektor az első számú kedvenc, az ott korábban meglévő túlsúlyokat jelentősen leépítették az elmúlt hónapok során. Ezek helyét a kedvencek között átvették a magasabb kamatkörnyezetben jövedelmezőbben működő bankok, illetve a gazdasági növekedés beindulásából jobban profitáló ciklikus szektorokban tevékenykedő cégek részvényei.
Kapcsolódó
Utoljára a pénzügyi válság mélypontján volt ilyen
A 374, összesen 1,2 billió dollárnyi vagyon befektetéséért felelős szakember többségének véleménye az, hogy nem a 70-es években az amerikai gazdaságra jellemző stagflációs időszak áll előttünk, hanem egy olyan kiemelkedő növekedést hozó periódus, amelyben az átlagnál magasabb lesz a pénzromlás üteme. A felmérés szerint az elmúlt hónapokban csúcsra futó infláció jelentős csökkenése tűnik a szakértők szerint valószínűnek.
Nettó 48 százalékuk gondolja azt, hogy a fogyasztói árindex csökkenésnek indul a jövőben. Ilyen erősen utoljára 2009 februárjában hittek az infláció csökkenésében, a pénzügyi válság egyik mélypontján, amikor masszív deflációs félelmek határozták meg a befektetői gondolkodást. 55 százalék hiszi azt, hogy az infláció megugrása átmeneti, míg 36 százalék szerint az tartósabbnak bizonyulhat.
Stabilizálódni látszanak a növekedési várakozások, 100 befektetőből mindössze 7 vár recessziót, s eközben ismét növekedésnek indult a részvényeket túlsúlyozók aránya, amely most nettó 55 százalék. A növekedési várakozások a felmérés történetében általában együtt mozogtak a részvényeket felülsúlyozók arányával, azonban most a részvényekben bízók nettó 55 százalékos aránya historikusan magas a globális gazdaságtól várt növekedés szintjéhez képest.
A befektetői portfóliókban eközben alig csökkent a készpénz aránya, az egy hónappal korábbi 5,1 százalékról 5 százalékra. Ez historikusan magas szintnek tekinthető és jó jel a részvénypiacoknak. Azt jelzi ugyanis, hogy van még olyan pénz a partvonalon, ami egy nagyobb áresés esetén meg tudja fogni az esést.
Furcsa dolog folyik a techszektorban
Összességében alig van olyan befektetési eszközosztály, amelyből ne tartanának a megszokottnál nagyobb arányban a profi befektetők jelenleg a portfólióikban. A kevés kivételt a feltörekvő piaci részvények, a kötvények, az alapvető fogyasztási cikkeket gyártó cégek részvényei és a technológiai szektor képviselői jelentik. A kötvények alulsúlyozása érthetőnek tűnik egy olyan helyzetben, amikor a piac idén 2-3 Fed kamatemelésre számít, a feltörekvő piaci pesszimizmust is ez és a járvány ezen gazdaságokra visszavezethető negatív következményei okozhatják.
A techszektor alulsúlyozása viszont elég meglepő, különösen annak fényében, hogy a befektetők szerint ez az egyik legzsúfoltabb pozíció. Azaz a legtöbb befektető a technológiai részvények vásárlásáról hiszi azt, hogy mindenki azt csinálja, holott ennek az ellenkezője az igaz. Érdekes lesz a következő hónapban megfigyelni hogy mi lesz ennek az ellentmondásosnak tekinthető felállásnak a következménye.
Nem várt kedvenccé váltak a befektetők körében az európai részvények, a kontinens részvényeit a megkérdezettek nettó 35 százaléka súlyozta felül, míg az amerikai részvények esetében alig 5 százalékos volt ez az arány.
A Coviddal kapcsolatos félelmek a jelek szerint már teljesen a múlté lettek. Az alapkezelők jelenleg az infláció miatt esetleg túlzottan szigorúvá váló jegybankokat látják a piacokat fenyegető első számú veszélynek, immár második hónapja. Ezt megelőzően, egészen novemberig magát az inflációt tekintették fő veszélyforrásnak. A Covid-19 mint fő veszélyforrás utoljára tavaly februárban foglalkoztatta igazán a befektetőket, ők a jelek szerint a hatékony vakcinák megjelenését követően lezártnak tekintették a kérdést.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!