Az amerikaiak a járvány alatt teljesen beleszerettek a részvényekbe. Hatalmas tőzsdézési láz tombol és az intézményi befektetők is annyi részvényt vásárolnak, amennyit csak tudnak. Eközben a hedge fundok is vásárolnak, s visszatértek a cégek is a piacra sajátrészvény-vásárlásaikkal.Persze az óvatos szakértők szokás szerint arra figyelmeztetnek, hogy nem lesz ennek jó vége - írja összefoglaló elemzésében a Bloomberg.
A nagy jókedvnek persze van valami alapja, nagyon sokan hisznek ugyanis abban, hogy a lezárásokkal és járvánnyal terhelt tavalyi év után az amerikai gazdaság fokozatosan újranyithat az oltási programok előrehaladtával, miközben újabb kormányzati támogatás segítheti a fellendülés. Eközben viszont van egy csomó olyan jel is a piacon, ami arra utal, hogy komoly lufi van a piacon, ilyen például a semmit nem érő filléres részvények szárnyalása, amely kifejezetten a bikapiacok utolsó fázisára szokott jellemző lenni.
Kapcsolódó
Nem ment még sosem ennyi idő alatt ennyit a tőzsde
A részvénypiac pedig elképesztőt menetelt tavaly márciusi mélypontja óta, amelyet a Covid-19-es járvány első hullámának kitörését követő zuhanás után ért el. Az S&P 500-as részvényindex azóta 75 százalékkal emelkedett, ez a legnagyobb egy év alatt elért plusz a 30-as évek óta.
Elképesztően izgalmas ezt látni, mindenki azt gondolja, hogy a részvénypiac csak menni, menni fog felfelé. Ez az igazi csordaszellem, a félelem a kimaradástól - kommentálta a helyzetet Brian Culpepper, a James Investment Research szakértője.
A mostani ciklus ráadásul ha az utolsó mélypontot nézzük, nagyon fiatal, alig 11 hónapja tart, miközben az átlagos bikapiacok időtartama (tehát amikor az index több, mint 20 százalékkal emelkedik) 5 év. Az S&P 500-as részvényindex már most annyit emelkedett, mint amit a három leggyengébb bikapiacon, ugyanakkor még sok lehet hátra, mivel a medián bikapiaci nyereség a 13 megelőző emelkedő ciklusban 126 százalék volt - írja az összefoglaló.
A Bank of America legutóbbi felmérése szerint a profi vagyonkezelők döntő többsége eközben azon a véleményen volt, hogy a tőzsde jelenleg egy bikapiac késői fázisában van.
Lufi, vagy nem lufi?
Nem hiszem, hogy elértük volna a buborék fázist, annak ellenére, hogy van néhány komoly figyelmeztető jel ami arra utal, hogy az emberek all-int mondtak a részvényekre és a kockázatokra. A bikapiacok csúcsán szükség van az euforikus pillanatokra - mondta Michael Arone, a State Street Global Advisors vezető befektetési stratégája.
A veszélyérzet azonban nem látszik a befektetőkön. A múlt héten összesen 36 milliárd dollárnyi tőke áramlott az amerikai részvényekbe fektető alapokba, ez a legnagyobb tőkebeáramlás több, mint 20 éve az EPFR adatai szerint. Eközben a hedge fundok folyamatosan zárják esésre játszó pozícióikat és nyitnak az emelkedés irányába. A vételi irányba nyitott tőkeáttételes pozícióik aránya ebben a hónapban rekordmagasságba emelkedett a Goldman Sachs számításai szerint.
Félelem a kimaradástól
A félelem attól hogy kimaradhatnak az emelkedésből komolyan nyomasztja a befektetőket, annyira, hogy az sem érdekli őket, a részvények árazása a dotcom lufi idején tapasztalt magasságokba emelkedett. Ha jön egy kis esés, azonnal belevesznek, ennek eredményeként a negatív korrekciók mértéke kicsi és rövid ideig tartanak. Az S&P 500-as részvényindex tavaly október óta négy valamennyire látható visszaesést produkált, azonban egyik mértéke sem érte el a 4 százalékot és az emelkedés utána gyorsan visszatért.
Volt olyan alkalom, amikor az elmúlt hónapokban úgy tűnt, kihúzták a dugót és az esés megkezdődött, azonban mindeig gyorsan megjöttek a vevők. Ez nem egy normális piac, de ameddig feljebb és feljebb nyomják az árakat, arra kényszerülünk, hogy legyen részvényünk - írta Andrew Adams, a Saut Strategy nevű elemzőcég szakértője.
Medvék nincsenek sehol, a részvények shortolását nagyon kevesen kísérlik meg a januári nagy shortos kiszorítás óta. Eközben az amerikai vállalatok is bekapcsolódtak a vevői oldalon. A tavalyi járvány során óvatosságból inkább visszafogták a cégek sajátrészvény vásárlásaikat, azonban most ismét beléptek a piacra. A mostani gyorsjelentési szezonban összesen 6,9 milliárd dollár értékben jelentettek be részvény visszavásárlásokat, ez a legnagyobb összeg 2006 óta. S mivel a visszavásárlások nagysága szorosan korrelál az S&P 500-as index teljesítményével, ezért ez a fejlemény nagyon bizalomgerjesztő - mondta a hírügynökségnek Winston Chua, a tőkeáramlásokat figyelő EPFR Global elemzője.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!