Miró József az Erste vezető elemzője azt mondta:
gyakorlatilag Donald Trump tavaly novemberi győzelme óta száguld az OTP-részvény, azóta 25 százalékkal 23 000 forint magasságáig emelkedett az árfolyam, ezért Trump-ralinak is nevezhetjük a jelenséget.
- A megválasztott amerikai elnök béketeremtésről szóló ígéretei kedvezőek az Oroszországban és Ukrajnában jelentős kitettséggel rendelkező OTP számára,
- ám a csoportszintű profiton belül a két piac mindössze 15 százalékos részesedéssel rendelkezik, így az időnként hatalmas - kedden délutánig például 17 milliárd forintos - tőzsdei forgalom mellett eddig lezajlott 25 százalékos rali mindenképpen kellemes meglepetés.
Az elemző a Világgazdaságnak úgy nyilatkozott:
távolról sem megalapozatlan a hazai nagybank papírjainak felértékelődése, hiszen a részvényelemzők évek óta hangoztatják, hogy olcsók az OTP-részvények, pláne az eddigi 5-ös P/E (részvényárfolyam / egy részvényre jutó nyereség) rátán, ám a mostani 6-os mutatón is még eléggé jutányos áron forognak.
Az Erste szerint a hazai relatíve magas tőkeköltséget is bekalkulálva 6,6 és 8 közötti P/E lenne indokolt, azaz
a felső sávhatárt figyelembe véve akár 30 százalékkal is javulhat még a kurzus; alsó hangon pedig még egy 10 százalékos drágulás lehet a csőben.
Az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője, Muhi Gergely szerint is több tényező segítette az OTP emelkedését az elmúlt hónapokban:
- az egyéves bankközi kamatláb (BUBOR) 6-ról 6,49 százalékra emelkedett október óta;
- a gazdaság hitelkereslete továbbra is kielégítő, a legfrissebb MNB-statisztikák alapján szeptemberig a bankrendszer hiteleszközei 4,8 százalékkal bővültek;
- a tavasszal kifizetendő lakossági állampapírkamatok egy része vélhetően utat talál az ingatlanpiacra.
Ennek pontos mértéke nem ismert, a sajtóban megjelent szakértői becslések a teljes kifizetendő 1800 milliárd forintnyi kamattömeg közel 10-20 százalékáról gondolják, hogy megjelenhet ingatlan befektetésként.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!