A londoni FTSE-100 mutató 0,45 százalékos, a frankfurti DAX-index 0,32 százalékos, a párizsi CAC-40 index 0,29 százalékos, a madridi IBEX-35 index 0,82 százalékos, a milánói FTSE MIB pedig 0,21 százalékos mínuszban zárt. A páneurópai indexek közül az FTSE Eurofirst 300 index 0,12 százalékkal, míg az euróövezeti gyűjtőindexek közül az EuroStoxx50 0,39 százalékkal esett.
A hangulatot erősen rontotta szerte a világban, hogy a súlyos fizetési gondokkal küzdő China Evergrande kínai ingatlanfejlesztő árfolyama több mint 12 százalékot zuhant a hongkongi tőzsdén, ahol több mint két hétig tartó felfüggesztés után csütörtökön lehetett ismét kereskedni a részvényekkel. Az Evergrande előző nap közölte, hogy meghiúsult az ügylet, amelynek keretében ingatlankezelő részlegének 51 százalékát 2,58 milliárd dollárért eladta volna a Hopson Development dél-kínai székhelyű ingatlanvállalatnak.
Kapcsolódó
A nagy kínai kitettségű bányaipari vállalatok árfolyama jelentősen csökkent a vasérc- és az alapfémárak zuhanásával párhuzamosan. Az Anglo American Londonban jegyzett részvényeinek árfolyama 2,7 százalékkal csökkent, jóllehet a vállalat kitermelésének 2 százalékos emelkedéséről számolt be a harmadik negyedévről.
Európában számos nagyvállalat hozta nyilvánosságra harmadik negyedéves számait. Egyik a másik után sorra figyelmeztetett, hogy az ellátási láncok zavarai és az áremelkedések nem átmeneti, hanem elhúzódó jelenségek, amelyek a jövőben hatással lesznek a jövedelmezőségre.
Európa legértékesebb technológiai vállalata, a német SAP árfolyama 3,2 százalékot esett, mivel a pozitív harmadik negyedéves eredmények dacára nem nyűgözték le a befektetőket a vállalat kilátásai, különös tekintettel a licenc-előrejelzésre.
Az ABB svájci gépipari konszern csaknem 6,2 százalékot veszített értékéből, miután rontotta éves értékesítési előrejelzését, és alkatrészhiányra figyelmeztetett. A svéd AB Volvo árfolyama 0,4 százalékkal esett, miután közölte, hogy a chiphiány akadályozza teherautóinak gyártását. A Nordic Semiconductor norvégiai chipgyártó 12,4 százalékos mínuszban zárt, miután az alaptevékenység teljes eredményét magában foglaló core earnings csökkenéséről adott számot, és a költségek növekedésére figyelmeztetett.
A banki részvények is alulteljesítők voltak 0,4 százalékos eséssel, jóllehet a brit Barclays és a finn Nordea is a vártnál jobb eredményekről számolt be.
Az európai tőzsdezárás idején a Dow Jones ipari átlag 0,39 százalékos, az S&P 500-as index pedig 0,14 százalékos mínuszban, míg a Nasdaq-piac összetett mutatója 0,19 százalékos pluszban állt.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára csökken.
Este fél hat után a Brent hordónként 2,59 százalékos mínuszban, 83,60 dolláron, a WTI pedig 2,73 százalékos veszteségben, 81,14 dolláron forgott a decemberi határidős jegyzésekben.
Az arany unciánkénti ára az azonnali jegyzésekben 0,12 százalékkal 1779,68 dollárra, decemberi szállításra pedig 0,23 százalékkal 1780,80 dollárra esett a New York-i árupiacon.
A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,1641 dollárt adtak, 0,06 százalékkal gyengült a közös európai fizetőeszköz.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!