Több kritikus szint is elesett tegnap az amerikai részvénypiacon. A világ leginkább követett részvényindexe, az S&P 500-as nemcsak a sok kereskedő által követett 200 napos mozgóátlagát törte le a csütörtöki 4,4 százalékos áreséssel, hanem szignifikánsan utolsó támaszának számító 3070 pontos érték alatt zárt. Így a tavaly januárban megindult emelkedő trendnek technikai értelemben ez alapján vége szakadt.
Más dolog is történt azonban, mint az egyszerű pontban számított esés (amely az összefoglalók szerint a történelem legnagyobbja volt, azonban érdemes az ilyen árváltozások százalékos értékét nézni, amihez hasonló viszont már volt a tőzsde történetében).
Ez pedig az, hogy az S&P 500-as index hosszabb távú, 30 napos RSI mutatója mélyen a 35-36-os szint alá esett, ami úgynevezett mega-túladottságot jelent. Az ilyen helyzetek kialakulásának az adja a jelentőségét, hogy olyan mértékű negatív hangulatváltozást jelent a részvénybefektetők körében, aminek általában hosszabb távú kihatásai is vannak a piacon. Egy-egy ilyen hangulatváltozás jelzi jellemzően a medvepiacok első eladási hullámát.
Az elmúlt 30 évben számos esetben alakult ki ilyen mega-túladottsági helyzet az amerikai részvénypiacon. Az ilyen helyzetek közös jellemzője, hogy amikor véget ért a mega-túladottságot eredményező eladási hullám és egy felpattanás jött a tőzsdén, az előbb-utóbb kifulladt és jött egy következő eladási hullám, mely az első mélypontnál alacsonyabb szintre vitte le az S&P 500-as indexet.
Az elmúlt hetekben sok elemzés látott napvilágot, amelyek a korábbi járványok, például a 2003-as SARS tőzsdei hatásait igyekezett összehasonlítani a koronavírus (Covid-19) okozta kieséssel és tőzsdei áreséssel. Az azonban már most látszik, hogy a vírus terjedése gyorsabb és szélesebb körű, mint azt a korábbi elemzések feltételezték és így reálgazdasági hatásai is várhatóan nagyobbak lesznek a korábban tippeltnél. Azt, hogy azért a befektetők már annak ellenére tartottak as koronavírustól, hogy az S&P 500-as részvényindex múlt héten még új csúcsra emelkedett, lehetett sejteni. A Bank of America legutóbbi, 10 napja publikált alapkezelői felmérésében az amerikai elnökválasztás várható kimenetele, illetve a kötvénypiaci buborék esetleges kipukkadása mellett a koronavírus volt a harmadik olyan kockázat, amelynek széles körű negatív hatásaitól tartottak a szakemberek.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!