Saját devizában számolva már 3,6 százalékkal állt magasabban a BUX index hétfőn, mint november 5-én, az amerikai elnökválasztás napján. Kora délután új napközbeni rekord is született, amikor 77 ezer pont fölé emelkedett a BUX. 

A jelen állapot szerint a BUX az elmúlt három és fél kereskedési napot nézve a legjobban teljesítő EU-s index és nézőpont kérdése, hogy Európa legjobbja is egyben: a török BIST-100 index közel 7 százalékkal menetelt múlt kedd óta.

Közép-Európában a lengyel WIG-20 2,8 százalékos plusszal lohol a BUX nyomában, a román BET 1,6 százalékkal javított, a német DAX pedig 1,1 százalékkal erősödött november 5. óta. 

A főbb ázsiai tőzsdék sem szerepelnek jobban a magyarnál: a múlt keddi záróértékekhez képest a japán Nikkei 2,4 százalékkal áll magasabban, a Shanghai Composite pedig 2,5-el. A fő nyertesei az elnökválasztásnak azonban vitathatatlanul az amerikai piacok: a 4,2 százalékkal emelkedő Dow Jones indexxel, valamint a 4,6 százalékkal erősödő Nasdaqkal. 

Rendeződhet a háború, zsákolják a régiós részvényeket

A BUX és a lengyel WIG relatíve jó teljesítménye nem meglepő – fogalmazott az Economxnak Gyurcsik Attila, az Accorde Alapkezelő vezérigazgatója – hozzá kell azonban tenni, a globális befektetők szemszögéből egy adott ország tőzsdeindexének, vagy egyedi részvényeinek az árfolyammozgása inkább dollárban értékelendő, ilyen szempontból a magyar papírok teljesítménye már nem annyira kiugró.

A dollár forintban kifejezett árfolyama november 5-től mostanáig 2,7 százalékkal emelkedett, vagyis kívülről nézve a hazai részvények mozgását, árnyaltabb a kép.  

Az viszont biztos, tette hozzá Gyurcsik Attila, hogy a régió vezető részvényeit nagy volumenben vásárolják az elmúlt napokban a külföldi befektetők, elsősorban

arra számítva, hogy Donald Trump megválasztásával előrelépés történhet az orosz-ukrán háborús konfliktus rendezésében. 

Emlékezetes, az orosz kitettséggel rendelkező régiós bankok árfolyama szinte összeomlott a háború 2022 februári kitörése után, az OTP Bank részvények értéke 8000 forint alatt járt 2022 nyarán, de a csoportszintű nyeresége legnagyobb részét még mindig Oroszországban zsebre tévő Raiffeisen Bank részvényeire is rájárt a rúd. 

Hiába a BUX-csúcs, olcsók a magyar részvények

A múlt heti elnökválasztás óta az OTP papírok 6 százalékkal érnek többet, árfolyamuk 20 ezer forint felett jár, bár ebben nem kis szerepe volt a kifejezetten jól sikerült negyedéves jelentésnek is. Az osztrák rivális még nagyobbat nyert Donald Trump befutásán, a Raiffeisen-részvények több mint 10 százalékkal érnek többet, mint az elnökválasztás napján. 

A további kilátásokkal kapcsolatban optimista véleményt fogalmazott meg az Erste Marketen Miró József, a bank vezető elemzője. Úgy fogalmazott, nagyot nyerhetnek a hazai blue chipek az orosz–ukrán háború lezárásával. 

Ugyanis a régiós árazásokra sok máson túl az orosz háború és annak kockázatai is nyomást gyakorolnak, Trumpnak viszont elég határozott elképzelése van a háború gyors lezárásáról. Emellett a lényeg a magyar piac alacsony értékeltségében rejlik, amely most kapott egy katalizátort, és az beindította a piac átértékelődését – fogalmazott Miró József.

Így teljesítenek a magyar befektetések november 5. óta:

  • OTP részvény: 6,6 százalék (euróban);
  • MSCI Hungary Index: 2,1 százalék (dollárban);
  • Expat Hungary BUX Ucits ETF: 3,1 százalék (euróban).

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!