A jelek szerint lassan az európai cégeknek is megjön a kedvük arra, hogy osztalék helyett inkább saját részvényeik visszavásárlásával juttassanak pénzt részvényeseiknek. Ez a gyakorlat nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az elmúlt évtizedben az amerikai tőzsdei árfolyamok messze lekörözték a világ többi régióját, s lehet, hogy a váltás lökést adhat az európai tőzsdéknek is - írja összefoglaló elemzésében a Reuters.
A legnagyobb európai cégek részvényeit tömörítő Stoxx 600-as részvényindex kosarában szereplő vállalatok eredménye negyedéves szinten mintegy 150 százalékkal javult, ez a legnagyobb növekedés az elmúlt 10 évben. Az Alphasense nevű piaci elemzőcég számításai szerint az augusztus 4-vel záródó félévben a tőzsdei cégek negyedéves elemzői konferenciák során mintegy 808 esetben került szóba a sajátrészvény-visszavásárlás, ez 4 százalékkal magasabb az egy évvel korábbi értéknél és 2016 óta a legtöbb említést jelenti.
Kapcsolódó
Ha valóban a részvény-visszavásárlások irányába mozdulnának el az európai cégek, az sokat segíthetne az európai tőzsdéknek - mondta a hírügynökségnek Tom O'Hara, a Janus Henderson portfólió menedzsere. Ugyanakkor hozzátette, egy egyszeri akció nem lenne csodafegyver, a befektetőknek el kellene hinniük, hogy az tartósan bevetendő eszközt jelent a cég fegyvertárában.
Az európai cégek hozzáállása a kérdéshez elég széles skálán mozog, a Carrefour kereskedelmi cég már jó egy évtizede vásárolja rendszeresen saját papírjait, míg az ArcelorMittal nevű acélgyártó cég most jelentett be hosszú szünet után 2,2 milliárd dollár értékben egy ilyen programot. A listán szerepelnek még olyan cégek, mint a Shell, az Allianz az STMicro és a Danone.
A Goldman Sachs elemzői nemrég emelték előrejelzésüket az európai és brit részvények árára vonatkozóan, s ennek egyik okaként a friss részvény visszavásárlási programokat említették. A Berenberg befektetési bank elemzői szerint a sajátrészvény-vásárlások visszatérése segítheti az európai biztosítók részvényeinek árfolyamát abban, hogy felzárkózzanak amerikai társaikhoz az idei eddigi 10 százalékos alulteljesítést követően.
A Morgan Stanley becslései szerint az európai cégek ebben a negyedéves jelentési szezonban eddig 30 milliárd euró értékben jelentettek be ilyen programokat, s ha ez így halad, akkor 2021-ben összesen a 2019-es 90 milliárd euró körüli rekordot meghaladó értékben költhetnek ilyen célokra. A befektetési bank részvénystratégája, Graham Secker szerint tényleg érezni valamiféle változást a hozzáállásban, egyre több cég jelent be egyre nagyobb vásárlásokat, s úgy tűnik, ez folytatódni fog.
Persze ez az összeg még mindig jócskán elhalványul az amerikai S&P 500-as index cégei által a második negyedévben erre költött 200 és az első negyedéves 178 milliárd dollárhoz képest - hívta fel a figyelmet Howard Silverblatt az S&P Global elemzője. Az ő számaik szerint egyébként 2018-ban az amerikai cégek már 53 százalékánál futott hasonló program, míg 1980-ban még csak 28 százalék volt ez az arány. Az osztalékot fizető cégek aránya eközben 78 százalékról 43 százalékra esett vissza. Európában a cégek alig 26 százaléka futtat visszavásárlási programot.
Grace Peters, a JPMorgan befektetési stratégája ugyanakkor nem lát strukturális áttörést Európában. Bár nagyon sok európai cégvezető nem érti, miért alacsonyabb a részvényei árazása, mint az amerikai társaiké, azonban az európai cégmodellek nem engedik olyan lazán visszavásárlásokkal növelni a részvényesek hozamát. Ráadásul sokkal kevesebb esetben van az európai cégvezetők díjazása a részvényérfolyamhoz kötve, mint az Egyesült Államokban.
A Janus Henderson becslései szerint egyébként a mostani visszavásárlások egy jelentős része azokból a hatalmas készpénztartalékokból származik amelyet a járvány idején halmoztak fel a cége, s mint ilyen, nem is tűnik nagyon tartósnak. Az összefoglaló szerint egyébként az európai nyugdíjalapok és biztosítói portfóliók jobban függenek az osztalékhozamoktól, különösen most, hogy a kötvényhozamok nagyon alacsonyak. Azonban nem lehetetlen épeszű osztalékot fizetni a mellett, hogy egy cég részvényeket is visszavásárol - tette hozzá a Morgan Stanley szakértője, aki felhívta a figyelmet, hogy a visszavásárlásokat is végrehajtó cégek részvényei rendszerint felülteljesítik társaikat.
A Solactive nevű cég európai osztalékfizető cégek részvényeiből alkotott index 18 százalékot emelkedett idén, szemben a visszavásárló cégeket követő index 30 százalékos emelkedésével. Ugyanez a jelenség volt megfigyelhető az Egyesült Államokban is. Mindenesetre önmagában az árfolyamok eddig látott idei emelkedése elemzők szerint megalapozott volt a második negyedéves gyorsjelentések alapján.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!