A gazdaság összeomlik, a Nagy Gazdasági Válság óta nem látott mértékű visszaesés várható az Egyesült Államokban és talán globálisan is a Covid-19 járvány és az azt meggátolni igyekvő korlátozó intézkedések miatt. Ehhez képest hála a az elmúlt hónapokban bekövetkezett hatalmas monetáris és fiskális ösztönzőcsomagoknak az S&P 500-as részvényindex már csak 11-12 százalékkal marad el februári csúcsától és 35 százalékkal emelkedett március végi mélypontjához képest.
A befektetők azonban nem örülnek, fedezékben vannak és egyöntetűen úgy ítélik meg a helyzetet, hogy ez az emelkedés, amely március vége óta tart, medvepiaci rally s emiatt továbbra is hatalmas készpénzmennyiségen ülnek - derül ki a Bank of America friss alapkezelői felméréséből. A gazdaság visszaesésének várható mértéke mindenképpen indokolná a pesszimizmust, azonban van egy kis probléma. Mégpedig az, hogy ekkora pesszimizmus mellett ritkán szoktak középtávon esni az árfolyamok az ellentét analízis hívei szerint.
V vagy U?
A felmérés szerint a 223,9 összesen 651 milliárd dollár befektetéséért felelős szakember mindössze 10 százaléka hisz abban, hogy a kilábalás V-alakú lesz a visszaesésből, s csak 25 százalékuk véli azt, hogy ez a mostani emelkedés egy új bikapiac kezdete a részvénypiacokon. 75 százalékuk inkább egy U vagy W alakú recessziót vár és 68 százalék ítélte medvepiaci rallynak az emelkedést. A kezelt portfóliókban az átlagos készpénz állomány valamivel csökkent, az áprilisi 5,9 százalékról 5,7 százalékra, azonban ez még mindig jóval a hosszútávú arány feletti érték és a hüvelykujjszabály szerint azt jelzi, hogy vásárolni kellene a kockázatosabb befektetési eszközökből.
Az alapkezelők nem meglepő módon a Covid-19 járvány második hullámát tartják a piacokat fenyegető legnagyobb kockázatnak, 52 százalékuk említette ezt. Ugyanakkor úgy vélik, egy V-alakú kilábalás legerőteljesebb katalizátora egy hatásos vakcina kifejlesztése lehetne. Jelentősen megnyugodtak viszont a pénzügyi rendszer ütésállóságával kapcsolatban. Az április 30 százalékról 8 százalékra csökkent azok aránya, akik reális kockázatnak tartják egy esetleges rendszerszinten fontos szereplő becsődölését.
Fenekestül felfordul az életünk
A világ a járvány után jelentősen átalakul majd a befektetők szerint. Az elsődleges következmény 68 százalék szerint a beszállítói láncok átalakulása a földrajzilag közelebb eső beszállítók előnyben részesítése lehet. De sokan, 44 százalék számít a protekcionizmus erősödésére, s 42 százalék pedig az adózási szintek emelkedésére.
A befektetők jelenleg a megszokotthoz képest az egészségügyi szektort súlyozzák leginkább felül portfólióikban, ezt követi a készpénz, a kötvények és a távközlési szektor. Elmondásuk szerint a leginkább alulsúlyozott eszközök a részvények és ezen belül is az energetikai szektor. A részvényeken belül viszont az amerikai részvényeket átlagosan 24 százalékkal súlyozzák felül, míg az európaiakat 17 százalékkal alul. Ez a legnagyobb különbség a két régió között 2012 óta.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Koronavírus
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!